Rok szkolny 2019-2020

GEOGRAFICZNE SPOTKANIA NA KRAKOWSKIM

Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW w ramach Geograficznych Spotkań na Krakowskim po raz kolejny, tym razem w sesji letniej, zorganizował cykl wykładów poświęconych wybranym zagadnieniom geograficznym. W dniu 27.02.2020 Słuchacze klasy 3P uczestniczyli w wykładzie, który dotyczył „Zapisu zmian klimatu i działalności gospodarczej człowieka  w środowisku przyrodniczym”. W czasie prelekcji podkreślono, że środowisko przyrodnicze podlegało i podlega licznym transformacjom, zarówno w wyniku zmian klimatu, jak i gospodarczej działalności człowieka. Zagadnienia przedstawiono na wybranych przykładach z Polski. Zapraszam  na kolejne spotkanie w terminie 26 marca, tym razem na temat „Co z tą wodą?”SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELKĄ PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ
W czwartek 27.02.2020 klasy 1ab2, 1ph2 uczestniczyły w spotkaniu z p. Agnieszką Topolewską przedstawicielką poradni psychologiczno pedagogicznej. Tematem zajęć był “Charakter, czy można nad nim pracować. Słuchacze obu klas miały możliwość rozwiązania testu zainteresowań w celu wskazania obszarów do rozwoju osobistego.


GEOGRAFICZNE SPOTKANIA NA KRAKOWSKIM

5 grudnia 2019 roku Słuchacze klas 3p i 2k ostatni raz w tym semestrze uczestniczyli w wykładzie na temat Rzeźba (po)lodowcowa i peryglacjalna – co nowego wiemy o genezie krajobrazów zimnych?   Fascynacja i pasja prowadzącego wykład Pana dr hab. Macieja Dąbskiego wzbudziła zachwyt uczestników. Wykładowca wyjaśnił przyczyny naukowego zainteresowania na kuli ziemskiej obszarami tundry. Okazało się, że współczesne ocieplenie klimatu powoduje topnienie wieloletniej zmarzliny, uwolnienie spod lodu wielu zimnych obszarów, czego konsekwencją są wielkie zmiany w  krajobrazach polarnych i wysokogórskich.

W ramach „Geograficznych Spotkań na Krakowskim” Słuchacze poszerzyli wiedzę z wybranych zagadnień geograficznych, co może stanowić pomoc w czasie egzaminu maturalnego.


FESTIWAL SMAKÓW

Jak co roku, Rada Słuchaczy przeprowadziła akcję „Festiwal smaków”, w której wzięli udział słuchacze zarówno klas stacjonarnych jak i zaocznych. Przedstawiciele Rady Słuchaczy wraz z opiekunem pragną podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mieliśmy  możliwość skosztowania  przysmaków, a jednocześnie  wspomóc potrzebujących.                  

Rada Słuchaczy wraz z opiekunem K. MikulskąŚWIĘTUJEMY THANKSGIVING

Z okazji święta Thanksgiving klasa 2AB3 zorganizowała słodki poczęstunek oraz lekcję kulturową na temat pochodzenia i tradycji tego święta . W skład poczęstunku wchodziły potrawy tradycyjnie serwowane przez Amerykanów w ten dzień: ciasto marchewkowe, ciasteczka flap jack, roasted carrot, placki z dyni, ciasto czekoladowe z wiśniami oraz apple pie. Po prezentacji na temat obchodów święta był czas na degustację oraz kiermasz ciast. Ze zbiórki wspomogliśmy schronisko dla bezdomnych psów na Paluchu. Dziękujemy za przygotowanie kiermaszu i wsparcie dla schroniska.WYKŁAD NA WYDZIALE GEOGRAFII UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO.

21 listopada po raz kolejny Słuchacze klas zaocznych 3P i 2K uczestniczyli w wykładzie na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych. Tym razem wykład dotyczył problemów urbanizacyjnych Bangkoku. Spotkanie prowadziła dr Katarzyna Podhorodecka.   

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o trudnościach związanych z dużym natężeniem migracji w tym mieście, niedorozwojem sieci transportowej oraz z olbrzymim zanieczyszczeniem wody i  powietrza. Zaproponowane rozwiązania problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy miasta, a także możliwości ich wdrożenia w najbliższej przyszłości mają przyczynić się do poprawy warunków życia mieszkańców,  ale też większej atrakcyjności turystycznej tego miasta. Ostatni wykład w tym semestrze 5 grudnia, zapraszam!!! Nauczyciel geografii  R. Maziarz.TY DECYDUJESZ CZY ZACHORUJESZ !

29 października 2019 odbyła się w Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1 pierwsza -z kilku planowanych na ten rok szkolny akcja profilaktyczna pod Hasłem: Ty decydujesz czy zachorujesz! Prelekcja i przeprowadzone badania były związane z profilaktyką nowotworową. Pan Janusz Świeczkowski- student 4 roku Wydziału Lekarskiego UM w Warszawie wygłosił wykład dla słuchaczy klas 3 stacjonarnych poświęcony diagnostyce i badaniom przesiewowym ważnym w profilaktyce onkologicznej. Słuchacze oraz pracownicy szkoły mieli możliwość wykonania bezpłatnych badań min. testów na obecność przeciwciał HCV, spirometrię, określić poziom glukozy w krwi oraz zbadać ciśnienie tętnicze. Ciekawym elementem akcji była analiza fantomów piersi i jąder w kontekście wykrywania zmian nowotworowych. WYKŁAD “JAK NIE DAĆ SIĘ MANIPULOWAĆ ?”

Dnia 12 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie związane z realizacją priorytetu MEN o działaniach profilaktycznych. Gościliśmy panią dr Agnieszkę Bukowską z Collegium Civitas z wykładem pt. „ Jak nie dać się manipulować? Sekty, destrukcyjne subkultury i współczesna duchowość”. Słuchacze mieli okazje posłuchać o szczególnych zachowaniach liderów, którzy pod pozorem pomocy i chęci wspierania zagrożonej jednostki, uzależniają ją. Trendy uzależnienia się od grup paramedycznych,  parapsychologicznych i pseudonaukowych przybierają na sile, stąd ważne jest poszerzanie wiedzy na temat potencjalnych zagrożeń. W spotkaniu wzięły udział klasy 1ab1, 1ph1, 1ab2,1ph2, 2ab4, 2ph4.“DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI”- WYKŁAD I KONCERT

12 listopada słuchacze uczestniczyli w koncercie przygotowanym z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie rozpoczął wykład pana Mateusza Sędłaka – nauczyciela historii – na temat najważniejszych postaci, które przyczyniły się do powrotu państwa polskiego na mapy Europy: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Wincentego Witosa. Po wykładzie rozpoczął się koncert, w trakcie którego usłyszeliśmy m.in. Mury Jacka Kaczmarskiego, pieśni Przybyli ułani pod okienko, Biała róża oraz My, Pierwsza Brygada, w wykonaniu naszych uzdolnionych słuchaczy. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie Roty przez wykonawców i zgromadzoną publiczność.WSPOMINAMY LEONARDA COHENA 

Z okazji 3 rocznicy śmierci genialnego poety Leonarda Cohena, odbył się w naszej szkole spektakl słowno-muzyczny.  Nasi utalentowani słuchacze wykonali utwory twórcy przy wsparciu wokalno-muzycznym pana Norberta Dzienisiuka – nauczyciela języka angielskiego.


 


“SZKOŁA PAMIĘTA” – WŁĄCZAMY SIĘ DO AKCJI MEN

Słuchacze i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w akcję MEN-u “Szkoła pamięta”. Odwiedziliśmy cmentarz Wojskowy na Powązkach. Zapoznaliśmy się z historią nekropolii, posprzątaliśmy i zapaliliśmy znicze na grobach zasłużonych osób. Celem akcji było wspomnienie osób ważnych dla naszej historii.#SzkołaPamięta

Lekcja Historii na Cmentarzu Powązkowskim

W ramach akcji „ Szkoła pamięta” w celu uczenia młodzieży postaw patriotycznych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach była przeprowadzona lekcja o Szarych Szeregach i Armii Krajowej. Młodzież przy grobach Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” wysłuchała historii Szarych Szeregów i batalionu „Zośka”, utworzonego z Grup Szturmowych Szarych Szeregów ze szczególnym uwzględnieniem postaci Jana Bytnara- „Rudego”, Tadeusza Zawadzkiego – „Zośki”, Jana Rodowicza – „Anody” i Aleksego Dawidowskiego – „Alka” i ich roli w Akcji pod Arsenałem. Młodzież dowiedziała się też o szlaku bojowym batalionów „Zośka” i „Parasol”, wywodzących się z Szarych Szeregów, w Powstaniu Warszawskim. Po wysłuchaniu krótkiej historii Armii Krajowej przeszliśmy do pomnika Gloria Victis upamiętniającego wszystkich żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego i okupacji niemieckiej. Młodzież oddała hołd dowódcom Armii Krajowej: Stefanowi Grotowi- Roweckiemu, Tadeuszowi Bór-Komorowskiemu, Leopoldowi Okulickiemu i dowódcy SZP Michałowi Tokarzewskiemu. Nauczyciel opowiedział też o historii pochówków na Cmentarzu Wojskowym w czasie okupacji i po upadku powstania. Akcentem końcowym było uprzątnięcie  grobów powstańczych i zapalenie symbolicznych  zniczy.

Marzanna Stasiak

 KONKURS Z OKAZJI HALLOWEEN

31.10.2019 odbył się w naszej szkole szkole konkurs z okazji Halloween. Nasi słuchacze jak zawsze wykazali się kreatywnością. Zaprezentowano 15 kostiumów, a jury składające się z kadry pedagogicznej zadecydowało, że zwycięzcą zostanie Zuzanna Klimczewska z klasy 3HP 5, która przebrała się za Jokera z filmu “Batman”. Druga nagroda przypadła Nikol Siedlarz za kostium Czarownicy, a miejsce trzecie ex-equo przypadło Karolinie Sękowskiej, przebranej za Wróżkę oraz Kamili Sadowskiej, która wcieliła się w postać Upiornej Panny Młodej. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za wspaniała zabawę!


 


SŁUCHACZE NA PRZEDSTAWIENIU W TEATRZE POWSZECHNYM

Dnia 23 października słuchacze z klas 2ph4, 3 pb5 i 3 pg5  z  p. W. Jóźwiak i B. Owczarek wzięli udział w przedstawieniu Teatru Powszechnego pt. “Rok 1984”. Była to sztuka, której scenariusz opierał się na powieści Georga Orwella, o tym samym tytule. Pisarz przedstawił społeczeństwo poddawane kontroli i inwigilacji, w którym każdy krok obywatela jest śledzony przez Wielkiego Brata. Spektakl analizuje totalitaryzm, mechanizm opresji i jego zakorzenienia w ludzkiej naturze. Przedstawienie poprzedzone zostało warsztatami teatralnymi, podczas których słuchacze zostali wprowadzeni w problematykę spektaklu, a także mieli okazję dzięki własnym działaniom parateatralnym, osobiście doświadczyć  mechanizmów kontroli władzy opisanych w utworze Orwella.WYJŚCIE AWARYJNE – SPEKTAKL TEATRU PROFILAKTYCZNEGO

22 października słuchacze słuchacze klas stacjonarnych obejrzeli przedstawienie teatru profilaktyczno – edukacyjnego z Krakowa TEART pt: „Wyjście awaryjne”  . Ten słowno – muzyczny spektakl teatralny poświęcony był problemowi przemocy. Przemoc i agresja jest w naszym świecie obecna, na co dzień. Tli się małym płomieniem w tzw. „zaciszu domowym”, dojrzewa w szkole i na ulicy. Wszystko to może w konsekwencji doprowadzić do tragicznej pożogi -wojny miedzy narodami. W siedmiu odsłonach aktorzy ukazali:- przemoc w domu – powód alkohol – konflikt pokoleń- nietolerancja, przemoc na stadionach, przemoc w szkole i na ulicy. W trakcie przedstawienia przewijały się fragmenty znanych utworów ( muzyka z filmy Rocky, cytaty z filmu „Szeregowiec Rayan”, teksty Edwarda Stachury….). Całość dopełniła bardzo bogata scenografia. Spektakl miał na celu nie tylko ukazanie patologii, miał uwrażliwić młodych ludzi na drugiego człowieka, uczyć, jak nie poddawać się i gdzie w razie potrzeby szukać pomocy. Słuchacze z zainteresowaniem uczestniczyli w spektaklu. Żywiołowo reagowali na poszczególne sceny. Po obejrzeniu spektaklu dyskutowali o poruszanych problemach

 IMPROWIZACJE ARTYSTYCZNE 2019

15 października 2019 roku odbyły się Improwizacje Artystyczne dedykowane pracownikom CKU Nr 1 z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

W części pierwszej koncertu rozbrzmiewała muzyka fortepianowa. Franciszek Piwowarski oczarował publiczność Marszem Tureckim Wolfganga Amadeusza Mozarta, Paweł Krajewski – Walcem cis-moll Fryderyka Chopina. Po koncertach na fortepianie zabrzmiał operowy głos Jana Jóźwiaka i pieśń Stanisława Moniuszki, opowiadająca dramatyczną historię Kozaka. Wspaniali pianiści, Franciszek Piwowarski i Paweł Krajewski, wykonali również własne kompozycje w drugiej współczesnej części koncertu. Wyjątkowa recytacja poematu sentymentalnego Juliana Tuwima pt. „Piotr Płaksin” w interpretacji aktorskiej Karola Oleksiaka stanowiła w tych improwizacjach jedyną dedykację poetycką dla nauczycieli. Po aplauzie dla Karola nastąpił równie gorąco oklaskiwany występ Eweliny Szczotki, która przeniosła słuchających w świat aktorskiej piosenki, śpiewając dawne przeboje
Bo to się zwykle tak zaczyna…” oraz „Gdzie Ci mężczyźni?”. Na gitarze zagrał Aleksander Hairulin – gość Eweliny. Kolejny piękny głos na scenie CKU należał do Roksany Taperek. W jej wykonaniu usłyszeliśmy – nominowaną przez World Music Awards  najlepszą piosenkę świata z  2014 roku – „Addicted to you”. Koncert zakończyły profesjonalne mocne dźwięki. Na perkusji zagrał Kacper Sędek, na puzonie – Patryk Ostrowski. Improwizacje poprowadził Maciej Wiśniewski, absolwent naszej szkoły. Dziękujemy uczestnikom, których artystyczne umiejętności sprawiły ogromną przyjemność publiczności.GEOGRAFICZNE SPOTKANIA NA KRAKOWSKIM – „Amazonia – co o niej wiemy i jakie ma dla nas znaczenie?”

W dniu 10 października Słuchacze klas zaocznych 2k i 3p z zainteresowaniem wysłuchali wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, który podczas spotkania próbował przybliżyć problemy Amazonii, z jakimi się dziś  boryka. Jak to w ogóle możliwe, że lasy deszczowe płoną? Dlaczego Amazonia znika i co tracimy? Jaki my mamy wpływ i co możemy zrobić?  Na te i inne pytania uczestnicy mogli znaleźć odpowiedź podczas wykładu. Zachęcamy innych słuchaczy do wzięcia udziału w kolejnych spotkaniach, naprawdę warto!!!EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
Dnia 2 października w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języka. Słuchacze wzięli udział w quizie na temat kultury państw anglojęzycznych. Spróbowali przysmaków: szkockiego shortbread ( tradycyjne ciastka maślane) i angielskich flapjacks ( ciasteczka owsiane). Dla wszystkich chętnych był test :”How British are you? “- czyli jak bardzo jesteś Brytyjczykiem? polegający na zjedzeniu kanapki z Marmite ( angielski specyficzny sos z melasy) bez skrzywienia się. Zwycięzcy quizu dostali czekoladę, pozostali uczestnicy słodkie lizaki jako nagrody pocieszenia. Dzień przygotowały panie Małgorzata Abramczyk i Anetta Mazurek.


SŁUCHACZE NA XIII FESTIWALU NAUKI
Słuchacze klas stacjonarnych brali udział w warsztatach i wykładach w ramach XXIII Festiwalu Nauki.
W tym roku zostaliśmy zaproszeni przez Wydział Weterynarii SGGW, uczestniczyliśmy w zajęciach poświęconych budowie anatomicznej kręgowców, zwiedzaliśmy największe w Polsce Muzeum Osteologiczne, oglądaliśmy sale operacyjne oraz analizowaliśmy preparaty anatomiczne.
Drugiego dania uczestniczyliśmy w wykładzie poświęconym radiologii w różnych dziedzinach nauki.
Mieliśmy także okazję zobaczyć inne wydziały (leśnictwo, biologia, dietetyka) na Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego.


 LEKCJA Z ABSOLWENTKĄ CKU NR 1
W naszej szkole w pierwszych tygodniach nowego roku szkolnego pojawił się bardzo miły gość – Oliwia,  nasza absolwentka, a dziś już studentka Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku.
Oliwia opowiedziała nam o swoich planach życiowych, a także podzieliła się cennymi, praktycznymi wskazówkami dotyczącymi przygotowania się do egzaminu maturalnego.
Gratulujemy serdecznie i trzymamy kciuki za NASZĄ STUDENTKĘ!


 SŁUCHACZE NA SESJI NAUKOWEJ „Geoinformatyka ̶ praktyczne zastosowania w życiu codziennym”

Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego zorganizował  w dniu 24 września 2019 roku dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w ramach popularyzacji nowych form edukacji,  sesję naukową pt. „Geoinformatyka ̶ praktyczne zastosowania w życiu codziennym”. Sesję poprzedziło wcześniejsze seminarium dla nauczycieli geografii w dniu 13 września.   W wydarzeniu naukowym brały udział 2-osobowe zespoły uczniów pod opieką nauczyciela geografii.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3AB5. Słuchacze dowiedzieli się, czym są geoinformatyka i Systemy Informacji Geograficznej (GIS). Za pomocą nowoczesnego oprogramowania uczyli się tworzyć warstwy tematyczne mapy, zdobywali praktyczną umiejętność zbierania danych geoprzestrzennych wykorzystując smartfona bezpośrednio w terenie a następnie opracowywali i analizowali zebrane dane za pomocą nowoczesnych technik komputerowych. Zdobyte umiejętności pozwoliły zwiększyć  przekonanie uczestników sesji o przydatności wiedzy geograficznej w życiu codziennym. Zajęcia poprowadzili nauczyciele akademiccy  z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW  oraz przedstawiciele firmy ESRI Polska.SALON EDUKACYJNY PERSPEKTYWY

12 września maturzyści z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, organizowanych w ramach Warszawskiego Salonu Maturzystów PERSPEKTYWY 2019. To największa odsłona ogólnopolskiej kampanii informacyjnej dla maturzystów organizowana przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już od 14 lat. Słuchacze trzecich klas mieli okazję wysłuchać informacji i porad dotyczących egzaminu maturalnego z j. angielskiego, matematyki i biologii.