Rok szkolny 2016-2017

01-07-2017

KURS UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

„Pierwsza pomoc – zespół czynności wykonywanych w razie urazu lub nagłego pojawienia się choroby w celu zminimalizowania niekorzystnych następstw, zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej „.Z medycznego doświadczenia wynika, że bardzo mała część naszego społeczeństwa potrafi w odpowiedni sposób udzielić pomocy osobie znajdującej się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia. Czy zdarzyło Ci się kiedyś obserwować sytuację, gdy nikt nie potrafił udzielić pomocy osobie poszkodowanej przed przyjazdem karetki? Czy Ty sam wiedziałeś,co należy zrobić? Tymczasem to pierwsze minuty decydują o życiu i zdrowiu poszkodowanej osoby. Pierwsza pomoc przedmedyczna jest podstawowym i najbardziej efektywnym ogniwem w ratowaniu ludzkiego życia. Bez niej na dalszą akcję może być za późno.

Tradycją naszej szkoły jest organizowanie kursów pierwszej pomocy oraz resuscytacji  krążeniowo oddechowej dla słuchaczy klas stacjonarnych i zaocznych. 27 osób ( 2 grupy) ukończyło w czerwcu kurs pierwszej pomocy i zdały egzamin. Zajęcia te poprowadził instruktor ratownictwa pan Jarosław Rozbicki.

Serdecznie gratulujemy!!!

Kolejne kursy planowane są w lutym 2018.  Zapisy u prof. Teresy Hołdakowskiej lub w bibliotece szkolnej. Uzyskany certyfikat może być pomocny w rekrutacji zawodowej i dawać dodatkowe punkty na niektórych wydziałach uczelni oraz podczas kursu na prawo jazdy.


 

ZOOLOGIA NA ŻYWO

Słuchacze klasy drugiej stacjonarnej realizujący program biologii na poziomie rozszerzonym w czerwcu uczestniczyli w ciekawych zajęciach pt. „Zoologia na żywo” prowadził je pan dr Grzegorz Soszka- pracownik  Warszawskiego oraz Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Uczniowie mieli okazję poznać przedstawicieli gadów, ssaków, ryb oraz bezkręgowców żyjących w różnych strefach klimatycznych. Główną część zajęć była poświęcona herpetologii-mieliśmy możliwość fizycznego 🙂 kontaktu z wężami.

Druga część wykładu była poświęcona historii życia na Ziemi oraz analizie preparatów kopalnych. Kolejna zajęcia planujemy w rozpoczynającym się nowym Roku Szkolnym.


 

08-06-2017

NIEZWYKŁA LEKCJA BIOLOGII

07 czerwca odbyła się w naszej szkole niezwykła lekcja biologii, na której gościliśmy pana Przemysława Koźluka studenta Uniwersytetu Medycznego (kierunek: Ratownik medyczny). Pan Przemek przybliżył nam zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia oraz podzielił się swoim doświadczeniem związanym z pracą ratownika medycznego. Słuchacze klasy 2AB4 (profil biologiczny), którzy uczestniczyli w zajęciach mogli zadać nurtujące pytania dotyczące np. predyspozycji do zawodu ratownika medycznego, codziennej pracy oraz trudnych sytuacji z jakimi spotyka się na co dzień w ratownik. Na koniec spotkania pan Przemek przygotował dla naszych słuchaczy mini-konkurs dotyczący zasad udzielania pierwszej pomocy oraz słodkie nagrody. Czas spotkania bardzo szybko minął. Przekazane wiadomości z pewnością wzbogaciły wiedzę naszych słuchaczy. Serdecznie dziękujemy panu Przemkowi za przybycie i podzielenie się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Podziękowanie kierujemy także, do pani Sary Jakończuk za pomoc w organizacji i przebieg spotkania.


02-06-2017

WYSTAWA FREE STYLE ARTS

1 czerwca 2017 sala nr 36 zamieniła się w galerię, w której wystawiono prace artystyczne naszych słuchaczy. Można było obejrzeć kilkadziesiąt prac, w tym między innymi, rysunki, obrazy olejne, pastele, grafiki, linoryty, grafiki komputerowe, graffiti oraz fotografie. Pomysłodawczynią i organizatorką wystawy była p. Anetta Mazurek. Wystawie prac towarzyszyła muzyka. Oglądaliśmy prace między innymi: : Anny Pill, Dominiki Wróblewskiej, Pauliny Waszkiewicz Darii Gajowniczek, Justyny Abratkiewicz, Macieja Mazurkiewicza, Sary Chojnackiej , Daniela Oschibuchi, Kamili Dominik. Dziękujemy wszystkim za chęć podzielenia się z nami swoimi plastycznymi pasjami.


07-06-2017

BOTANICZNA MAJÓWKA

Tradycją naszej szkoły są botaniczne majówki – spotkania na łonie przyrody w najpiękniejszej kwiatowej porze roku. 7 maja w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się coroczna Botaniczna Majówka. W najpiękniejszej scenerii wiosennych kwiatów słuchacze z wraz z przyjaciółmi mieli okazję uczestniczenia w lekcji biologii w praktyce- poznaliśmy wiele gatunków roślin krajowych oraz pochodzących z czasem bardzo odległych zakątków świata. Mimo przelotnego deszczu zobaczyliśmy gatunki endemiczne, reliktowe, chronione, pomniki przyrody oraz rośliny wykorzystywane w lecznictwie i kosmetyce. Szczególnie miło było spotkać naszych absolwentów, którzy także uczestniczyli w zajęciach. Zajęcia poprowadziła  prof. Teresa Hołdakowska. Lekcja zakończyła się w uroczej kawiarence  Cafe Flora- herbata pod kwitnącymi bzami smakuje inaczej….

07-05-2017

SELFIE Z BIAŁO-CZERWONĄ

Dziękujemy za udział w naszej szkolnej akcji “Zrób sobie sefie z biało-czerwoną”. Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat Flagi RP zapoznajcie się z publikacją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji-“Biało-Czerwona”. Poradnik zawiera praktyczne wskazówki dotyczące zasad prezentowania barw narodowych w przestrzeni publicznej – pobierz
Informacje te, z pewnością przydadzą się na lekcje z wos-u!


29-04-2017

GEOGRAFICZNE SPOTKANIA NA KRAKOWSKIM

W ramach GEOGRAFICZNYCH SPOTKAŃ NA KRAKOWSKIM 27.04.2017 roku grupa słuchaczy klas zaocznych uczestniczyła w ostatnim w tym roku szkolnym  wykładzie na temat „Gwadelupa w końcówce sezonu turystycznego”. Warto było poświęcić czas, aby pooglądać ciekawe zakątki zamorskiego departamentu Francji położonego w Ameryce Środkowej w archipelagu Małych Antyli. Dowiedzieć się, że turystyka obok rolnictwa to główna gałąź gospodarki Gwadelupy, a także mieć na uwadze, że sezon turystyczny uzależniony jest w dużej mierze od warunków pogodowych i jeśli chcielibyśmy odwiedzić ten zakątek to najlepiej w okresie od końca listopada do przełomu marca i kwietnia. Wszystkich chętnych zapraszamy w kolejnym roku szkolnym.


28-04-2017

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO DLA SŁUCHACZY KLAS TRZECICH

27 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i całego cyklu nauki dla naszych trzecioklasistów. Rano spotkali się słuchacze kończący klasy trzecie w systemie stacjonarnym. Słuchaliśmy poezji, utworów muzycznych, był też kabaret, grała “prawie szkolna” kapela . W programie uroczystości wzięło także udział dwóch naszych absolwentów. Kamil Banasiak i Robert Wakuliński opowiadali o swoich pozytywnych wspomnieniach szkolnych i o swoim życiu studenta i aktora.Usłyszeliśmy kabaretowy tekst o podróżach i aktorskie – wokalne wykonanie utworu z kabaretu Starszych Panów. Całość poprowadził  niezastąpiony Maciek Wiśniewski, ulubiony prowadzący Literacką Cafe w naszej szkole. Po części artystycznej słuchacze, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce bądź wyróżnili się w inny pozytywny sposób otrzymali świadectwa wraz z dyplomami i nagrodami. Tytuł Absolwenta Roku w szkole stacjonarnej otrzymała Karolina Król.

Uroczyste zakończenie roku w szkole stacjonarnej


Popołudniu na uroczystym zakończeniu nauki spotkali się słuchacze klas trzecich uczących się w trybie zaocznym. Była i poezja i muzyka. Profesor Norbert Dzienisiuk prezentował swój talent wokalny a słuchacz Piotr Gawroński fortepianowy. Całość poprowadził ze swadą i humorem Kuba Korobkow. Po części artystycznej w ciszy wysłuchano wzruszających słów pani dyrektor Joanny Słomskiej, która – jak zawsze – z czułością mówiła o “swoich dzieciach”. Wyróżniający się słuchacze otrzymali dyplomy a nasza wspaniała Małgosia Woncisz, słuchaczka klasy 3R otrzymała tytuł Absolwenta Roku.

Uroczyste zakończenie roku w szkole zaocznej


 

27-04-2017

SPOTKANIE W IPN-ie

Słuchacze klas zaocznych 1P i 2P pod opieką pani Iwony Małkowskiej uczestniczyli w cyklicznym spotkaniu pt. “Żołnierze Wyklęci, Bohaterowie Zapomniani…” w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki – PRZYSTANEK HISTORIA. Tematem przewodnim była dyskusja wokół filmu “Jastrząb, żołnierz “Łupaszki” w reżyserii pana Dariusza Walusiaka. Spotkanie prowadzone było przez pana dr Jędrzeja Lipskiego, połączone z projekcją filmu oraz dyskusją, poświęcone było pamięci niezłomnego por. Józefa Bandzo (pseudonim “Jastrząb”), który jako dowódca patrolu dywersyjnego dokonał wielu brawurowych akcji na terenie całej Polski. W rozmowie brali udział prezes IPN pan Jarosław Szarek, dr hab. Piotr Niwiński (UG), dr Marzena Kruk (dyrektor Archiwum IPN) oraz wdowa po “Jastrzębiu” – pani Hanna Bandzo. Wspomnienia, którymi podzieliła się żona zmarłego zrobiły na nas wszystkich ogromne wrażenie.


Na załączonej fotografii przedstawione są figurki własnoręcznie zrobione przez Józefa Bandzo w trakcie szesnastoletniego pobytu w więzieniu. Jedynym materiałem “plastycznym”, jakim mogli dysponować więźniowie, był chleb.


 

11-04-2017

ZWIEDZANIE MUZEUM WIĘZIENIA PAWIAK

8 kwietnia słuchacze klasy 2M i 2L w ramach lekcji historii zwiedzali Muzeum Więzienia Pawiak. Poznali historię funkcjonowania jednego z głównych więzień politycznych Gestapo w Polsce w latach okupacji hitlerowskiej. Obejrzeli zrekonstruowany korytarz więzienny, wiernie odtworzone cele z różnych okresów historycznych oraz ekspozycję poświęconą wybranym bohaterom Pawiaka. W jednej z sal, pośród oryginalnych przedmiotów wydobytych z gruzów Pawiaka, wysłuchali nagrań fragmentów grypsów opowiadających o dramatycznych przeżyciach więźniów. Następnie przy Pomniku Bohaterów Getta na Muranowie, z okazji zbliżającej się rocznicy  powstania w getcie warszawskim, oddali hołd uczestnikom powstania, składając wzorem Marka Edelmana bukiet żonkili. Później słuchacze udali się na Umschlagplatz, gdzie znajdowała się rampa kolejowa  wykorzystywana wraz ze znajdującymi się w jej sąsiedztwie budynkami w latach 1942–1943 jako miejsce koncentracji Żydów z warszawskiego getta przed wywiezieniem ich do obozów zagłady.


10-04-2017

GEOGRAFICZNE SPOTKANIA NA KRAKOWSKIM

W ramach Geograficznych Spotkań na Krakowskim grupa słuchaczy klas zaocznych mogła odpowiedzieć sobie na pytanie „Czy zdjęcie może ukraść duszę?”. Wykład w dniu 06.04.2017 roku uświadomił uczestnikom, że fotografowanie z etycznego punktu widzenia może stanowić problem. Dokumentalny film „Z kamerą wśród ludzi” pokazał plemiona Etiopii kultywujące od wieków ciekawe tradycje i obyczaje. Gliniane (lub czasami drewniane) płytki noszone w dolnej wardze przez kobiety z plemienia Mursi stanowią swego rodzaju biznes, a ich „gospodarka” coraz bardziej uzależnia się od turystów. Zaspakajając turystów zapotrzebowanie na egzotyczne zdjęcia sprzedają swój wizerunek.


 

09-04-2017

SPOTKANIE Z DRUHEM DUSZĄ

5 kwietnia 2017 roku, po raz kolejny, szkołę odwiedzili członkowie 16 warszawskiej drużyny harcerzy im. Zawiszy Czarnego- druh Sadek i druh Dusza. Tym razem barwnym opowieściom druha Duszy przysłuchiwała się klasa 1a, której to przedstawiciele poprowadzili z nim wywiad zadając ciekawe pytania na temat historii drużyny i  życia druha w harcerstwie. Druh Sadek wyjaśnił nam tajemnice oryginalnego umundurowania szesnastki związaną z bohaterską przygodą ich członków. Nie zabrakło czasu na wspólne śpiewanie harcerskich szlagierów i tylko szkoda, że czas tak szybko upłynął przy niesamowitych wspomnieniach naszego gościa. Na szczęście druh Dusza obiecał ze do nas powróci. Czekamy i dziękujemy za wizytę.


 

04-04-2017

WIELKANOCNE SPOTKANIE SŁUCHACZY SZKOŁY POLICEALNEJ

W dniu 2 kwietnia odbyło się szkolne spotkanie z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych. Organizatorami spotkania były klasy: 1S i 2S Szkoły Policealnej. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Joanna Słomska złożeniem życzeń świątecznych wszystkim zgromadzonym nauczycielom oraz słuchaczom. Po części oficjalnej nastąpiło wspólne biesiadowanie przy suto zastawionym stole. Królowały tradycyjne potrawy wielkanocne: żurek, kiełbasa, faszerowane jajka, pyszne sałatki i oczywiście ciasta. Trzeba przyznać, że słuchacze spisali się na medal. Wszystkie potrawy były własnoręcznie przygotowane i co najważniejsze – przepyszne!


 

29-03-2017

KOLEJNE SPOTKANIE W RAMACH FAKULTETÓW MATURALNYCH

28.03  w ramach fakultetów maturalnych  odbył się wykład pt : Plakat – kluczem do interpretacji dzieła literackiego. Prof.Daria Nowak przedstawiła, w jaki sposób można analizować plakat jako tekst kultury. Analizowano plakat do “Lalki” B. Prusa.


 

22-03-2017

SPOTKANIE Z EKSPERTEM DO SPRAW WIZERUNKU

Dnia 21.03 naszą szkołę odwiedziła p.Iwona Ryszkowska-stylistka, ekspert ds wizerunku, założycielka i właścicielka Strefy Stylu, wielokrotny gość TVP 2. Wygłosiła  prelekcję, której treścią stały się następujące zagadnienia:
– wybór kierunku studiów (czym się kierować)
– miejsca pracy – co ci dały, jak się zmieniały i dlaczego?
– rozwój osobisty ( w czasie studiów i po)
– jak wykorzystać swoje pasje w wyborze zawodu / kariery
W wykładzie udział wzięli słuchacze klas 2.i 3. Spotkanie zorganizowała p. Wioletta Jóźwiak


 

16-03-2017

WYKŁAD DOKTORANTA Z UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

15.03.2017 klasy maturalne liceum stacjonarnego wzięli udział w wykładzie doktoranta Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego Piotra Fortuny  pt „ Staroświeckie ołtarze „nowej wiary”. Socrealizm w polskich sztukach plastycznych, architekturze i filmie”. Prelegent przedstawił  dzieła realizmu socjalistycznego,  jako kierunku łączącego gloryfikację nowego ładu ze swoistym konserwatyzmem formy. Ukazał  nie tylko realizację odgórnie narzuconej metody twórczej, lecz także jako efekt kompromisów pomiędzy zastaną tradycją,  a postępową ideologią, potrzebami odbiorców a zamówieniem władzy. Ponadto pan Piotr odwołał  się do historii architektury, filmu i sztuk plastycznych  (np. obraz „Podaj cegłę” , „Ceglarki” A. Kobzdeja, film „Przygoda na Mariensztacie” , architekturę socrealistyczną) .


10-03-2017

WARSZTATY POLONISTYCZNE DLA MATURZYSTÓW

9.03.2017 klasy maturalne liceum stacjonarnego uczestniczyły w warsztatach „Nie strzelać kulą w płot – argumentacja w rozprawce jako formie wypowiedzi” przeprowadzonych przez doktorantkę Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego – Katarzynę Jaworską. Nasi Słuchacze, analizując i interpretując fragmenty „Dżumy:” A. Camusa, dowiedzieli się,  jak posługiwać się rozprawką jako formą wypowiedzi ustnej i pisemnej według nowej formuły maturalnej.  Pani Katarzyna przypomniała definicję rozprawki, jej kompozycję, sposób formułowania tezy i wniosków.


09-03-2017

SPEKTAKL TEATRU PROFILAKTYCZNEGO

7 marca słuchacze obejrzeli spektakl profilaktyczno-edukacyjny pt. “Nie zobaczysz Wenecji” dotyczący trudnych wyborów, zagrożeń związanych z narkotykami i przestępczością.


10-02-2017

ZWIEDZANIE BIBLIOTEKI UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO


 

09-02-2017

“DROGI DO ŻYCIA ” W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Po raz kolejny w Centrum Nauki Kopernik zaprezentowany został cykl wykładów i spotkań z naukowcami. Uczestniczyli w nich słuchacze klas stacjonarnych. Od 11 stycznia do 8 lutego 2017 roku uczestniczyliśmy w intelektualnym spacerze inną drogą – Drogą do Życia.

Przewodnikami byli biolodzy i medycy. Była to okazja zobaczenia w jaki sposób biologia i medycyna poznają i zmieniają świat. Główne wątki łączyły z sobą genetykę i medycynę, komórki macierzyste, terapie nowotworowe, regeneracja przerwanego rdzenia kręgowego – o tym między innymi mówili naukowcy, dzieląc się wiedzą o rezultatach badań i najnowszych osiągnięciach. Wykładom towarzyszyła kawiarnia naukowa – miejsce do nieformalnych spotkań, dyskusji i  rozmów bezpośrednich. Ogromna liczba młodzieży uczestnicząca w zajęciach świadczy o dużym zainteresowaniu i potrzebie organizowania takich spotkań.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Teresa Hołdakowska


 

RUSZYŁ PROJEKT “LITERACKA CAFÉ”

06-02-2017

02 lutego Biblioteka Szkolna rozpoczęła realizację projektu “Literacka Café”. W każdą środę w czasie długiej przerwy czytamy głośno ciekawe teksty literackie. Zapraszamy Wszystkich do wysłuchania wybranych fragmentów, które będą szokować, bawić, wzruszać, a w konsekwencji być może zachęcą do przeczytania całej książki.W czasie pierwszego spotkania słuchacz klasy 2PH4 – Maciej Wiśniewski czytał fragment powieści “Historia pszczół” współczesnej norweskiej pisarki Mai Lunde.


 

GEOGRAFICZNE SPOTKANIA NA KRAKOWSKIM

05-02-2017

W ramach  działań  związanych z ogłoszeniem roku 2017 ROKIEM RZEKI WISŁY w dniu 26.01.2017 grupa Słuchaczy uczestniczyła w wykładzie „Wzdłuż Wisły i Odry. Walory turystyczne oraz możliwości poznawcze krajobrazów kulturowych”. Wydarzenie miało miejsce w ramach kontynuacji Geograficznych Spotkań na Krakowskim. Cieszy fakt, że rośnie  zainteresowanie podjętą niegdyś inicjatywą. Do grupy Słuchaczy klas zaocznych,  dołączyła tym razem grupa Słuchaczy klas stacjonarnych.

Celem spotkania było poszerzenie wiedzy i umiejętności geograficznych  a także odkrycie mało znanych wartości krajobrazowych i turystycznych dolin dwóch największych rzek w Polsce -Wisły i Odry, poznanie zróżnicowania  nadwiślańskich  i nadodrzańskich krajobrazów kulturowych, zróżnicowania zagospodarowania brzegów rzek, rozpoznawania sylwetek znanych i mniej znanych miast, mostów, zamków, obiektów sakralnych.

W czasie ciekawego wykładu Pani  dr hab. Joanna Angiel zachęcała uczestników do odkrywania rzek i krajobrazów nadrzecznych nie tylko poprzez podróże “palcem po mapie”, czy korzystanie z google maps, ale realizując projekty edukacyjne, wycieczki krajoznawcze, zajęcia terenowe i wyprawy.

W ramach Geograficznych Spotkań na Krakowskim także 02.02.2017 nasi Słuchacze uczestniczyli w wykładzie. Tym razem tematem była  „Pogoda – niezwykły obiekt obserwacji dla każdego z nas”. Każdy wie, że pogoda potrafi nas oczarować lub zirytować, wprawić w świetny nastrój lub pokrzyżować plany. Dzięki wykładowi okazało się, że nie jest ona taka nieprzewidywalna… Przedstawione w czasie wykładu różne sytuacje pogodowe i zjawiska atmosferyczne oraz ich uwarunkowania mogą być pomocne w formułowaniu prognozy pogody na własny użytek.


15-01-2017

NOC BIOLOGÓW

13 STYCZNIA słuchacze CKU NR 1 po raz kolejny uczestniczyli w IV już edycji imprezy naukowej NOC BIOLOGÓW. Organizowały ją Wydziały Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Słuchacze mieli okazję uczestniczyć w wykładach, pokazach, warsztatach i dyskusjach w których brali udział wykładowcy i studenci różnych katedr. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty poświęcone komórkom macierzystym oraz zajęcia w laboratoriach biochemicznych. Na lekcjach biologii słuchacze dyskutowali o zajęciach na których uczestniczyli.

Teresa Hołdakowska


20-12-2016

ZWIEDZANIE MUZEUM LITERATURY

18 grudnia świąteczny spacer po Starówce słuchacze CKU Nr 1 zakończyli w Muzeum Literatury. Wyjątkowa lekcja przeprowadzona przez panią prof. Bożenę Osipowicz, wśród obrazów romantycznych, portretów Mickiewicza oraz eksponatów związanych z poetą, stanowiła podsumowanie studiów nad romantyzmem w 3. semestrze. Kufer podróżny Mickiewicza i pióro Wieszcza szczególnie zainteresowały słuchaczy.


12-12-2016

SŁUCHACZE NA WYKŁADACH OTWARTYCH Z GEOGRAFII NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM

W dniu 24.11 i 8.12 b.r.  słuchacze klas zaocznych (3p, 2m, 2u) kolejny raz bardzo licznie uczestniczyli w otwartych wykładach na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach cyklu „Geograficzne Spotkania na Krakowskim” dużym zainteresowaniem cieszył się wykład prowadzony przez Pana dr Tomasza Witesa dotyczący dwóch maleńkich państw Singapuru i Brunei. Pokonywanie ograniczeń wynikających z braku przestrzeni do życia (budowa sztucznych wysp), zubożenie środowiska przyrodniczego oraz zróżnicowana sytuacja społeczno-gospodarcza – to jedynie wybrane aspekty, które przybliżyły uczestnikom wykładu przemiany w zglobalizowanym świecie.


12-12-2016

SPOTKANIE WIGILIJNE  KLAS POLICEALNYCH

Jest taki dzień…raz do roku… Dla klas Szkoły Policealnej Nr 3 o kierunku Administracja w CKU Nr 1 takim dniem był  w tym roku 11 grudnia, kiedy to słuchacze klas 1S i 2S przygotowali wspólnie Wigilię. Pani Wicedyrektor Joanna Słomska złożyła wszystkim obecnym słuchaczom i nauczycielom świąteczne życzenia. Był opłatek,  a po nim pierogi, paszteciki, sałatki i wiele innych pyszności. Panowała prawdziwie świąteczna atmosfera.


11-12-2016

PRZEDSTAWIENIE TEATRU PROFILAKTYCZNEGO I PODZIĘKOWANIA DLA WOLONTARIUSZY CKU NR 1

W czwartek w klasach stacjonarnych odbyło się kolejne przedstawienie teatru profilaktyczno – edukacyjnego pt. “Osaczony” traktujące o przemocy, zagubieniu wśród ludzi, presji środowiska młodzieżowego i destrukcji .

Po zakończeniu spektaklu odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród naszym szkolnym wolontariuszom z okazji przypadającego w grudniu Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Dziękujemy wszystkim słuchaczom, którym bliska jest idea pomocy dla drugiego człowieka.


10-12-2016

WYKŁAD W RAMACH OBCHODÓW “EUROPEJSKIEGO DNIA PRAWNIKA”

Czwartkowy wykład w ramach obchodów “Europejskiego Dnia Prawnika”organizowany przez Krajową Izbę Radców Prawnych. Mecenas Monika Leszko przybliżyła słuchaczom czym jest wymiar sprawiedliwości i jak działa prawo w Polsce.Uczestnikami spotkania byli słuchacze klas trzecich stacjonarnych.


09-12-2016

LEKCJA FIZYKI W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

8 grudnia 2016 r. klasy 1A1 i 1B1 przeprowadzono lekcję z fizyki na temat Niewidzialny Wszechświat, która odbyła się w planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Jeszcze 100 lat temu uważano, że Nasza Galaktyka to cały Wszechświat. Dziś wiemy jak nasi przodkowie bardzo się mylili. Droga Mleczna czyli Nasza Galaktyka to zaledwie jedna z miliardów gwiezdnych wysp rozsianych po Wszechświecie. A wszystko to przybliżył nam film. Pojęcia teorii Wielkiego Wybuchu oraz Radioteleskop Hubble’a stały nam się bliższe.


07-12-2016

LEKCJA Z CYKLU SPOTKANIA Z FIZYKĄ

6 grudnia 2016 r. odbyła się lekcja fizyki z cyklu Spotkanie z fizyką na temat zasług Michała Faradaya. Uczniowie klasy 2PH3 przygotowali prezentację o tym wyjątkowym fizyku, który odkrył indukcję elektromagnetyczną, benzen, naftalen, skroplił niektóre gazy. Dużo innych zjawisk zastosował w praktyce. Następnie odbyła się krótka inscenizacja profesora Faradaya ze swoimi asystentami, w czasie której zademonstrowano zjawisko powstawania prądu indukcyjnego. Dzięki takim praktycznym zajęciom przekonaliśmy kolejną grupę o tym jak piękna i pożyteczna jest fizyka.

06-12-2016

WIZYTA W BIBLIOTECE M.ST. WARSZAWY NA KOSZYKOWEJ

6 grudnia klasa 3AB5 odwiedziła Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy na ulicy Koszykowej. Pracownik działu promocji biblioteki – pani Agata Tymoszuk oprowadzając słuchaczy po bibliotece opowiadała jej historię, mówiła o zgromadzonych zbiorach i zasadach korzystania z nich przez czytelników. Jako ciekawostkę słuchacze obejrzeli miniaturowe wydanie Koranu,  miniaturowe (20×30 mm) wydanie poezji Adama Mickiewicza z 1898 roku, wydanie poezji japońskiej w wyborze i tłumaczeniu Karla Florenza. Książka wydrukowana została na krepie – pomarszczonej, matowej, jedwabnej tkaninie.

Słuchacze obejrzeli czytelnię  im. Faustyna Czerwijowskiego, zabytkową Czytelnię im. Stanisławów Kierbedziów,  Czytelnię Sztuki i Kartografii oraz Czytelnię im. Władysława Bartoszewskiego udostępniającą czasopisma i varsaviana. Podziwiali również architekturę zmodernizowanego budynku biblioteki. Najbardziej zachwyciła ogromna, gęsto obsadzona roślinami  ściana wewnątrz gmachu. ,wysoka na trzy kondygnacje .

Na zakończenie zwiedzania wszyscy otrzymali upominki od Biblioteki a większość słuchaczy założyła sobie Karty Czytelnika.


02-12-2016

LEKCJE Z DOKTORANTAMI WYDZIAŁU POLONISTYKI UW

30.11 i 1.12 doktoranci UW: Jan Zdunik i Zbigniew Jazieniecki przeprowadzili w klasach maturalnych zajęcia “Jak działa wiersz? i “Warsztat uważnej lektury”. Słuchacze dowiedzieli się, jak szukać sensów ukrytych w wierszu, nawiązań intertekstualnych oraz jak tworzyć hipotezy interpretacyjne na podstawie teksów lirycznych: “Oeconomia Divina” Czesława Miłosza i “Utopia” Wisławy Szymborskiej.


 

28-11-2016

SŁUCHACZE W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Biblioteka zaproponowała słuchaczom zwiedzanie ekspozycji muzealnych w dniach, w których wejście do muzeów jest bezpłatne. Po muzeum Polin to druga propozycja w tym semestrze.
W niedzielę 27.11. 2016  zainteresowani  słuchacze z CKU Nr 1, głównie z klas 2L i 2M, zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie z wyjątkową lekcją historii o Powstaniu Warszawskim w przestrzeni muzealnej, dla innych była to okazja, aby poszukać śladów pamiątek rodzinnych po Dziadkach – uczestnikach powstania czy rzezi na Woli. Muzeum stale powiększa swoją ekspozycję, a zatem po obejrzeniu filmu „Miasto ruin” w sali pod Liberatorem, przejściu kanałami, odkrywaliśmy nowe pamiątki powstańcze.


 

27-11-2016

FESTIWAL SMAKÓW


 

25-11-2016

LEKCJA Z NATIVE SPEAKEREM

24.11.2016 uczniowie  klas drugich i trzecich uczestniczyli w zajęciach z native speaker’em. Tym razem naszym gościem był Bryan Everett Shane z Oregonu w USA. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji, przygotowanej przez ucznia klasy 2 AB4, Szymona Zbonika, dotyczącej zwyczajów i świąt w Stanach Zjednoczonych. Następnie Bryan odniósł się do prezentacji, szerzej opowiadając o takich amerykańskich świętach, jak np. Thanksgiving Day, St. Valentine’s Day, St. Patrick’s Day, Dzień Niepodległości, Halloween, Wielkanoc i wreszcie Boże Narodzenie. Słuchacze usłyszeli wiele ciekawostek i mogli porównać sposoby obchodzenia ważnych dni w roku w Polsce i w USA. Podczas drugiej części zajęć  mieli okazję zadawać naszemu gościowi pytania związane ze wszystkim interesującymi ich kwestiami, dotyczącymi Stanów i pobytu Bryan’a w Polsce. Padły więc pytania o wybory w USA, system elekcyjny, edukację, stereotypy dotyczące obu narodów i wrażeń, jakie ma z pobytu w Polsce rodowity Amerykanin. Gościa pożegnaliśmy gromkimi brawami i mamy nadzieję na spotkanie za rok.


 

24-11-2016

BĄDŹ POMOCNY – WARSZTATY INTEGRACYJNE”

Dnia 23.11.2016 słuchacze klas 1A1, 1C1, 1H2, 2AB3, 2PH3,2PB3, 3HG5,3PB5 wzięli udział  VI edycji programu edukacyjno- wychowawczego “Bądź pomocy – warsztaty integracyjne przełamujące stereotypy myślenia o osobach niepełnosprawnych” realizowanym przez Fundację Rozwoju Umiejętności Psychospołecznych “Manzana”. Najpierw słuchacze uczestniczyli w wykładzie połączonym z projekcją filmu “Cyrk motyli”. W drugiej części spotkania brali udział w warsztatach, dzięki którym mogli doświadczyć niepełnosprawności osób niewidomych, niesłyszących oraz niepełnosprawnych ruchowo. Warsztaty kształtują postawę szacunku, otwartości, tolerancji wobec osób niepełnosprawnych, jak również poszerzają wiedzę.


22-11-2016

UDZIAŁ SŁUCHACZY W WARSZTATACH W INSTYTUCIE BIOCHEMII I BIOFIZYKI

20.11. słuchacze klasy zaocznej 3Z uczestniczyli w warsztatach bakteriologicznych w Instytucie Biochemii i Biofizyki. Zajęcia dla nas zostały zorganizowane i poprowadzone przez panią dr Izabelę Kern-Zdanowicz. Wykład o budowie i znaczeniu plazmidów bakteryjnych poprzedził część praktyczną. Później słuchacze zwiedzali laboratorium, a następnie analizowali próbki posiewów bakteryjnych wykonywane dla przemysłu spożywczego. Ciekawym elementem spotkania było wykonywanie własnoręcznych posiewów bakteryjnych np z swoich rąk, telefonów, kosmetyków i zastosowanie antybiotykogramów. Materiały zostały odebrane po kilku dniach i omówione na zajęciach. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy i były okazją do praktycznego zastosowania wiedzy.


21-11-2016

SPEKTAKL TEATRU PROFILAKTYCZNO-EDUKACYJNEGO

Teatr profilaktyczno – edukacyjny z kolejnym spektaklem pt:” Wyjście awaryjne” zawitał do naszej szkoły. Klasy stacjonarne obejrzały przedstawienie poruszające problem przemocy. W kilku odsłonach aktorzy ukazali nietolerancję, konflikt pokoleń, przemoc w domu czy w szkole. Konwencja przedstawienia pozwalała na czynny udział słuchaczy, aktorzy wchodzili w interakcję z publicznością. Twórcom zależało na pokazaniu problematyki przemocy, jak również uwrażliwieniu młodzieży na drugiego człowieka…


 

09-11-2016

SPEKTAKL MULTIMEDIALNY “PRZED 11 LISTOPADA”

8 listopada 2016 roku  słuchacze klasy 1P  zaprezentowali spektakl multimedialny „Przed 11 listopada, przed Świętem Niepodległości…”

W rolę reżysera wcielił się pan profesor Robert Laszczka, któremu gratulujemy sukcesu.  Znakomita choreografia, dramatyczne sceny, obrazujące upadek kolejnych zrywów narodowych, wywołały nastrój patosu i poważną refleksję o ojczyźnie wśród zasłuchanej publiczności. Ze scenicznym ruchem doskonale harmonizowała scenografia i wykorzystanie obrazów multimedialnych. Tuż przed Świętem Niepodległości słuchacze klasy 1P dostarczyli nam wielu wzruszeń artystycznych i zmusili do chwili zatrzymania w codziennym biegu nad poważnym problemem współczesnego patriotyzmu. Miłym zaskoczeniem były zdjęcia słuchaczy i nauczycieli CKU Nr 1 artystycznie wkomponowane w kadry filmowe współczesnej Polski.


08-11-2016

SPOTKANIE Z ABSOLWENTAMI

z cyklu „A jednak warto…”

Dnia 06 listopada 2016r. odbyło się kolejne spotkanie grupy absolwentów CKU Nr 1 z wychowawcą Panią Renatą Maziarz. Podczas spotkania odżyły wspomnienia. Gawędzono o profesorach, kolegach, szkolnych psikusach i żartach. Absolwenci podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z karierą zawodową. Na uwagę zasługuje osiągnięcie absolwentki Izy Czarneckiej, która ukończyła studia I-go stopnia na kierunku pedagogika. To najbardziej wiarygodny przykład, że dzięki wytrwałej pracy, dążeniu drogą swoich pasji i wierze we własne możliwości, można zrealizować swoje marzenia i osiągać zamierzone cele.


22-10-2016

EDUKACJA FILMOWA W CKU NR 1

4.10.2016 słuchacze klas 1P, 2P i 3P wysłuchali wykładu pani profesor Darii Nowak na temat malarstwa Zdzisława Beksińskiego, a przy okazji poznali dramatyczną historię rodziny Beksińskich. Dzięki pasji pani Profesor słuchacze pełniej odebrali historię z ekranu kinowego i z większą wnikliwością obejrzeli w kinie Atlantic film „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

13.10.2016 słuchacze klas LO w systemie stacjonarnym, również wzbogaceni o wiedzę na temat Beksińskich po prelekcji pani prof. Darii Nowak, obejrzeli poruszający film Matuszyńskiego. Tego samego dnia, zainteresowani historią słuchacze wysłuchali lekcji na temat „Rzezi na Wołyniu” , poprowadzonej przez pana profesora Zbigniewa Michalika, i zderzyli się na ekranie kinowym z ekspresywnym oraz dramatycznym ujęciem Wojciecha Smarzowskiego.

22.10.2016 roku słuchacze klas pierwszych i drugich LO w systemie zaocznym uczestniczyli w prezentacji, odkrywającej tragiczną historię „Rzezi na Kresach Wschodnich”. Historyczne ujęcie Wołynia przedstawione przez profesora Roberta Laszczkę zostało skonfrontowane z  interpretacją wydarzeń reżysera filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.  Obejrzany w tym samym dniu film poruszył do głębi widzów i wywołał burzliwe dyskusje. Inna lekcja historii znalazła zwolenników i przeciwników.

Wykład na temat życia i twórczości Zdzisława Beksińskiego

Wykład p. prof. Darii Nowak


Wykłady na temat rzezi wołyńskiej

Wykład p. prof. Zbigniewa Michalika


Wykład p.prof. Roberta Laszczki


 

21-10-2016

WYKŁAD DOKTORANTKI Z UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

20.10 słuchacze klas  trzecich uczestniczyli w wykładzie mgr Anny Kujawskiej-Kot  doktorantki Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem wykładu była koncepcja teatru ogromnego Stanisława Wyspiańskiego. Słuchacze przed wykładem wprowadzili nas w świat poezji mistrza.


20-10-2016

SŁUCHACZE NA WYKŁADZIE W WYŻSZEJ SZKOLE LINGWISTYCZNEJ

19.10. klasy 2AB4 i 3PH6 wraz z opiekunem prof. Joanną Szczepańską odwiedziły Wyższą Szkołę Lingwistyczną przy ul. Kasprzaka 2/8. Mieliśmy okazję wziąć udział w wykładzie na temat literatury angielskiej doby romantyzmu, a następnie nasi słuchacze uczestniczyli w spotkaniu z Rektorem uczelni, który opowiedział o zaletach studiowania. Poza tym dział promocji przygotował dla nas pokaz slajdów oraz informacje na temat możliwości kształcenia się w Wyższej Szkole Lingwistycznej. Jak się okazuje, przyszli studenci uczelni mogą studiować na niej filologię germańską, angielską oraz rosyjską w trybie dziennym i zaocznym. Istnieje także możliwość wzięcia udziału w konkursie translatorycznym, w którym nagrodą jest studiowanie za darmo przez rok, a nawet dwa lub trzy lata. Zostaliśmy wyjątkowo mile przyjęci. Naszym słuchaczom uczelnia bardzo się podobała. Otrzymaliśmy również zaproszenie na kolejne wykłady, z którego na pewno skorzystamy.


 

14-10-2016

IMPROWIZACJE ARTYSTYCZNE Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

W przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, 13 października 2014 roku, słuchacze CKU Nr 1 zorganizowali Improwizacje Artystyczne w formie życzeń dla wszystkich pracowników szkoły. W imieniu absolwentów muzyczne życzenia złożył, pamiętający o swoich nauczycielach, Michał Basiukiewicz. Kolejne życzenia muzyczne przygotowali aktualni słuchacze naszej szkoły. Dorota Korycka z klasy 2AB3 dedykowała i zagrała na fortepianie kompozycję filmową z „Piratów z Karaibów” oraz  „Summertime” Georga Gershwin’a. Zofia Omalecka z klasy 3PB5 wykonała na fortepianie współczesną kompozycję „ River Flows in You”. Karol Osentowski z klasy 3PB5 zadedykował nauczycielom partię Romea z musicalu „Romeo i Julia”. Z kolejną muzyczną dedykacją dla Grona Pedagogicznego i wszystkich pracowników CKU Nr 1 wystąpiła Klara Smykiewicz z klasy 2PB4, która wykonała piosenkę z repertuaru Eweliny Flinty „Czy nastanie znów świt?”. Ekspresywna i rozpoznawalna na scenie CKU Nr 1 Majka Hubicka z 2PB4 wykonaniem „Man Down” z repertuaru Rihanny zmieniła nastrój świątecznych życzeń. Koncert zakończyli  mocnym uderzeniem i muzyczną dedykacją ”Love rock n roll”   Agata Wyrwas z klasy 2PB4 (perkusja) i  Jakub Śliwowski  z klasy 3PH5 (gitara).


 

05-09-2016

SPOTKANIE Z NATIVE SPEAKEREM

Dnia 4 10 16 odbyło się kolejne z serii spotkań z native speakerem . Naszym gościem ponownie był Steve Whittle z Londynu. a tematem przewodnim spotkania Haunted places in Britain. Słuchacze przygotowali prezentację na temat nawiedzonych miejsc którą w ciekawej formie przedstawił Jarek z klasy 2 AB3. Po prezentacji był czas na ożywioną dyskusję nie tylko o duchach ale również o wielu ciekawych aspektach kulturowo- obyczajowych Wielkiej Brytanii . Słuchacze przygotowali dla Steva korzenne ciasteczka i jajka po szkocku. W miłej atmosferze rozmawiali z gościem ćwicząc brytyjski akcent. Steve obiecał ze wróci do nas a my już czekamy na następne spotkanie.


 

30-09-2016

WIZYTA  W CENTRUM PRZEDSIĘBIORCZOŚCI “SMOLNA”

W czwartek 29 września klasa 1b wraz z doradcą zawodowy uczestniczyła  w spotkaniu poświęconym zakładaniu i rozwijaniu własnego biznesu. W ramach tematu – „Od teorii do praktyki prowadzenia działalności gospodarczej”, mogliśmy się dowiedzieć  jakie są rodzaje spółek, jak się najlepiej rozliczać oraz komu Urząd Skarbowy może zakwestionować  sprzedaż dóbr w Internecie jako sprzedaż okazjonalną. W centrum Przedsiębiorczości można skorzystać z porad i informacji o nowym systemie informacji  lekarz –ZUS- pracodawca.


 

29-09-2016

UDZIAŁ SŁUCHACZY W FESTIWALU NAUKI

Druga połowa września to już tradycyjnie czas odbywającego się w stolicy największego festiwalu naukowego w Polsce. W tym roku warszawski Festiwal Nauki odbywał się już po raz dwudziesty. W jego ramach w dniu 28.09.2016 Słuchacze CKU Nr 1 z klas zaocznych ,  wraz  z nauczycielem geografii, uczestniczyli na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych w zajęciach pt.  „ZWYCZAJNE PARKI W NIEZWYCZAJNYCH MIEJSCACH”.

W czasie wykładu Słuchacze przenieśli się w miejsca niezwykłe, na co dzień nie kojarzące się z zielenią. Dowiedzieli się, że nowe przestrzenie parkowe mogą być lokalizowane na wiaduktach kolejowych, budynkach, czy też w starych fabrykach. Rozrastające się miasto potrzebuje wciąż nowych enklaw zieleni, brakuje jednak miejsca do ich stworzenia, dlatego też na całym świecie powstają parki w niezwykłych miejscach. Poświęcony czas Słuchaczy zaowocował możliwością znalezienia odpowiedzi na szereg pytań dotyczących otaczającego nas świata.


 

26-09-2016

TEATR W MUZEUM

Tumult ! to zamieszanie.
Tumult! To zamęt.
Tumult! To gwałt.

Już kolejny rok słuchacze CKU Nr 1 uczestniczyli w projekcie Tumult! Teatr w Muzeum. 24 i 25 września obejrzeli spektakl „Stan wyjątkowy” w reżyserii Doroty Ogrodzkiej w muzeum Polin.    W ramach teatralno – dramaturgicznego laboratorium reżyserka wyzwoliła kreatywność, sprowokowała publiczność do krytycznego myślenia w zderzeniu z eksperymentalnym językiem teatru i  problemami społecznymi XXI wieku. Nasi słuchacze z przyjemnością rozpoznali twórcę muzyki do spektaklu , pana Sebastiana Świąder,  z którym mieli przyjemność pracować w czasie  warsztatów wokół spektaklu w  Teatrze Powszechnym. Projekt Tumult! Teatr w Muzeum powstał jako wynik współpracy Teatru Powszechnego, ŻIH, MHŻP Polin oraz Korporacji Teatralnej, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


 

23-09-2016

SPEKTAKL TEATRU FORUM

Dnia 22.09.2016 klasa 1H2, 2AB3, 2HW3 wybrały się na spektakl Teatru Forum do Wyższej Szkoły Nauk Społecznych Pedagogium pod tytułem “INKA”.
Inka to opowieść o piętnastoletniej dziewczynie, która staje przed wyborami, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na jej dalsze życie.
Czy pójdzie za głosem swojego serca czy ulegnie presji chłopaka i rówieśników?

 

18-09-2016

SPOTKANIE ABSOLWENTÓW

17 września 2016 roku stęsknieni za szkolną ławką i panią Dyrektor  tegoroczni maturzyści i absolwenci LIII LO spotkali się przy „małej czarnej”  w bibliotece szkolnej. Inicjatorem spotkania była wychowawczyni klasy 3L – pani Bożena Osipowicz. Wyniki egzaminu maturalnego określiły atmosferę spotkania i ożywiły rozmowy . Bardzo ambitni  czuli się rozczarowani wynikami na poziomie 70%, a wychowawca cieszył się i gratulował swoim wychowankom średniej na poziomie 72%.  Ci, którzy często upominani byli na lekcjach języka polskiego, byli dumni i chwalili się swoimi maturalnymi osiągnięciami.