Przydatne linki
- www.wolnelektury.pl – otwórz w nowej karcie – biblioteka internetowa zawierająca zbiór lektur szkolnych znajdujących się w domenie publicznej. Są to teksty opracowane i opatrzone komentarzem. Serwis umożliwia utworzenie własnej półki z lekturami.
- lektury.gov.pl – otwórz w nowej karcie – To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.
- www.polona.pl – otwórz w nowej karcie – biblioteka cyfrowa udostępniona w 2006 r. przez Bibliotekę Narodową. To jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów. W POLONIE znajdują się najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, takie jak Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina, rysunki Norwida i Witkacego. Zbiory POLONY to cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Panel prasy umożliwia dostęp do cyfrowych kopii prasy codziennej przez wbudowany kalendarz. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
- www.europeana.eu – otwórz w nowej karcie – portal prezentuje europejskie dziedzictwo kulturowe i naukowe. Są to cyfrowe kopie materiałów zgromadzonych m.in. w bibliotekach, archiwach, muzeach i archiwach audiowizualnych.
- www.culture.pl – otwórz w nowej karcie – baza wiedzy na temat polskich instytucji kultury, a także wydarzeń kulturalnych, dzieł wielu dziedzin sztuki oraz ich twórców. Oprócz aktualności, baz adresowych i biogramów serwis prezentuje także wideorelacje i fotorelacje z ważnych wydarzeń kulturalnych.
- www.nac.gov.pl – otwórz w nowej karcie – centralne archiwum państwowe. Zabezpiecza następujące typy dokumentów: fotografie, nagrania dźwiękowe, filmy oraz dokumenty elektroniczne.
Biblioteka systematycznie uzupełnia materiały edukacyjne z języka polskiego dla poszczególnych semestrów na platformie edukacyjnej Moodle. Zachęcamy przyszłych maturzystów do powtórzenia z nami lektur! Równocześnie proponujemy zajrzyjcie do przykładowych realizacji zadań na ustnym egzaminie maturalnym. Jeśli już dawno przestudiowaliście tę propozycję materiałów CKE, to warto powtórzyć przypadkowo wybrane zadanie na podstawie tekstu literackiego, językowego i ikonicznego.
Zapraszamy, zalogujcie się jako gość na Moodle’u http://cku1.waw.pl:81/ – otwórz w nowej karcie i wejdźcie na kurs: Biblioteka poleca…