“Szkoła pamięta” – włączamy się do akcji Ministerstwa Edukacji narodowej

Słuchacze i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w akcję MEN-u “Szkoła pamięta”. Odwiedziliśmy cmentarz Wojskowy na Powązkach. Zapoznaliśmy się z historią nekropolii, posprzątaliśmy i zapaliliśmy znicze na grobach zasłużonych osób. Celem akcji było wspomnienie osób ważnych dla naszej historii.#SzkołaPamięta

Lekcja Historii na Cmentarzu Powązkowskim

W ramach akcji „ Szkoła pamięta” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach słuchacze wzięli udział w lekcji o Szarych Szeregach i Armii Krajowej. Młodzież przy grobach Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” wysłuchała historii Szarych Szeregów i batalionu „Zośka”, utworzonego z Grup Szturmowych Szarych Szeregów ze szczególnym uwzględnieniem postaci Jana Bytnara- „Rudego”, Tadeusza Zawadzkiego – „Zośki”, Jana Rodowicza – „Anody” i Aleksego Dawidowskiego – „Alka” i ich roli w Akcji pod Arsenałem. Młodzież dowiedziała się o szlaku bojowym batalionów „Zośka” i „Parasol”, które wywodziły się z Szarych Szeregów, w Powstaniu Warszawskim.

Po wysłuchaniu krótkiej historii Armii Krajowej przeszliśmy do pomnika Gloria Victis. Upamiętnia on wszystkich żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego i okupacji niemieckiej. Młodzież oddała hołd dowódcom Armii Krajowej: Stefanowi Grotowi- Roweckiemu, Tadeuszowi Bór-Komorowskiemu, Leopoldowi Okulickiemu i dowódcy SZP Michałowi Tokarzewskiemu. Nauczyciel opowiedział także historię pochówków na Cmentarzu Wojskowym w czasie okupacji i po upadku powstania. Akcentem końcowym było uprzątnięcie grobów powstańczych i zapalenie symbolicznych zniczy.

Marzanna Stasiak