Rok szkolny 2015-2016

09-06-2016

SPOTKANIE ABSOLWENTÓW

8.06 już po raz kolejny w naszej szkole, odbyło się spotkanie absolwentów CKU Nr 1, którzy swoją zawodową przyszłość i zainteresowania związali z biologią. Spotkanie zorganizowała prof. Teresa Hołdakowska, nasi uczniowie głównie z klas starszych mieli okazję porozmawiania z absolwentami, którzy dzisiaj są studentami różnych  kierunków związanych z szeroko pojętą biologią:

-Pielęgniarstwo na UM

-Zootechnika  na SGGW

-Wychowanie fizyczne na AWF

-Ratownictwo medyczne  na UM

-Bezpieczeństwo Narodowe AON

-Biologia na UW i praca magisterska  w Instytucie Biologii Molekularnej

-Własna działalność-produkcja filmowa

Absolwenci jak niegdyś usiedli w swoich ławkach w pracowni biologicznej i miłej atmosferze opowiadali o swoich studenckich doświadczeniach, o różnych aspektach życia studenckiego, o swoich planach dalszej edukacji , o tematach prac licencjackich i magisterskich. Piotr Skłodowski- nasz najstarszy absolwent wrócił właśnie z Oksfordu gdzie przez wiele miesięcy prowadził badania, które wykorzysta w pracy magisterskiej a później doktorskiej- trzymamy kciuki… Angela Gil zaprezentowała hodowanie na  kole malakolgicznym różne gatunki ślimaków o imponujących rozmiarach.

Dziękujemy za odwiedzenie naszej szkoły i mile chwile- do zobaczenia za rok.


08-06-2016

ZAJĘCIA Z CYKLU ANALIZA TEKSTÓW KULTURY – MALARSTWO

ANDRZEJ WRÓBLEWSKI-PORAŻENIE WOJNĄ. –zajęcia z cyklu „analiza tekstów kultury -malarstwo” odbyły się 7 czerwca.
„Żywi i umarli obcują ze sobą
unoszą się w powietrzu
i daremnie szukają miejsca na ziemi”
[T. Różewicz -„Ostrzeżenie” 58]
Tak brzmiało motto  lekcji poświęconej artyście, który należał do pokolenia wyzwalającego się z trudem z koszmaru wojny… Malarz znalazł swój język form, a niezwykłą ekspresję osiągnął przez deformację postaci i operowanie płaską, syntetyczną plamą koloru. Słuchacze wraz z p. D. Nowak zastanawiali się, jak w cyklu obrazów pt. „Rozstrzelania” , malarz mówi o upodleniu człowieka na skutek brutalnej przemocy. Forma obrazów –szkicowa, prymitywna, ekspresywna- szokuje swoją zamierzoną nieporadnością. Kolor, który wprowadza artysta do obrazów-ma szczególne, symboliczne znaczenie, nie stanowi właściwości przedmiotu czy postaci, ale służy precyzowaniu treści, buduje nastrój obrazu.

Podziękowania dla prof. D. Nowak za przybliżanie słuchaczom dzieł malarskich. 


 

02-06-2016

WYJĄTKOWA LEKCJA HISTORII
25 maja 1948r. strzałem w tył głowy został zamordowany rtm. Witold Pilecki – współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Z tej okazji odbyła się w CKU nr 1 wyjątkowa lekcja historii. Jej organizatorem i pomysłodawcą był nauczyciel historii p. Zbigniew Michalik. Spotkanie miało  formę montażu słowno-muzycznego połączonego z wykładem, który przybliżył  tę wyjątkową postać. Oprócz p. Michalika wzięli w nim udział uzdolnieni muzycznie i aktorsko słuchacze.


01-06-2016

FREESTYLE ARTS

1 czerwca odbyła się kolejna już w CKU nr1 impreza w ramach projektu FREESTYLE ARTS.  Poprowadził ją nasz tegoroczny absolwent Robert Wakuliński. Po powitaniu zebranych wyjaśnił idę freestyle arts. Następnie obejrzeliśmy występy uzdolnionych słuchaczy: Majii, Sylwii, Konrada i Oli, którzy wystąpili w ramach konkursu piosenki anglojęzycznej. Losowo wybrane jury oceniło ich wykonania. Zwyciężczynią  została słuchaczka klasy 3PH5 -Aleksandra Żubkowska.


Występom muzycznym towarzyszyła wystawa prac naszego uzdolnionego słuchacza Marcina Pińkowskiego.


09-05-2016

BOTANICZNA MAJÓWKA

08 maja w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego odbyła coroczna Botaniczna Majówka. W najpiękniejszej scenerii wiosennych kwiatów nasi słuchacze wraz z przyjaciółmi mieli okazję uczestniczenia w lekcji biologii w praktyce – poznawaliśmy wiele gatunków roślin krajowych oraz pochodzących nawet z bardzo odległych zakątków świata. Poznaliśmy gatunki endemiczne, reliktowe, chronione, pomniki przyrody oraz rośliny wykorzystywane w lecznictwie i kosmetyce.
Zajęcia prowadziła prof Teresa Hołdakowska. Lekcja zakończyła się w uroczej kawiarence – Cafe Flora. Herbata pod kwitnącymi bzami i azaliami smakuje inaczej….
Polecamy to miejsce o każdej porze roku.


 

10-04-2016

KIERMASZ OFERT PRACY

W sobotę 9 kwietnia w naszej szkole odbył się kolejny Kiermasz Ofert Pacy. Przedstawicielki  Młodzieżowego Biura Pracy proponowały zainteresowanym słuchaczom broszury z informacjami o aktywnym poszukiwaniu pracy oraz prawach absolwentów wg. Kodeksu Pracy. Prezentowano oferty dla statysty, pracownika supermarketu, kasjera-sprzedawcę, magazyniera oraz pracownika ochrony. Zainteresowani słuchacze w szkole mogli otrzymać kontakt do pracodawców wymienionych ofert. Zachęcamy do skorzystania z broszur informacyjnych znajdujących się w naszej bibliotece.


09-04-2016

POCZEKALNIA CZYLI GRY NA CZAS – SPEKTAKL FUNDACJI EDUKACJI I KULTURY DRAMA WAY

7 kwietnia 2016 roku słuchacze z klasy 2P obejrzała przedstawienie „Poczekalnia czyli gry na czas” w reżyserii Karola Smacznego. Spektakl  powstał na zakończenie międzypokoleniowego projektu edukacji kulturalnej Art. Generacje, w którym spotkały się dwie grupy w wieku 15-35 i 55+. Tematem przewodnim projektu było spojrzenie na czas – nadzieje, jakie z nim wiążemy, oczekiwania, radości i rozczarowania. Spektakl został przygotowany metodą teatru ze społecznością. Było to kolejne wydarzenie artystyczne, zainspirowane przez Fundację Edukacji i Kultury DRAMA WAY.


08-04-2016

ŚWIAT PRZEDSTAWIONY W TWÓRCZOŚCI BRUNO SCHULZA – LEKCJA DLA SŁUCHACZY 

7 kwietnia nauczycielka języka polskiego, pani Daria Nowak zaprosiła słuchaczy klas trzecich na lekcję poświęconą wyjątkowemu talentowi Bruno Schulza. Odwołując się do wybranych opowiadań: Ulica Krokodyli, Sklepy cynamonowe, Sierpień, zwróciła uwagę na liryzację prozy i malarskość języka. Przypomniała podstawowe pojęcia charakterystyczne dla twórczości Schulza; kreacjonizm mit i baśniowość. Mamy nadzieję, że przedstawione informacje przydadzą się trzecioklasistom na egzaminie maturalnym.


Zainteresowanych tematem zapraszamy do opracowania przygotowanego przez p. Darię Nowak: KREACJONIZM W PROZIE BRUNO SCHULZA

 

07-04-2016

SPOTKANIE Z POEZJĄ MARII PAWLIKOWSKIEJ – JASNORZEWSKIEJ

6.04 wykład pani Joanny Dobosiewicz z Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI w. Uniwersytetu Warszawskiego wprowadził powiew uniwersytecki do naukowej atmosfery ogarniającej stopniowo słuchaczy klas III. Przedmiotem wykładu była biografia i twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Mgr Dobosiewicz w wyjątkowo ciekawy sposób dementowała mity krążące wśród znawców literatury na temat życia i osobowości “polskiej Safony” i reprezentantki pokolenia Skamandrytów. W interpretacji wybranych liryków poetki XX-lecia międzywojennego podkreślała mistrzostwo w zespoleniu skondensowanej formy i treści oraz odwagę wypowiadania własnych sądów.

Drugą część wydarzenia , którego celem była popularyzacja poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej wśród słuchaczy CKU nr 1 był konkurs recytatorski . Słuchacze recytowali wiersze “poetki miłości” oraz te, pokazujące inne oblicze Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – kobiety głęboko doświadczonej cierpieniem i chorobą.

Nagrodzeni słuchacze to:

I miejsce – Katarzyna Adamiec kl. 3AB5

II miejsce – Robert Wakuliński kl. 3PH6

III miejsce – Maciej Wiśniewski kl.B2

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani tomikami poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej


4-04-2016

ZWIEDZANIE WYSTAWY W MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ

3.04.klasa 3K wraz z opiekunem, prof. Joanną Perzyną odwiedziła Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nasi słuchacze mieli okazję obejrzeć wystawę pt. „Życie w epoce postartystycznej”, na której swoje pracy wystawiali twórcy z Europy i ze Stanów Zjednoczonych. Głównym założeniem wystawy była odpowiedź na pytanie, na ile przenikają się dwa obszary: życie codzienne i sztuka i czy tzw. sztuka użytkowa jest dziedziną artystyczną, czy może tylko sposobem na łatwiejsze funkcjonowanie w otaczającej nas rzeczywistości. Na wystawie mogliśmy więc obejrzeć np. nowoczesne meble, sztandary, butelki z napojami i projekty industrialne. Wystawa nie dawała gotowych odpowiedzi na postawione pytania, tak więc każdy z oglądających mógł sam określić swój stosunek do sztuki nowoczesnej, a także poszerzyć swą wiedzę dotyczącą twórców współczesnej sztuki.


23-03-2016

SŁUCHACZE Z WIZYTĄ NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM

22.03.2016 klasa 2PH4 oraz kilkoro słuchaczy z klasy 2PB4 wraz z prof. Joanną Perzyną odwiedzili Szkołę Języków Obcych na Uniwersytecie Warszawskim.  Uczestniczyli w tzw. zajęciach otwartych, prowadzonych przez lektora uniwersyteckiego, mgr Martę Franciszkiewicz. Zajęcia z praktycznej nauki języka angielskiego związane były z tematem „Przestępczość i wymiar sprawiedliwości”. Nasi słuchacze wraz ze studentami UW wzięli w nich czynny udział. Lekcja otwarta była nie tylko okazją do poćwiczenia swoich kompetencji językowych, ale także miała na celu zachęcenie naszych słuchaczy do kontynuowania edukacji, także na poziomie uniwersyteckim. Obie klasy w niej uczestniczące znakomicie dały sobie radę, czego dowodem niech będzie fakt, iż otrzymaliśmy zaproszenie na podobną lekcję otwartą w przyszłym roku i na pewno jeszcze nie raz odwiedzimy Uniwersytet.

23-03-2016

WIZYTA W CENTRUM PRZEDSIĘBIORCZOŚCI “SMOLNA”

W dniu 22 marca 2016 roku słuchacze  z klasy 1b wraz doradcą zawodowym odwiedzili Centrum Przedsiębiorczości  „Smolna”. Uczestniczyli w spotkaniu poświęconym tematyce Start Up –ów. Spotkali się  z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego, Mazowieckiej Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości oraz Powiatowego Urzędu Pracy, którzy zaprezentowali swoje oferty wsparcia dla młodych przedsiębiorców. Pracownik Fundacji zaproponował wykorzystanie nisko oprocentowanych pożyczek ze środków Unii Europejskiej. Chętni powinni napisać biznes plan oraz w terminie złożyć wniosek. Bank Gospodarstwa Krajowego jest instytucją, która udziela kredytu na start osobom nie posiadającym tzw. historii kredytowej.


 

22-03-2016

UDANA AKCJA “ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU”

20 marca, w godz. 9.00-15.00 trwała w naszej szkole akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Na początku zebrani wysłuchali dwóch wykładów prowadzonych przez pana Rafała Młodzikowskiego, przedstawiciela międzynarodowej organizacji DKMS, na temat historii dawstwa, organizacji akcji oraz tego kto może zostać dawcą. Następnie sześciu wolontariuszy (pięciu słuchaczy klas stacjonarnych i słuchaczka klasy zaocznej) prowadziło rejestrację i pobierało próbki. Udało się zarejestrować 40 dawców: słuchaczy, nauczycieli oraz osób spoza szkoły, które o akcji dowiedziały się z Internetu.

Niedzielna rejestracja poprzedzona była kampanią informacyjną dotyczącą dawstwa szpiku prowadzoną przez p. Teresę Hołdakowską i p. Iwonę Małkowską aby słuchacze mieli czas na przemyślenie swojej decyzji.


04-03-2016

GEOGRAFICZNE SPOTKANIA NA KRAKOWSKIM

W dniu 03 marca 2016 roku kolejne czwartkowe spotkanie na UW Słuchacze rozpoczęli od uczestnictwa w wykładzie pt. „Co nas ciągnie do miasta? Wpływ migracji na strukturę społeczną miasta”. Wykład prowadziła dr Sylwia Dudek-Mańkowska.
W czasie wykładu omówiono selektywność migracji i jej wpływ na zróżnicowanie struktury społecznej miasta. Słuchacze dowiedzieli się między innymi, że niektóre grupy imigrantów cechuje większa koncentracja przestrzenna, inne zamieszkują wybrane dzielnice czy osiedla, a jeszcze inne wolą żyć w większym rozproszeniu.
Cykl wykładów o różnej tematyce na WGSR UW skierowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych realizowany jest w ramach licznych inicjatyw promujących nauki geograficzne. Cieszy fakt, że coraz większa grupa naszych Słuchaczy zainteresowana jest Czwartkowymi Spotkaniami na UW.


03-03-2016

ZWIEDZANIE BIBLIOTEKI NARODOWEJ

2 marca słuchacze klas 2PB4, 2PH4 i 3AB6 zwiedzili gmach główny Biblioteki Narodowej. Najpierw uczestniczyli w wykładzie na temat historii, zasobów i roli jaką Biblioteka Narodowa spełnia od ponad dwustu lat w zachowaniu i przekazywaniu polskiego dorobku kulturalnego. Obejrzeli również prezentację, która pokazywała, jak wiele Biblioteka ma do zaoferowania użytkownikom, także w formie elektronicznej. Oprócz informacji o historii i dniu dzisiejszym narodowej książnicy, otrzymali również praktyczne wskazówki dotyczące zasad korzystania jej z ogromnych zasobów .
Po części teoretycznej Słuchacze odwiedzili czytelnię muzyczną oraz czytelnię dokumentów dźwiękowych i audiowizualnych. Zwiedzili także czytelnię główną, katalog centralny oraz Informatorium.
Na zakończenie wizyty kilka osób skorzystało z okazji i od razu założyło karty czytelnika.


02-03-2016

OBCHODY DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole została przygotowana wystawa mająca upamiętnić tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli z komunistycznymi władzami. Niektórzy z nich zapłacili najwyższą cenę, inni byli latami szykanowani. Pochowani w bezimiennych grobach mieli być na zawsze wymazani z pamięci Polaków. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy, która znajduje się na pierwszym piętrze budynku szkoły. Szczególne podziękowania za trud włożony w jej przygotowanie należą się słuchaczom klas zaocznych: Mariuszowi Bruszewskiemu i Pawłowi Bandurskiemu z klasy 1L, Łukaszowi Ćwikła z klasy 1 IT oraz słuchaczom klasy 2S.

W dniu 1 marca odbyły się uroczystości na Mokotowie przy ul. Rakowieckiej, gdzie znajdował się areszt śledczy, w którym zostali zamordowani m. in. gen. August Emil Fieldorf pseudonim “Nil” oraz rotmistrz Witold Pilecki. W uroczystości wzięła udział delegacja z naszej szkoły pod opieką prof. Iwony Małkowskiej.

Na biegu organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja “Tropem Wilczym -bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” naszą szkołę reprezentowała pani Milena Kurdej z klasy 2 P otrzymując pamiątkowy medal.


15-02-2016

WYKŁAD NA WYDZIALE BIOLOGII

W lutym 2016 słuchacze klas stacjonarnych uczestniczyli w otwartym wykładzie na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.  Wykład zatytułowany „Szczepionki XXI wieku” prowadziła pani prof. Katarzyna Jagusztyn- Krynicka, poświęcony był immunologii oraz głównym epidemiologicznym chorobom naszych czasów. Przedstawiono historyczne dokonania w zakresie szczepień oraz kłopoty z którymi boryka dzisiejsza nauka wakcyno logia (nauka o szczepieniach) .
Wykład rozpoczynała dyskusja o szczepieniach profilaktycznych które uznawane są za najskuteczniejszą medyczną interwencją ostatniego stulecia, ograniczającą zachorowalność i śmiertelność spowodowaną chorobami infekcyjnymi. W skali światowej zapobiegają około 2-3 milionom przedwczesnych zgonów rocznie. Przedstawiona najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie- skuteczne wbrew nielicznym i nierozsądnym głosom nawołującym do zaprzestania szczepień.
Wnioski i refleksje z wykładu były wstępem do  lekcji poświęconej ludzkiej immunologii.


WYCIECZKA DO MUZEUM GEOLOGICZNEGO

Tradycyjnie już klasy biologiczne naszej szkoły odbywają wycieczkę do Muzeum Geologii Państwowego Instytutu Geologicznego. Również w tym semestrze klasy 2AB3, 2PB3, 2AB4 i zaoczna klasa 3W uczestniczyły w takiej lekcji muzealnej. Podczas niej mogli namacalnie poznać bezpośrednie i pośrednie dowody ewolucji na przestrzeni milionów lat, stanąć oko w kość z autentycznymi szkieletami oraz replikami największych zwierząt jakie niegdyś stąpały po ziemi oraz podziwiać skamieniałe szczątki amonitów. Poznali również historię kształtowania się obecnych kontynentów, a także przemian terenu dzisiejszej Polski przez wszystkie okresy geologiczne. Poznane zbiory pochodziły z terenów naszego kraju. Co ciekawsze, staliśmy się już dobrze rozpoznawalną grupą przez pracowników muzeum. Na pewno jeszcze niejednokrotnie złożymy im wizytę, aby poznawać kolejne interesujące fakty z dziejów naszej planety.
T.Hołdakowska


20-12-2015

WARSZTATY “JAK ODZYSKAŁEM MÓJ SKRADZIONY KOMPUTER” ORAZ “KURS NA PRZYSZŁOŚĆ”

W sobotę 19 grudnia klasa II policealna (technik informatyk) uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych pt. ” Jak odzyskałem mój skradziony komputer”. Miało ono na celu przybliżenie słuchaczom tematu bezpieczeństwa danych oraz sposobu ich odzyskiwania. Spotkanie poprowadził pan Armand Stańczak – przedstawiciel Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Temat cieszył się wielkim zainteresowaniem i zachęcał słuchaczy do aktywnego udziału. Również 19 grudnia w klasie 2K odbyły się zajęcia prozawodowe “Kurs na przyszłość”. Miały one charakter warsztatów. Klasa została podzielona na mniejsze grupy i miała do wykonania konkretne zadanie. Zajęcia prowadziła pani Milena Chremeta – nauczycielka j. angielskiego w jednej z rembertowskich szkół. Miło było nam gościć panią Milenę prowadzącą warsztat z pasją i umiejącą zaktywizować naszych słuchaczy.


21-12-2015

SPOTKANIE OPŁATKOWE DLA SŁUCHACZY KLAS ZAOCZNYCH
20 grudnia w naszej szkole panowało wielkie poruszenie. Od rana czuć było świąteczną atmosferę, którą pogłębiał jeszcze bardziej wystrój sali oraz zapach świątecznych choinek. O godzinie 12 rozpoczęła się szkolna wigilia, którą zapoczątkowało przepiękne przedstawienie przygotowane przez słuchaczy klasy 3L. Potem były świąteczne życzenia i dzielenie się opłatkiem. Najdłuższą część naszej szkolnej wigilii stanowiło wspólne biesiadowanie i śpiewanie polskich tradycyjnych kolęd przy pięknie przystrojonych stołach. Słuchacze klas zaocznych przynieśli upieczone przez siebie ciasta, pyszne sałatki, własnoręcznie zrobione paszteciki z kapustą i grzybami i wiele innych potraw. Każdy mógł także skosztować barszczu serwowanego przez Panią dyrektor Joannę Słomską.


20-12-2015

SPOTKANIE WIGILIJNE DLA NAUCZYCIELI

W środę 16 grudnia w naszej szkole zapanowała atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowana została uroczystość dla grona pedagogicznego naszej placówki i emerytowanych pracowników szkoły. Przy przepięknie udekorowanych stołach miło było usiąść, skosztować wigilijnych potraw, obejrzeć i posłuchać programu artystycznego o tematyce wigilijnej przygotowanego przez słuchaczy klasy 3AB5. W czwartek nasi artyści wystąpili z programem przed słuchaczami klas stacjonarnych. Dziękujemy P. dyr J. Ryszewskiej -Drewniak za przygotowanie tak wzruszającego programu artystycznego.


14-12-2015

SPOTKANIE Z RADCĄ PRAWNYM

12.12.2015 r.słuchacze szkoły policealnej spotkali się z radcą prawnym panem Mateuszem Duszyńskim w ramach cyklu Zadaj pytanie prawnikowi. Tematem wykładu były zasady postępowania administracyjnego.Po wykładzie słuchacze mieli możliwość indywidualnej rozmowy z panem mecenasem i uzyskania porady prawnej.

04-12-2015

FESTIWAL SMAKÓW

Jak co roku, tym razem 3.12 Rada Słuchaczy zorganizowała Festiwal Smaków w klasach stacjonarnych. Każdy mógł skosztować specjałów przygotowanych przez uczniów. Były ciasta, ciastka, sałatki, przystawki i oczywiście okazały i smaczny tort z napisem CKU . Zbierano fundusze w ramach akcji Słuchacze – Słuchaczom. Za zebrane pieniądze zostaną zakupione najpotrzebniejsze artykuły do paczek bożonarodzeniowych. Podziękowania dla Wszystkich, którzy zaangażowali się w akcję i ją wsparli.


02-12-2015

WIZYTA W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

W dniu 01 grudnia 2015 roku słuchacze klas zaocznych 1M, 1P i 2R wraz z nauczycielami przedmiotów przyrodniczych, panią U. Koprowską i panią I. Małkowską udali się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Podczas trzygodzinnego pobytu nasi słuchacze mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych interaktywnych stanowiskach. Obserwując przebieg doświadczenia oraz jego rezultaty mogli zrozumieć, że nauka to wciągająca i pasjonująca przygoda. Dzięki temu dotychczas skomplikowane prawa przyrody omawiane na lekcjach stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Naszą wizytę w Centrum Nauki Kopernik będziemy z pewnością bardzo miło wspominać.

 


01-12-2015

TUMULT! TEATR w MUZEUM
29.11.  słuchacze klas 1L, 3L LO oraz słuchacze PSZ uczestniczyli w „Festiwalu Pamięci” , w którym refleksja nad historycznym znaczeniem pamięci wpisana była w doświadczenie różnych form artystycznych: filmu, koncertu, teatru, performansu i sztuk wizualnych. Twórcy festiwalu w twórczy sposób wykorzystali przestrzeń Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Koncert i spektakl teatralny był muzycznym przetworzeniem opowiadań ze zbioru „Odpływający ogród” Idy Fink, pisarki ocalałej z Holocaustu. ”Pamiętamy” to filmowy zapis trzydniowego wyjazdu do miejsc związanych historią II wojny światowej.
„Festiwal Pamięci” to kolejne wydarzenie artystyczne, w którym uczestniczyliśmy w ramach projektu TUMULT! TEATR w MUZEUM. Pierwszym był oglądany przez nas we wrześniu spektakl „Stan wyjątkowy”.


29-11-2015

PRZEDSTAWIENIE TEATRU PROFILAKTYCZNEGO

28.11. Katarzyna Nowak – wystąpiła z monodramem pt. “Nowe życie”opowiadającym historię młodej samotnej dziewczyny. Scenariusz powstał w oparciu o wydarzenia, które miały miejsce w 2012 roku we Francji. Przedstawienie  ma na celu naświetlenie młodzieży dorastającej w XXI wieku metod działania grup zorganizowanych, takich jak: sekty, dealerzy narkotyków. Poruszone tematy : to przemoc i patologie w rodzinie a także przemoc ogólnie pojęta; wyobcowanie w środowisku oraz skutki; używki : alkohol, dopalacze, nikotyna…
Poprzez ukazanie historii – trudnej do uwierzenia – a opartej na faktach –  przestrzega przed zagrożeniami codzienności.


28-11-2015

WIZYTA W TEATRZE – „DYBUK” SZYMONA AN-SKIEGO

Z inicjatywy prof. Bożeny Osipowicz 27 listopada słuchacze klas zaocznych mieli okazję odwiedzić Teatr Żydowski i obejrzeć sztukę Szymona An-skiego pt. „Dybuk”. O sztuce możemy przeczytać: „Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas – żyjących”.
Sztukę obejrzeli słuchacze klasy 3 ML wraz z opiekunem, prof. Joanną Perzyną. Zdaniem naszych słuchaczy „Dybuk”, choć nieco odbiega od pierwowzoru, jest wyjątkowo interesującym przedstawieniem. Nasi słuchacze podkreślali, iż podobał im się pomysł połączenia fragmentów sztuki prezentowanych w języku jidysz z jednoczesną ich prezentacją (za pomocą słuchawek) w języku polskim. Duże uznanie zyskała także odtwórczyni głównej roli nawiedzonej przez dybuka Żydówki Lei, Magdalena Koleśnik.


27-11-2015

WYKŁAD Z PSYCHOLOGII

Dnia 26.11.2015 psycholog szkolny Jakub Szapiro wygłosił prezentację pt. “Różne oblicza Trikstera” na temat archetypu kpiarza, figlarza, błazna i oszuta. Przy zainteresowaniu i aktywnym udziale słuchaczy klas trzecich zostały omówione różne przejawy archetypu Trikstera: poczynając od Indian Ameryki Północnej, poprzez m.in. starożytną Grecję, chrześcijaństwo, islam i Daleki Wschód, a kończąc na polskiej literaturze, sztuce i historii. Nie obyło się też bez nawiązań do kultury skandynawskiej i afrykańskiej 🙂


27-11-2015

“CZWARTKOWE SPOTKANIA NA KRAKOWSKIM”

„Czwartkowe spotkania na Krakowskim” stają się coraz bardziej popularne wśród słuchaczy naszej szkoły. W dniu 19 i 26 listopada Słuchacze klasy 2P i 3W podczas wykładu na Wydziale Geografii Uniwersytetu Warszawskiego dowiedzieli się, że rzeki pełnią niesłychanie ważną rolę w przyrodzie, ale też ważne są dla człowieka. Na wykładzie zwrócono również uwagę na zagrożenia, jakie może stanowić rzeka dla człowieka.
Warsztaty poświęcone rozpoznawaniu chmur i prognozowaniu pogody pozwoliły przybliżyć Słuchaczom ciekawą tematykę, a przeprowadzony quiz sprawdził zdobytą wiedzę i umiejętności.
Zainteresowanych słuchaczy zapraszamy – WARTO !


 

 

20-11-2015

THANKSGIVING DAY W CKU
Dnia 19.11. odbył się naszej szkole konkurs związany z amerykańskim Świętem Dziękczynienia, przygotowany przez prof. Joannę Perzynę. Przypada ono zawsze w czwarty czwartek listopada, ale w związku z maturami próbnymi świętowaliśmy nieco wcześniej . Na tydzień przed planowanym konkursem pojawiła się w jednej z gablot na korytarzu gazetka poświęcona Świętu Dziękczynienia, która była rodzajem „ściągi” dla uczestników konkursu. Autorkami ilustracji widocznych w gablocie były Sandra Kopij i Marta Cichecka z klasy 2PB3 i Ania Wysocka z klasy 3PB 5.
Zadaniem słuchaczy było nie tylko wykazanie się wiedzą na temat historii Święta Dziękczynienia, ale także wiadomościami dotyczącymi historii i geografii Stanów Zjednoczonych. Pytaliśmy między innymi ile stref czasowych jest w USA i kiedy przypada amerykański Dzień Niepodległości, tak więc nie było łatwo . Ostatecznie zwycięzcami konkursu zostali w klasach stacjonarnych Łukasz Klepner z klasy 3 PB 5 i Alicja Matkowska z klasy 2 PB3, a wśród słuchaczy klas zaocznych największą wiedzą wykazali się p. Anna Janaszak z klasy 3 ML oraz p. Sebastian Kraszewski z klasy 2K. Zwycięzcom gratulujemy!

 

20-11-2015

WIZYTA W BIBLIOTECE UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

19 listopada słuchacze klasy 3AB5 w ramach edukacji czytelniczej i medialnej odwiedzili BUW. W trakcie spotkania z bibliotekarzem słuchacze dowiedzieli się o zbiorach, zasadach i technice korzystania z katalogów. Zwiedzili wszystkie dostępne czytelnie: książek, czasopism, mikrofilmów, zbiorów specjalnych, kabiny pracy indywidualnej dla czytelników, osób niewidomych i niedowidcych. Wszyscy podziwiali architekturę i nowoczesność biblioteki.

W drugiej części wizyty słuchacze wzięli udział w lekcji muzealnej. Zwiedzając wystawę “Ziemia Obiecana -miasto i nowoczesność” dowiedzieli się o procesach kształtowania się nowoczesnego miasta na ziemiach polskich pod zaborami, o przemianach demograficznych, urbanistyce, architekturze, higienie, narodzinach kultury konsumpcyjnej i masowej, w tym zwłaszcza reklamy i prasy. Wystawa opowiadała również o odrodzeniu narodowym i rywalizacji na symbole w przestrzeni publicznej miast.


18-11-2015

UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE “CHRISTMAS”

17 listopada miało miejsce pierwsze spotkanie on line w projekcie międzynarodowym ” Christmas”. Połączyliśmy się ze szkołą we Francji w Vouziers .

Głównym celem projektu jest nawiązanie współpracy i wymiana doświadczeń oraz informacji na temat zwyczajów świąt Bożego Narodzenia we Francji i Polsce, a w szczególności dań serwowanych podczas świąt. Kolejnym etapem będzie wymiana przepisów na słodkie dania świąteczne na portalu twinspace oraz przygotowanie smakołyków bożenarodzeniowych i filmów z ich produkcji w szkolnej kuchni. Filmy opublikujemy na stronie etwinning.

Spotkanie przebiegło w milej atmosferze pomimo  ostatnich wydarzeń z Paryżu  i nieśmiałości. Udało się przełamać pierwsze lody i porozmawiać , ćwicząc angielski on line z kolegami z Francji.


16-11-2015

SPOTKANIE Z CELINĄ CHEŁKOWSKĄ

W sobotę 14 listopada gościła w szkole zaocznej Celina Chełkowska finalistka konkursu “Zwykły bohater” oraz jedyny bloger społeczny w Polsce opisujący działalność polskich spółdzielni socjalnych.
Opowiedziała o swojej pracy w zakładzie poprawczym w Poznaniu, o doświadczeniach związanych z założeniem pierwszej w Polsce spółdzielni przy zakładzie poprawczym “Herakles”. Podczas pierwszego wystąpienia przybliżyła nam ideę ekonomii społecznej oraz przedsiębiorstwa społecznego. Dziękujemy prof. M. Kammbach za organizację spotkania.
Więcej dowiesz się na celinachelkowska.wordpress.com


16-11-2015

UDZIAŁ SŁUCHACZY W INTERAKTYWNYM FESTIWALU ROBOTÓW

14 listopada słuchacze szkoły policealnej (kierunek technik informatyk) wzięli udział w Interaktywnym Festiwalu Robotów: Cyberiada 3, odbywającym się w warszawskim Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Pałacu Kultury i Nauki. Podczas festiwalu m.in.  podziwiali pokaz dronów. Można było obejrzeć konstrukcje Aero Team ILK z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej a także pokazy w locie prezentowane przez Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers z Politechniki Śląskiej. Były też  drony m.in. Polskiej Grupy Zbrojnej S.A., Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych czy wygrywające międzynarodowe zawody bezzałogowce SAE Aerodesign z Politechniki Warszawskiej.

Słuchacze wzięli także udział w warsztatach z druku 3D, podczas których, poznali: technologie druku 3D na przykładzie zaprezentowanych drukarek, zależności między projektowaniem a wydrukiem. Tworzyli projekt w programie OpenSCAD.


15-11-2015

WIZYTA W MUZEUM KATYŃSKIM

W dniu 13 listopada 2015 r. słuchacze klas zaocznych i rannych udali się pod przewodnictwem Pani Iwony Małkowskiej do Muzeum Katyńskiego mieszczącego się w Cytadeli Warszawskiej. Jest to pierwsza w świecie placówka martyrologiczno – muzealno – badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach i więzieniach.
W trakcie zwiedzania słuchacze mieli możliwość wysłuchania pani przewodnik, która opowiedziała historię zbrodni popełnionej na polskich oficerach i policjantach zamordowanych przez Sowietów.
Wśród licznych pamiątek pozostałych po zmarłych można zobaczyć m.in. listy pisane do najbliższych, fotografie, akty ślubów i inne dokumenty przekazane przez rodziny. Największe wrażenie robią eksponowane pamiątki po pomordowanych, które odzyskano w wyniku ekshumacji przeprowadzonych m.in. w Charkowie, Miednoje i Katyniu.
Jeśli chcecie więcej dowiedzieć się na ten temat zajrzyjcie na stronę Muzeum Katyńskiego:  www.muzeumkatynskie.pl


 

08-11-2015

SPOTKANIE ABSOLWENTÓW

07.11.2015 roku absolwenci klasy zaocznej 3w po raz kolejny spotkali się  z wychowawcą klasy R. Maziarz. Minęły 3 lata, kiedy z łezką w oku żegnali mury naszej szkoły. Wspomnieniom, jak zwykle, nie było końca. Miło było słyszeć, że mocna strona szkoły, do której uczęszczali to przede wszystkim miła, życzliwa atmosfera, a nauczyciele uczący w naszej szkole to „nauczyciele z ludzką twarzą”
Wiele wydarzyło się w życiu Absolwentów. Opowiadali o tym, jakich życiowych wyborów dokonali i jak wiedza, umiejętności i doświadczenie zdobyte w czasie nauki w CKU pozwoliły szukać własnych pasji, rozwijać je i dążyć do postawionych sobie celów. Mówi się, na naukę nigdy nie jest za późno. To prawda.
Dwie absolwentki Iza i Klaudia Czarnecka (matka i córka) kończą z wyróżnieniem w tym roku akademickim studia licencjackie na Wydziale Pedagogicznym, specjalność resocjalizacja w Szkole Wyższej Wszechnica Polska w Warszawie. Norbert Orzechowski, Krzysio Dalba ukończyli Policealne Studium.
Co u innych??? okaże się w trakcie kolejnych spotkań.

Absolwenci planują kolejne spotkanie w szerszym Gronie Pedagogicznym tym razem w nastroju zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.


06-11-2015

WYKŁADY NA WYDZIALE GEOGRAFII UW.

W ramach kontynuacji współpracy z Uniwersytetem Warszawskim słuchacze klasy IIp kształcący się w cyklu zaocznym w dniu 05.11.2015r. uczestniczyli w wykładach na Wydziale Geografii. Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu Pani dr Pauliny Pokojskiej. Dowiedzieli się, że Systemy Informacji Geograficznej (GIS) są wykorzystywane w różnych dziedzinach nauki i w codziennym życiu a zaprezentowane źródła danych przestrzennych pozwalają poznać otaczające nas środowisko geograficzne, w tym środowisko lokalne.
„Czwartkowe spotkania na UW” mają na celu zainteresowanie otaczającym światem, zarówno bliskim jak i dalekim, a poprzez atrakcyjne ujęcie treści programowych stanowią znakomite przygotowanie do matury.


05-11-2015

LEKCJE W MUZEUM LITERATURY


Klasy 3PB5 i 2AB3 odwiedziły dwie wystawy w Muzeum Literatury. Pierwsza z nich “Tylko szczęście jest prawdziwym życiem”była poświęcona wybitnej ale mało znanej poetce Zuzannie Ginczance, tworzącej w XX-leciu międzywojennym.Druga ukazywała życie i twórczość Adama Mickiewicza na tle epoki romantyzmu i wydarzeń historycznych w XIX wieku. Słuchaczom podobał się sposób prezentacji wystawy przez prowadzącego zajęcia.

 

04-11-2015

SPOTKANIE Z NATIVE SPEAKEREM

3.11  rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań z native speakerem. Tym razem odwiedził nas Jonathan C. Sidor z Florydy.
Na tle przygotowanej prezentacji słuchacze dyskutowali na temat stereotypów dotyczących Amerykanów i Polaków, rewidując krążące o tych narodach opinie i poglądy.
Nasz gość został poczęstowany  słodkim deserem w postaci amerykańskiego carrot cake. Udało nam się zdobyć wiele informacji na temat życia, kultury i tradycji amerykańskich niekoniecznie związanych ze stereotypami. Młodzież zadawała mnóstwo pytań, które wcześniej przygotowała w domu dla naszego gościa. Młody wiek i pogodne usposobienie Jonathana sprawiły, że dwie lekcje przebiegły bardzo szybko a lekcja o kulturze USA podobała się najbardziej. Jonathan gościł u nas w szkole już po raz drugi .


27-10-2015

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

20.10 rozpoczął się w naszej szkole cykl warsztatów profilaktycznych w klasach stacjonarnych. Głównym tematem było zapobieganie narkomanii i dopalaczom. Warsztaty profilaktyczne przeprowadziła p. Elżbieta Milczarek z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. Słuchacze z klas 1B i 2PB4 wysłuchali wykładu, a także uczestniczyli w dyskusji o tym co skłania młodych ludzi do sięgania po narkotyki (używki) i substancje uzależniające, jakie są konsekwencje, jak sobie radzić i jak redukować szkody.


 

22-10-2015

WIZYTA W TEATRZE POWSZECHNYM

20.10 słuchacze klas 2pb3, 3hg5 i 3 P obejrzeli w Teatrze Powszechnym spektakl “Lalka. Najlepsze przed nami” w reż. Wojciecha Farugi. Przedstawienie wywołało wiele emocji i wrażeń. Przed spektaklem odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez p. Dominikę Szulc, które wprowadziły słuchaczy w problematykę przedstawienia.


13-10-2015

IMPROWIZACJE ARTYSTYCZNE NA DZIEŃ EDUKACJI
13.10 odbyły się tradycyjne już improwizacje artystyczne. Słuchacze zaprezentowali swoje  talenty: wokalne, taneczne, aktorskie, muzyczne i plastyczne. Wysłuchaliśmy m. in. kompozycji ” All of Me”z repertuaru J. Schmidta , piosenek z repertuaru H. Banaszak -” Pogoda ducha”, z repertuaru Mrozu & Tomson -” Jak nie my, to kto..”, z repertuaru Beyonce, Alicji Keys, Dżemu. Talenty aktorskie ujawniły się w interpretacjach wierszy ” Orfeusz i Eurydyka” oraz  ballady ” Romantyczność”. Całości dopełnił fantastyczny taniec nowoczesny, a także mocne uderzenie zespołu rockowego. W sali, w której odbywały się występy prezentowane były również wspaniałe rysunki naszej słuchaczki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom (zwłaszcza prof. B Osipowicz)


08-10-2015

TEATR PRÓB W CKU NR 1

7 października 2015 gościł u nas aktor “Teatru Prób” Piotr Drążkiewicz ze spektaklem muzyczno- profilaktyczno -edukacyjnym pt: “Audyt”.
Jest to spektakl mówiący o prawdziwych wydarzeniach , które dzieją się pod naszym domem, miejscem pracy czy szkołą. Przemoc i agresja są głośniejszymi uczuciami od miłości i empatii, jednak to w tych drugich drzemie siła, która potrafi nas zmienić w świadomych siebie ludzi. Spektakl oparty był na prawdziwych zdarzeniach przedstawianych w mediach, nabierał tempa w rytm polskich piosenek z ostatnich dwudziestu lat. Mimo podejmowanego tematu, którym jest agresja i przemoc, tekstom spektaklu nie brak było humoru i dystansu do świata. Audyt wzmacniany był przez autora spektaklu grą na różnych instrumentach. Zabawa muzyką, także ze słuchaczami i autorska interpretacja piosenek stały się siłą przekazu trudnego tematu spektaklu.


26-09-2015

TYDZIEŃ POD ZNAKIEM TEATRU

23 i 24 września słuchacze klas stacjonarnych 1a, 1b, 3PB5 i 3PB6 wzięli udział w  trzech próbach otwartych spektakli Teatru Forum, na który zaprosiła Drama Way Fundacja Edukacji i Kultury.    Spektakle zostały zaprezentowane w siedzibie WSNS Pedagogium. Były to trzy przedstawienia: “Medycyna” , “Przepraszam” i “Kozak”. Spektakle różniły się od tradycyjnych form teatru , gdyż dawały możliwość  “dopisania” dalszego ciągu spektaklu lub jego zmiany poprzez interwencje, które uczestnicy widzoaktorzy samodzielnie podejmowali na scenie.


21-09-2015

SŁUCHACZE NA XIX FESTIWALU NAUKI

Po raz kolejny Słuchacze klas zaocznych 3w i 3L w dniu 19 i 20.09.2015 uczestniczyli wraz z nauczycielem geografii w wykładach na temat m. in. procesów ludnościowych zachodzących na świecie, procesów starzenia populacji i zjawisk eksplozji i implozji demograficznych.
Obejrzany film pt. „Społeczne życie miejskich przestrzeni publicznych”wskazał Słuchaczom sposoby funkcjonowania przestrzeni publicznej w miastach, powody, dla których współcześnie projektowane przestrzenie miejskie nie funkcjonują właściwie. Słuchacze zobaczyli przykłady dobrych praktyk w kontekście tworzenia przestrzeni publicznych.
Wrześniowe dni spędzone z nauką w ramach obchodów XIX Festiwalu Nauki to inspiracja do odkrywania bogactwa otaczającego nas świata.