Wycieczka do dawnego aresztu i więzienia MBP przy ulicy Rakowieckiej.

Dnia 4 listopada klasa 2S SP odwiedziła dawny Areszt i Więzienie MBP znajdujące się przy ulicy Rakowickiej 37. Podczas spaceru z przewodnikiem słuchacze mieli możliwość zwiedzenia więziennych pawilonów, karcerów oraz miejsc kaźni jak np. Mur Straceń.

W swojej przeszłości Więzienie na Rakowieckiej pełniło funkcję głównego więzienia politycznego (od roku 1945 i przez cały okres stalinowski). Byli w nim przetrzymywani najważniejsi członkowie podziemia niepodległościowego. To właśnie przy Rakowieckiej więziono gen. Augusta Fieldorfa ps. Nil, ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, rtm. Witolda Pileckiego ps. Witold. Poza wojskowymi więziono na Mokotowie również cywili i przedstawicieli kościoła katolickiego, m.in. abp. Antoniego Baraniaka. Na terenie więzienia wykonano ponad 350 wyroków śmierci, a liczba osób zakatowanych w trakcie śledztwa pozostaje nieznana.

Wycieczka wywarła na uczestnikach duże wrażenie i była ciekawą lekcją historii.