Lekcja historii na Wojskowych Powązkach

26 października klasy 2PH4 i 3HP5 uczestniczyły w lekcji historii na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Lekcję poprowadziła pani M. Stasiak w obecności pani psycholog A. Pabin-Dobrzenieckiej. Była to lekcja o Szarych Szeregach i Armii Krajowej. Przy grobach Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej “Zośka” słuchacze wysłuchali historii Szarych Szeregów i batalionu “Zośka”. Utworzono go z Grup Szturmowych Szarych Szeregów ze szczególnym uwzględnieniem postaci znanych z ” Kamieni na Szaniec”: Janka Bytnara-“Rudego”, Tadeusza Zawadzkiego-“Zośki”, Jana Rodowicza-“Anody” i Alka Dawidowskiego “Alka” i ich roli w Akcji pod Arsenałem. Słuchacze dowiedzieli się też o szlaku bojowym batalionów “Zośki” i “Parasol” w Powstaniu Warszawskim.

Po wysłuchaniu krótkiej historii Armii Krajowej przeszliśmy do pomnika Gloria Victis upamiętniającego wszystkich żołnierzy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego i okupacji niemieckiej.

Po oddaniu hołdu dowódcom Armii Krajowej przeszliśmy Aleją Zasłużonych do Kwatery na Łączce – miejsca pochówku ofiar terroru stalinowskiego 1945-1956. Zatrzymaliśmy się też przy grobach 11 sanitariuszek zamordowanych w wieku 15-17 lat podczas Rzezi Woli. #SzkołaPamięta