Pomoc pedagoga i psychologa szkolnego

Drodzy Słuchacze, jeśli potrzebujecie rozmowy, wsparcia z uwagi na obecną sytuację dotyczącą zagrożenia epidemiologicznego zapraszam do kontaktu z pedagogiem. Czekam na Wasze maile również jeśli potrzebujecie rozmowy na temat waszej sytuacji rodzinnej, zdrowotnej, zawodowej. Napisz maila na adres: pedagog@cku1.edu.pl. lub psycholog@cku1.edu.pl. W razie potrzeby podaj swój nr telefonu oddzwonimy do Ciebie.

Materiały edukacyjne polecane przez MEN

Zapraszamy wszystkich słuchaczy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi ( platformy, strony i serwisy internetowe) polecanymi przez MEN.

To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

Materiały dostępne na platformie są:

 • bezpłatne,
 • zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
 • udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
 • dostępne z  różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
 • dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:

 • e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
 • dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
 • przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.

Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.

 •  Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych www.cke.gov.pl

Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.

Linki do materiałów o egzaminie maturalnym:

 

To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

 

Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.

 

 • Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej     ipn.gov.pl

Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.

 

Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.

Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.

To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.

Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.

Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.

W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

 

Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym.

Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.

W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.

 

 

 

A może zacząć czytać…?

Drodzy Słuchacze!
Nie traktujcie czasu zawieszenia zajęć szkolnych jako odpoczynku od nauki. Wykorzystajcie ten czas dla siebie! Śledźcie codziennie wiadomości przesyłane przez Waszych nauczycieli. Przeznaczcie czas w domu na samokształcenie – powtórzcie materiał, który sprawiał Wam problem, nadróbcie ewentualne zaległości, przeczytajcie lektury, które będziecie omawiali po powrocie do szkoły, przypomnijcie sobie te, które już czytaliście, ale  warto je odświeżyć – szczególnie przed maturą.  Jeśli nie zdążyliście lub zapomnieliście wypożyczyć książki z biblioteki, możecie część z nich wyszukać w bezpłatnej w bibliotece internetowej www.wolnelektury.pl i na portalu lektury.gov.pl

W czasie wolnym od zajęć w szkole możecie również zajrzeć do bibliotek i archiwów cyfrowych, w których znajdziecie bogate zasoby zdigitalizowanych książek, dokumentów cyfrowych oraz dokumentów audiowizualnych.

Oto kilka z nich:

POLONApolona.pl
polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

Ninatekaninateka.pl
Kino, teatr, koncert oraz muzeum za darmo i bez wychodzenia z domu !

e-kolekcja Czasopism Polskichbuwcd.buw.uw.edu.pl
projekt, którego celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do poczytnych i rzadkich tytułów prasy polskiej i polskich czasopism naukowych, dzięki przeniesieniu ich na nośniki cyfrowe i umieszczeniu w Internecie, powstał z inicjatywy Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i w założeniu stanowił przedsięwzięcie realizowane wspólnie z Biblioteką Narodową.

Fototekafototeka.fn.org.pl
serwis prezentuje zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.). Elektroniczna baza powstaje w oparciu o zgromadzone zbiory fotosów, negatywów i diapozytywów. Prezentowane są zarówno znane, jak i unikatowe fotosy i robocze zdjęcia z planu (w 1. etapie z filmów powstałych przed 1989 rokiem), zdjęcia twórców (reżyserów, aktorów, operatorów itd.) oraz zdjęcia z premier filmowych.

Narodowe Archiwum Cyfrowewww.nac.gov.pl/
Oprócz dokumentów Narodowe Archiwum Cyfrowe gromadzi, opracowuje oraz konserwuje fotografie, nagrania dźwiękowe oraz filmy, które wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego.

Zbrojownia. Wojskowa Biblioteka Cyfrowazbrojownia.cbw.wp.mil.pl
celem serwisu jest scalenie, a następnie rozpropagowanie, zasobu cyfrowego kopii oryginalnych zbiorów rozproszonych po kraju, stanowiących kulturowe dziedzictwo związane z Wojskiem Polskim, z jego historią i współczesnością oraz wspieranie działalności dydaktycznej i edukacyjnej, oraz publikowanie nowych treści w zakresie nauk o bezpieczeństwie i nauk o obronności.

Jeśli nie czytanie, to może  WIRTUALNE SPACERY PO SŁYNNYCH MUZEACH

Guggenheim Museum, Nowy Jork

Funkcja Google Street View pozwala odwiedzającym zwiedzać słynne spiralne schody Guggenheima bez wychodzenia z domu. Stamtąd możesz odkryć niesamowite dzieła sztuki z epoki impresjonizmu, postimpresjonizmu, nowoczesności i współczesności.

WIRTUALNY SPACER

Musée d’Orsay, Paryż

Podczas wirtualnego spaceru można zobaczyć dziesiątki słynnych dzieł francuskich artystów, którzy tworzyli w latach 1848-1914, między innymi Moneta, Cézanne’a i Gauguina.

WIRTUALNY SPACER

British Museum, Londyn

To kultowe muzeum znajdujące się w sercu Londynu pozwala wirtualnym zwiedzającym zwiedzić Wielki Dwór, odkryć starożytny Kamień z Rosetty i egipskie mumie. Możesz również znaleźć setki artefaktów.

WIRTUALNY SPACER

National Gallery of Art, Waszyngton

To słynne amerykańskie muzeum oferuje online dwie expozycje (za pośrednictwem Google). Pierwsza to wystawa amerykańskiej mody z lat 1740–1895, w tym wiele renderingów ubrań z epoki kolonialnej i rewolucyjnej. Druga to zbiór prac holenderskiego malarza barokowego Johannesa Vermeera.
WIRTUALNY SPACER

National Museum of Modern and Contemporary Art, Seul

Wirtualna wycieczka Google pozwala na zwiedzenie sześciu pięter budynku pełnego sztuki współczesnej z Korei i całego świata.

WIRTUALNY SPACER

Rijksmuseum, Amsterdam

Fantastyczny zbiór dzieł z holenderskiego złotego wieku, w tym wiele obrazów autorstwa Vermeera i Rembrandta. W 80 galeriach 8 000 obiektów opowiada historię 800 lat holenderskiej sztuki i historii.
WIRTUALNY SPACER

Van Gogh Museum, Amsterdam

Każdy fan tego niezwykłego malarza może zobaczyć największą kolekcję jego dzieł – w tym ponad 200 obrazów, 500 rysunków i więcej 750 osobistych listów.
WIRTUALNY SPACER

Pergamon Museum, Berlin

Jedno z największych muzeów w Niemczech – Pergamon – ma wiele do zaoferowania. Znajduje się w nim wiele starożytnych artefaktów, w tym Brama Isztar i oczywiście… Ołtarz Pergamon (Wielki Ołtarz Zeusa).
WIRTUALNY SPACER

National Museum of Anthropology, Meksyk

Zbudowane w 1964 roku muzeum jest poświęcone archeologii i historii meksykańskiego dziedzictwa przedhiszpańskiego. Oferuje 23 sale wystawowe wypełnione starożytnymi artefaktami, w tym niektóre z cywilizacji Majów.
WIRTUALNY SPACER

MASP, Sao Paulo

To pierwsze, nowoczesne muzeum w Brazylii. Dzieła umieszczone zostały na przezroczystych ramkach z pleksiglasu sprawiając wrażenie, jakby wisiały w powietrzu.
WIRTUALNY SPACER

The J. Paul Getty Museum, Los Angeles

Wybierz się na wycieczkę Street View, aby odkryć ogromną kolekcję europejskich obrazów, rysunków, rzeźb, rękopisów i fotografii – niektóre dzieła pochodzą nawet z VIII w.
WIRTUALNY SPACER

Uffizi Gallery, Florencja

W tej mniej znanej galerii znajduje się kolekcja dzieł jednej z najsłynniejszych rodzin we Włoszech, de’Medicis. Budynek został zaprojektowany przez Giorgio Vasariego w 1560 roku specjalnie dla Cosimo I de’Medici, ale każdy może wędrować po jego salach z dowolnego miejsca na świecie.
WIRTUALNY SPACER

Zawieszenie zajęć i praca sekretariatu w CKU Nr 1

Zgodnie z decyzją MEN w dniach 12.03 do 10.04 wszystkie zajęcia w Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1 zostają zawieszone.

Więcej informacji: www.gov.pl

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym od 16 marca do 10 kwietnia 2020 r. prosimy o kontaktowanie się z sekretariatem szkolnym wyłącznie za pośrednictwem e-maili przesyłanych na adres: sekretariat@cku1.edu.pl lub telefonicznie pod nr 22- 825-69-15, 22- 825-69-29 . Jesteśmy do państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00- 15.00.

Wykłady w ramach akcji “Ogarnij Gegrę!”

Zdajesz geografię na maturze?
Chcesz powtórzyć cały materiał z geografii w tydzień?
Chcesz poczuć atmosferę studiów jeszcze przed ich rozpoczęciem?

Jeżeli na wszystkie pytania możesz odpowiedzieć twierdząco, to właśnie ta akcja jest dla Ciebie!
Wydział Geografii i Studiów Regionalnych (WGSR UW) specjalnie dla maturzystów zdających geografię organizują corocznie akcję „Ogarnij Gegrę!”.

Jest to bezpłatny i kompleksowy wieczorny kurs powtarzający wszystkie najważniejsze zagadnienia, które mogą pojawić się na majowym egzaminie. Wykładowcami są najlepsi pracownicy naukowo-dydaktyczni WGSR UW. W 2020 roku wykłady odbędą się w dniach 23-27 marca w godzinach popołudniowo-wieczornych w Auli im. Adama Mickiewicza w Audytorium Maximum UW (Kampus Główny UW, ul. Krakowskie Przedmieście).

Szczegółowe informacje o tym wydarzeniu można znaleźć na facebookowej stronie “Ogarnij Gegrę”   zobacz

 

 

Nasi słuchacze w finale!

Słuchacze naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji warszawskiego konkursu PIRAMIDA, którego patronatem jest Politechnika Warszawska oraz SGGW.

Jest nam bardzo miło poinformować, że do finału IV edycji Interdyscyplinarnego Konkursu Piramida, który odbędzie się w dniu 20 marca 2020 r. o godz. 9:00 w XLII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Warszawie zakwalifikowały się 2 zespoły z Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1

W finale reprezentować nas będą słuchacze klas sy=stacjonarnych i zaocznych:

Zespół 1:

 1. Jędrzej Kasprzak klasa 3AB
 2. Agata Sawczuk klasa 3AB
 3. Lalewicz Weronika klasa 3AB

Zespół 2:

 1. Małgorzata Luboradzka klasa 3AB
 2. Kacper Narajczyk klasa 2R
 3. Krzysztof Leszczyński klasa 3PG

 Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie