Rok szkolny 2013-2014

Semestr zimowy

15-01-2014
CHOROBY ZAKAŹNE PRZENOSZONE DROGĄ KRWI – FINAŁ KONKURSU

W lutym odbył się finał szkolnego konkursu “Choroby zakaźne przenoszone drogą krwi.”
W finale brało udział pięcioro słuchaczy klas stacjonarnych:

  • Jan Machalski klasa IIIA
  • Michał Powierza klasa IIG
  • Daniel Wielgórski klasa IIG
  • Zuzanna Marcinkowska klasa IA
  • Paulina Witowska klasa IB

Konkurs zawierał praktyczne zadania związane z profilaktyką zdrowia, udzielaniem pierwszej pomocy oraz wymagał spontanicznego zareagowania na odgrywane scenki.
W komisji zasiadali: Milena Sęp – dyrekor Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland oddział w Warszawie, Jakub Szapiro – psycholog CKU NR 1, Jan Świdnicki – Prezes IFMSA. Towarzyszył nam przedstawiciel prasy lokalnej: Gazety Południe. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez dyrektora szkoły oraz Stowarzyszenie IMFSA.

Nasi słuchacze wykazali się ogromną wiedzą oraz refleksem! Konkursowi towarzyszyła wystawa prac słuchaczy stacjonarnych i zaocznych związanych z profilaktyką zakażeń HIV, HCV, oraz chorobami wenerycznymi.


14-01-2014
SPOTKANIE ABSOLWENTÓW CKU NR 1, KTÓRZY ZDAWALI EGZAMIN MATURALNY Z BIOLOGII

W dniu 14-tego stycznia odbyło się spotkanie „biologicznych” absolwentów naszej szkoły zorganizowane przez p. Teresę Hołdakowską, nauczyciela biologii. Abiturienci uczyli się w systemie stacjonarnym lub zaocznym oraz wszyscy zdawali egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym lub podstawowym. Uczęszczali także na fakultet biologiczny. W miłej atmosferze wspominaliśmy szkolne czasy, biologiczne wycieczki, szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, wydarzenia z życia szkoły. Następnie absolwenci opowiadali o kierunkach, na których obecnie studiują, stypendiach, kierunkach zamawianych, praktykach w Polsce oraz o licznych możliwościach praktyk – wymian zagranicznych (język angielski jest podstawą!!!). Studenci przedstawili prezentacje na tematy swoich prac, wydziałów na uczelniach, projektów w których biorą udział.

Mamy nadzieję, że już w lipcu grupa studencka będzie zasilona przez naszych tegorocznych maturzystów.


20-12-2013
ZAKOŃCZENIE ROKU JULIANA TUWIMA – WYKŁAD “TUWIM – KTO TO?”

19 grudnia 2013 roku, w związku z kończącym się Rokiem Tuwima, słuchacze i nauczyciele CKU nr 1 mieli przyjemność wysłuchania wykładu prof. Zbigniewa Książczaka na temat Juliana Tuwima.
Przewrotne pytanie „Tuwim – kto to?”, sformułowane przez pana profesora na wstępie, miało zachęcić audytorium do wyliczenia peryfraz, wskazujących na postać poety – kojarzonego głównie przez słuchaczy z XX-leciem międzywojennym i „Skamandrem”. Oryginalny zamysł kompozycyjny wykładu pana profesora polegał na wyliczeniu 10 twarzy Tuwima – 10 różnych ważnych obliczy poety, autora „Kwiatów polskich” i „Lokomotywy”. Pan profesor pokazał nam Tuwima jako poetę masowego, mistyka słowa, agorafoba, skandalistę, Żyda, Polaka, demiurga, tłumacza, ekstatyka i bajkopisarza.


18-12-2013
BOŻONARODZENIOWE SPOTKANIE Z ABSOLWENTAMI

W dniu 14 grudnia Absolwenci roku 2013 z zaocznej klasy III W w atmosferze świąt Bożego Narodzenia spotkali się na terenie szkoły z wychowawcą klasy i zespołem nauczycieli. Wigilia – piękne ludzi zbratanie, kruchym opłatkiem połamanie, dobrych życzeń składanie, życząc wesołych Świąt.

“W życiu piękne są tylko chwile…” – mamy nadzieję, że takie chwile staną się tradycją w szkole.


16-12-2013
Improwizacje Artystyczne z okazji świąt Bożego Narodzenia

Z życzeniami Wesołych Świąt słuchacze klas 2L i 2M zaprosili publiczność do obejrzenia Jasełek. 14 grudnia na scenie szkolnej pojawili się Maryja z Józefem i malutkim Jezuskiem, Anioły, Pasterze i Trzej Królowie przebrani w stroje, specjalnie na ten dzień uszyte przez panią Małgosię Palińską. Przygotowane przez Żanetę Kozakiewicz Jasełkowe improwizacje wsparli muzycy z zespołu Ponton Band, tworząc akompaniament do wykonywanych tradycyjnych kolęd. Wszyscy śpiewający słuchacze i nauczyciele pomagali aktorom i wyjątkowy głos kolęd rozbrzmiewał w szkole.
Po Jasełkach na scenie pozostali muzycy: Maciej, Kasia i Michał Basiukiewiczowie, którzy z koncertem świątecznym, ponownie, zawitali w naszej szkole. Inicjatorem kolędowania zgodnie z polską i marynarską tradycją był związany ze szkołą, również emocjonalnie, Michał Basiukiewicz. Koncert zachwycił i wzruszył oraz pozwolił na chwilę zapomnieć o sesji egzaminacyjnej. Wspaniała atmosfera świąt i wspólne kolędowanie zjednoczyło uczestników Świątecznych Improwizacji – słuchaczy, absolwentów i nauczycieli CKU nr 1.


06-12-2013
WIZYTA EDUKACYJNA W BIBLIOTECE UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

5 grudnia słuchacze klasy 3E w ramach edukacji czytelniczej i medialnej odwiedzili Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie spotkania z bibliotekarzem słuchacze dowiedzieli się o zbiorach, zasadach i technice korzystania z katalogów tradycyjnych oraz komputerowych. Zwiedzili wszystkie dostępne czytelnie: książek, czasopism, mikrofilmów, zbiorów specjalnych, kabiny pracy indywidualnej dla czytelników, osób niewidomych i niedowidzących. Pracownik biblioteki prowadzący spotkanie zaproponował pomoc w udostępnianiu materiałów do prezentacji maturalnej z języka polskiego zainteresowanym słuchaczom.


06-12-2013
GEOGRAFICZNE SPOTKANIA NA KRAKOWSKIM

W ramach kontynuacji współpracy z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego grupa Słuchaczy zaocznych klas II LU i II P wraz z nauczycielem geografii R. Maziarz uczestniczyła w dniach 21 i 28 listopada oraz 5 grudnia 2013 roku w wykładach z cyklu „GEOGRAFICZNE SPOTKANIA NA KRAKOWSKIM”. Tematy wykładów to: „WZORCE EMIGRACJI POLAKÓW PO 1980 r.”, „GEOPORTALE – ŚWIAT MAP DLA KAŻDEGO INTERNAUTY” oraz „WIRTUALNA WODA W REALNYM ŚWIECIE”.

Symbolem koncepcji jest filiżanka z kawą. Do jej uzyskania potrzeba 140 litrów wody potrzebnej do uprawy, produkcji, opakowania i transportu. To tyle, ile przeciętny mieszkaniec naszego kraju zużywa codziennie na potrzeby domowe.

Uczestnictwo Słuchaczy w wykładach na UW ma na celu zdobycie i wykorzystanie wiedzy o charakterze naukowym do identyfikowania i rozwiązywania problemów, a także formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych w zakresie nauki geografii i wykorzystania zdobytych treści w celu lepszego przygotowania do egzaminu maturalnego.

„Geograficzne spotkania na Krakowskim” mają już swoich miłośników, a innych Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z nauczycielem geografii R. Maziarz. Najbliższe spotkanie już w styczniu.


25-11-2013
“UWOLNIĆ RZEKĘ” – IMPREZA ARTYSTYCZNA PODSUMOWUJĄCA PROJEKTY EKOLOGICZNE W WARSZAWIE

W dniu 22 listopada Słuchacze klasy II A brali udział w podsumowaniem projektów ekologicznych w Warszawie – imprezie artystycznej pod hasłem „Uwolnić rzeki” organizowanej na terenie Pałacu Kultury i Nauki.

Setki metrów kolorowych warkoczy- imitujących nasze rzeki spadało kaskadami na Plac Defilad. Była to manifestacja przeciw regulowaniu polskich rzek- zalewaniu ich betonem i zabudowaniom, które są niszczące dla żyjącej w nim fauny i flory.


24-11-2013
Warsztaty psychoedukacyjne prowadzone przez studentów Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w ramach projektu “Strefa młodzieży”, dla słuchaczy klas trzecich

W czwartek (21 listopada) i w sobotę (23 listopada) odbyły się warsztaty psychoedukacyjne prowadzone przez studentów SWPS dla słuchaczy klas trzecich stacjonarnych i zaocznych. Tematy zajęć to: sztuka autoprezentacji – czyli jak skutecznie manipulować wywieranym wrażenie, efektywna nauka – naucz się jak się uczyć, matura nie taka straszna jak o niej mówią, jak opanować stres przed maturą? Celem zajęć było przygotowanie słuchaczy do zaprezentowania się na egzaminie maturalnym, kształcenie umiejętności opanowania stresu oraz umiejętności efektywnej nauki.

Warsztaty w klasach stacjonarnych:

Warsztaty w klasach zaocznych:


19-11-2013
Wizyta przedstawicieli Centrum Doradztwa i Pracy dla Młodzieży

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 19 listopada 2013 roku gościliśmy przedstawicielki Centrum Doradztwa i Pracy dla Młodzieży. Podczas spotkania zaprezentowane zostały oferty z warszawskiego rynku pracy. Młodzież z zainteresowaniem przeglądała informacje a dla chętnych były gotowe formularze rekrutacyjne. Kilkanaście osób otrzymało konkretne oferty pracy i kontakt do pracodawców.

Doradca zawodowy – Małgorzata Abramczyk


16.11-2013
KOLEJNE SPOTKANIE ABSOLWENTÓW

16 listopada odbyło się spotkanie naszych absolwentów z byłej klasy 3W LO z jej wychowawczynią P. Renatą Maziarz. Była Gorąca atmosfera, miłe wspomnienia szkolne, wymiana doświadczeń i rozmowy o dalszych perspektywach życiowych Uczestnicy umówili się na następne spotkanie, może nie za kolejny rok…


15-11-2013
TEATR KURTYNA Z PREMIEROWYM PRZEDSTAWIENIEM “PRAWO OJCA”

14 listopada słuchacze mieli możliwość zobaczenia najnowszego przedstawienia teatru profilaktycznego – Prawo ojca. Bohaterka spektaklu-Iza, córka policjanta , nie uznaje zasad wyznawanych przez swojego chłopaka Pawła, który należy do gangu ulicznego “Anioły”. Iza nie jest w stanie zrozumieć i zaakceptować postępowania swojego chłopaka, ponieważ wie, że metody stosowane przez niego i jego kolegów są czystą realizacją pojęcia agresji i przemocy. Jednocześnie Iza ukrywa fakt “działalności” Pawła przed swoim ojcem policjantem.Spektakl pokazuje czy bohaterowie potrafią odnaleźć się w labiryncie wielu sprzecznych pojęć? Autorzy scenariusza położyli szczególny nacisk nie tylko na problem hierarchizowania pojęć dobra i zła w trudnym okresie dojrzewania, ale także skupili się na praktycznej realizacji założeń programowych dotyczących bezpieczeństwa w szkolnej i pozaszkolnej społeczności.
W przestawieniu występuje dwoje aktorów. Program przygotowany jest profesjonalnie ze scenografią i nagłośnieniem.


09-11-2013
NASI SŁUCHACZE BIORĄ UDZIAŁ W ŚWIĘCIE DRZEWA KLUBU GAJA

W ramach Święta Drzewa Klubu Gaja, 8 listopada (w piątek) 40 ambasadorów państw – uczestników szczytu klimatycznego sadziło drzewa w Lesie Wydma Żerańska. Wraz z nimi byli: minister środowiska, Marcin Korolec; zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Michał Olszewski; prezes Klubu Gaja, Jacek Bożek . W akcji wzięli także udział nasi słuchacze z klasy IIA1 i IIA2. Organizatorem akcji był Urząd m.st. Warszawy.

Zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z sadzeniem i ochroną drzew. Przez 10 lat, dzięki zaangażowaniu blisko 502 000 osób, posadzono ponad 570 000 drzew – w ogrodach, parkach, lasach, wśród pól uprawnych, wzdłuż dróg, wokół szkół, boisk i placów zabaw. To konkretne działania dla środowiska naturalnego i budowa kapitału społecznego. Partnerem strategicznym Święta Drzewa są Lasy Państwowe. Lasy odgrywają zasadniczą rolę w walce ze zmianami klimatu. W Polsce większość z nich znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych, które prowadzą kampanię Lasy Państwowe.


08-11-2013
UDZIAŁ SŁUCHACZY W WARSZTATACH TEATRALNYCH

07.11 słuchacze klas 1h, 3b i 3 f wzięli udział w warsztatach teatralnych, które odbyły się na małej scenie Teatru Powszechnego. Spotkanie poprowadziły p. Dominika Schulc i p. Wioletta Jóźwiak- nauczyciel CKU Nr 1. Zakresem tematycznym warsztaty odwoływały się do spektaklu “Romeo i Julia” w reż. Grażyny Kani, który wszyscy uczestnicy warsztatów mogli obejrzeć dnia 04.11. W czasie spotkania nasi słuchacze poznali kilka ćwiczeń przygotowujących do tworzenia spektaklu. Mogli wymienić się swoimi wrażeniami ze spektaklu, oswoić się z przestrzenią sceny i stworzyć samodzielnie etiudy.


31-10-2013
HALLOWEEN

Tradycją stało się już świętowanie Halloween w naszej szkole. W tym roku słuchacze brali udział w licznych konkursach np. w konkursie charakterystycznym dla tego święta o nazwie “Apple bobbing”. Uczestnicy zabawy musieli ugryźć bez pomocy rąk jedno z jabłek umieszczonych w misce wypełnionej wodą . Jabłko nieuszkodzone przy zabawie, ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.
Mogliśmy zobaczyć dekorację tematyczną, sprawdzić swoją wiedzę na temat święta oraz poznać swoją przyszłość u wróżki tarocistki. Stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy a także nauczycieli.


30-10-2013
UDZIAŁ CKU NR 1 W PROGRAMIE BADAŃ REALIZOWANYM PRZEZ UE

podziekowanieCKU nr 1 w ramach współpracy z Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego wzięło udział w badaniach realizowanych w dziewięciu krajach europejskich – “Przeciwdziałanie przedwczesnemu kończeniu edukacji szkolnej” (RESL.eu w ramach 7 Programu Ramowego UE).

Celem projektu RESL.eu jest poznanie mechanizmów i procesów wpływających na decyzję ucznia o przedwczesnym zakończeniu edukacji szkolnej, a także identyfikacja i analiza podejmowanych działań interwencyjnych i kompensacyjnych, które skutecznie przeciwdziałają temu zjawisku wśród grup wysokiego ryzyka.

29 października 2013 roku pedagog CKU nr 1 – Iwona LUBLIŃSKA podczas wywiadu podzieliła się swoimi refleksjami na temat roli kształcenia ustawicznego w systemie zapobiegania przedwczesnemu kończeniu edukacji w Polsce, a także wiedzą na temat pracy z młodzieżą zagrożoną wypadnięciem z systemu edukacji.

 


27-10-2013
SZANTY W IMPROWIZACJACH ARTYSTYCZNYCH W CKU NR 1

W niedzielę 27 października 2013r. na scenie LIII LO, spotkali się przyjaciele, miłośnicy żagli i piosenki żeglarskiej – Tomek „GrOm” Paciorek oraz Maciek Basiukiewicz, założyciel grupy rodzinnej Ponton Band.

Tomek „Grom” Paciorek, żeglarz jachtowy, śpiewa szanty, bo je kocha. Znany starej publiczności festiwalowej jako autor „Ballady o Harrym” i „O Harrym pieśni radosnej” gra muzykę żeglarską i śpiewa utwory „wygrzebane w starych korzeniach”, ceni teksty Jurkiewicza i Koryckiego. Pasjonaci szant mówią: kompozycje „Groma” dają radość wszystkim. „A ja wiatr i woda” – śpiewa z tajemniczym uśmiechem…, a za chwilę deklaruje „już nie wrócę na morze, nigdy więcej, o nie, i wreszcie koniec włóczęgi…” Wielokrotnie nagradzany na festiwalach piosenki żeglarskiej śpiewa na scenie „szantowej” od 2004 roku.

Piękne przeboje żeglarskie i ballady w interpretacji Tomka GrOma Paciorka polecamy na stronie: http://grom.art.pl

Ponton Band istnieje od jesieni 2004 roku, kiedy to Maciek “Ponton” Basiukiewicz (dawniej członek zespołu Ponton Club) postanowił kontynuować realizację swojej pasji żeglarskiego śpiewania w innej formie.

Na naszej scenie wystąpili nasi absolwenci i członkowie grupy rodzinnej: Maciek “Ponton” Basiukiewicz – gitara akustyczna i wokal, Kasia “Trucizna” Basiukiewicz – skrzypce, (absolwentka LIII LO), Michał “Junior” Basiukiewicz – gitara elektryczna i wokal (absolwent LO i nasz słuchacz).

Od końca lat 70-tych Polska stała się jednym z czołowych krajów na świecie w repertuarze szantowym i koncert, sentymentalnie związanej z naszą szkołą rodziny Basiukiewiczów, potwierdził tę myśl. Usłyszeliśmy znane przeboje żeglarskie i mniej znane, ale równie wzruszające szanty. Z pasją i artyzmem wykonywane przez Maćka i Michała szanty pozwoliły nam przeżyć chwile zespolenia się z innymi ludźmi w śpiewie pełnym przygód, radości i pasji. Zaprezentowany repertuar m.in. Umbriaga, Gwiazda z powiatu Down (org. Star of the county Down), Bitwa, Gdzie ta keja, Tańcowanie (org. Lord of the dance), Nord – West Passage wprowadził nas w klimat morza, „… a jutro, gdy nastanie świt , w rejs wyruszamy, by odkrywać swe marzenia….”. („Pożegnalny ton”, sł. i muz. Sławomir Klupś).


15-10-2013
IMPROWIZACJE ARTYSTYCZNE Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

15 października 2013 roku słuchacze CKU Nr 1 zaprosili Grono Pedagogiczne i Pracowników szkoły na wyjątkowe Improwizacje Artystyczne z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Muzyka klasyczna, standardy jazzowe, słowa poezji i taniec stworzyły niepowtarzalny bukiet życzeń. Twórcami koncertu byli utalentowani artystycznie słuchacze z klasy 1a 2a, 2b i 3a. Dźwięki waltornii w kompozycji Scotta Joplina uciszyły publiczność. Muzyka fortepianu, gitary basowej i harmonijki przeniosły słuchających w świat pięknych dźwięków. Całość koncertu wzbogacona została taneczną choreografią „Lalki” w wykonaniu Zuzanny Marcinowskiej z klasy I A . Nastrojowa „ Modlitwa” w piosence wykonanej w oryginalnym serbskim języku dodała nowy akcent do bukietu życzeń.


10-10-2013
NIEBEZPIECZNA GRA – spektakl teatru Kurtyna z Krakowa

10 października nasi słuchacze obejrzeli spektakl “Niebezpieczna gra” Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Jest on najstarszym Teatrem Profilaktycznym w Polsce.
Głównym tematem przedstawienia był problem narkotyków w szkole i uzyskiwania środków finansowych z ich rozpowszechniania. Na przykładzie młodego chłopaka – Michała, pokazano, jakie zagrożenia dla organizmu niesie zażywanie narkotyków i jak niebezpieczny może okazać się już pierwszy kontakt ze środkiem odurzającym. Dodatkowo poruszony został również temat przemocy fizycznej i psychicznej w szkole.

Spektakl miał za zadanie promować wśród młodzieży postawę asertywnego odmawiania oraz nauczyć ich świadomości ryzyka, jakie niosą ze sobą narkotyki. Słuchacze obejrzeli go z dużym zainteresowaniem. Niektórzy jeszcze na przerwie po przedstawieniu dyskutowali z aktorami.


05-10-2013
Nansen na szlaku Wokulskiego, czyli kartka z pamiętnika ucznia. Fotoreportaż z wycieczki “Śladami Wokulskiego po Krakowskim Przedmieściu”

Czytaj więcej


Wrzesień 2013
BIERZEMY UDZIAŁ W XVII FESTIWALU NAUKI

Nasza szkoła kolejny już raz brała udział w lekcjach festiwalowych z biologii w XVII Festiwalu Nauki organizowanych we wrześniu na wydziałach wyższych uczelni i instytutów naukowych.
Słuchacze wybierali zajęcia tematyczne- udział w doświadczeniach, pokazach i wykładach podczas zajęć popołudniowych i weekendowych oraz uczestniczyli w zajęciach rannych organizowanych dla naszej szkoły.

Słuchacze klas IIIG, IIIH, IIIA, IIIF, IIA, IIB uczestniczyli w praktycznych zajęciach na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW.

Ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie największego w Europie muzeum osteologicznego, oraz sal chirurgiczno/prosektoryjnych Wydziału Weterynarii.

Klasa IIJ i IIA odwiedziła Wydział Biologii UW i uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych „Izolowanie barwników biorących udział w fotosyntezie”. Zajęcia polegały na samodzielnym uzyskaniu wyizolowaniu wszystkich barwników fotosyntetycznych zawartych w liściach mniszka lekarskiego.

IC brała udział w wykładowo- praktycznych zajęciach organizowanych przez Zakład Biochemii Drobnoustrojów Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Zajęcia dotyczyły plazmidów bakteryjnych oraz praktycznego wykonania posiewów i antybiogramów bakteryjnych.


19-09-2013
TEATR W KLASIE
Pro An(n)a czyli sztuka o anoreksji

To już trzecie spotkanie w ramach projektu “Teatr w klasie” w naszej szkole. Tym razem słuchacze klas 1G i 3C uczestniczyli w spektaklu “PRO A(N)NA”. Kolejny raz klasa stała się sceną, a lekcja stała się spektaklem. Tym razem była to sztuka debiutującej autorki Marzeny Ryłko o braku akceptacji siebie oraz swojego ciała i “samonakręcającej się spirali choroby”.

Tytuł spektaklu “PRO AN(N)A” to słowna gra odwołująca się do zjawiska społecznego, które u nas jest jeszcze stosunkowo nowe, ale bardzo groźne. Pro-ana czyli profesjonalna anoreksja dotyka głównie nastoletnich dziewcząt i polega na świadomym wprowadzeniu się w stan zagrażający życiu, żeby osiągnąć jak największą kontrolę nad swoim ciałem. I na taką przypadłość cierpi bohaterka sztuki, Anna. Sugestywna gra Izabeli Gwizdak nie pozostawiła obojętnym żadnego z widzów…

Po spektaklu moderatorzy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej poprowadzili ze słuchaczami warsztaty psychologiczne. Każdy z uczestników uświadomił sobie zagrożenia, będące wynikiem upowszechniania akcji ruchu pro-ana na forach internetowych i blogach.


13-09-2013
WARSZAWSKI SALON MATURZYSTÓW 2013

Tradycyjnie jak co roku słuchacze z klas maturalnych odwiedzili Warszawski Salon Maturzystów.

W czwartek, 12 września maturzyści uczestniczyli w spotkaniu Jak zdać maturę z matematyki? – Prowadził je Dariusz Kulma – Nauczyciel Roku 2008 . Uświadamiał młodzieży, że warto zintensyfikować wysiłek, by osiągnąć zamierzony cel.

W piątek, 13 września nasi słuchacze wysłuchali wskazówek – jak się przygotować do matury z języka polskiego. Na spotkaniu: Język polski – egzamin, który zdaję obowiązkowo. Co muszę umieć, aby zdać., Danuta Król – ekspert OKE w Warszawie podawała młodzieży przykłady dobrych i złych odpowiedzi w teście z języka polskiego. Wykład dotyczył również prezentacji np. jak prawidłowo wykorzystać czas przedstawiając wybrany temat. Słuchaczom bardzo podobały się spotkania, z których wynieśli wiele cennych informacji.


Semestr wiosenny

Czerwiec 2014
KURS Z ZAKRESU UDZIELANIA I-SZEJ POMOCY

W czerwcu 43 słuchaczy klas stacjonarnych i zaocznych ukończyło 16- godzinny kurs z zakresu udzielania I- szej pomocy- resuscytacji życia. Wszyscy zdali pozytywnie egzamin teoretyczny i praktyczny. GRATULUJEMY!!!

Zajęcia prowadził instruktor ratownictwa p. mgr Jarosław Rozbicki. Kursanci po zdaniu egzaminu otrzymali certyfikaty. Są one brane pod uwagę podczas rekrutacji na niektóre kierunki studiów.
Następny kurs jest planowany na maj/czerwiec 2015.

Zapisy u prof. T. Hołdakowskiej


28-06-2014
UROCZYSTE ROZDANIE ŚWIADECTW UKOŃCZENIA SZKOŁY POLICEALNEJ NR 3 (DLA SŁUCHACZY KLASY 2S – TECHNIK ADMINISTRACJI)

Dnia 27 czerwca 2014 roku w naszej szkole miała miejsce uroczystość rozdania świadectw ukończenia szkoły klasy 2S (Szkoły Policealnej Nr 3 kształcącej w zawodzie technik administracji).
Część oficjalną poprowadzili pani dyrektor i wychowawca klasy, którzy wręczyli słuchaczom świadectwa ukończenia szkoły. Kilka osób zostało wyróżnionych i otrzymało nagrody książkowe wraz z dyplomami za wysokie wyniki w nauce, szczególne osiągnięcia, a także udział w szkolnym wolontariacie. Wśród nagrodzonych osób znalazły się m.in. nasze finalistki Olimpiady Ekonomicznej w Chorzowie: pani Julia Cember oraz pani Katarzyna Głowacka, z których jesteśmy bardzo dumni. Na szczególne słowa uznania zasługuje także pani Dorota Soroczyńska, która dzięki samym bardzo dobrym wynikom w nauce oraz postawie otwartości i pomocy innym osobom, jest dobrym przykładem i wzorem do naśladowania dla innych. Po części oficjalnej klasa przygotowała słodki poczęstunek dla wszystkich obecnych słuchaczy
i nauczycieli.


05-05-2014
WYSTAWA FREE STYLEARTS

5 czerwca 2014 sala nr 36 zamieniła się w galerię, w której wystawiono prace artystyczne naszych słuchaczy. Można było obejrzeć około stu prac, w tym między innymi, rysunki, obrazy olejne, pastele,grafiki, linoryty, grafiki komputerowe, graffiti oraz fotografie. Pomysłodawczynią i organizatorką wystawy była p. Anetta Mazurek.

Wystawie prac towarzyszyła muzyka – wokal dwóch naszych uzdolnionych słuchaczek.

W czasie wystawy odbył się również poczęstunek finansowany z funduszu Rady Słuchaczy.


25-04-2014
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE EDUKACJI KLAS TRZECICH

25 kwietnia absolwenci klas trzecich licznie przybyli na uroczystość kończącą ich edukację w CKU nr 1. Najpierw obejrzeli program artystyczny. Połączenie teatru, poezji, wokalu, muzyki w wykonaniu słuchaczy, absolwentów i naszego utalentowanego pana prof. Dzienisiuka pod dyrygenturą p. prof. D. Nowak i W. Jóźwiak zdało egzamin na szóstkę.
Po części artystycznej wręczono nagrody i wyróżnienia dla słuchaczy, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce i byli najbardziej zaangażowani w życie szkoły. Po uroczystości, już w klasach absolwenci z rąk wychowawców otrzymali świadectwa.


23-04-2014
DZIEŃ GEOGRAFA NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM

23 kwietnia Słuchacze klas zaocznych IL, IIwz, IIp, IILu wspólnie z nauczycielem geografii Renatą Maziarz uczestniczyli w DNIU GEOGRAFA zorganizowanym na UW przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych wspólnie z Komitetem Nauk Geograficznych PAN. Dzień Geografa obchodzono pod hasłem „WBREW STEREOTYPOM”.
Słuchacze mogli posłuchać wykładów na temat m.in.:
„Jak radzić sobie z biedą? czyli inaczej Zaklęty krąg niemożności”,
„Wielka woda czy wielka beztroska? O mitach gospodarki wodnej”,
„Zadepczą czy nie zadepczą? Turystyka na obszarach chronionych – konieczność czy przekleństwo?
Mogli także spróbować smakołyków kuchni kazachskiej przygotowanej przez studenta UW z Kazachstanu i posłuchać muzyki dalekiego wschodu w wykonaniu Warsaw Gamelan Group.
Dużą atrakcją była prezentacja działalności KÓŁ NAUKOWYCH STUDENTÓW WYDZIAŁU GEOGRAFII.


05-04-2014
LEKCJA MUZEALNA W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Po raz kolejny w tym roku szkolnym słuchacze klas zaocznych mieli okazję poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę na zajęciach pozaszkolnych. Tym razem w dniu 20 marca klasy 1p i 2p uczestniczyły w lekcji w Muzeum Wojska Polskiego. Podczas zajęć została omówiona problematyka uzbrojenia, sposobów prowadzenia walki oraz przemian oręża polskiego od X do XX wieku.


04-04-2014
SPEKTAKLE TEATRU PROFILAKTYCZNEGO

W sobotę 29 marca oraz w czwartek 03 kwietnia odbyły się w CKU Nr 1 przedstawienia profilaktyczne realizowane przez krakowski teatr “Kurtyna”.
Klasy zaoczne obejrzały spektakl pt. “Utracone marzenia”, klasy stacjonarne zaś spektakl pt. “Dlaczego milczeliście?”. Tematyka obu przedstawień obejmowała groźne skutki prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, poruszając m.in. zagadnienie odpowiedzialności obserwatorów, którzy mogą zapobiec tragedii. Spektakle zostały dobrze przyjęte przez słuchaczy.


01-04-2014
SPOTKANIE W TEATRZE POWSZECHNYM

Dnia 31.03.2014 w Teatrze Powszechnym odbyło się czytanie dramatu. Spotkanie to miało na celu prezentację monodramu studentki reżyserii – Barbary Wiśniewskiej i połączone było z dyskusją na temat podejmowanych w nim problemów. Wzięli w nim udział: dyrektor teatru, koordynator projektu Teatr w klasie – p. Dominika Schulz, reżyserka i uczniowie z wielu warszawskich szkół. Naszą szkołę reprezentowali słuchacze klasy 3b – Anna Piwowarczyk i Mateusz Tryfon, którzy nie tylko wzięli udział w dyskusji nad monodramem, ale podjęli się próby jego aktorskiego wykonania.


24-03-2014
WIOSENNE IMPROWIZACJE ARTYSTYCZNE

21 marca słuchacze klas stacjonarnych LO zorganizowali Koncert Wiosenny w ramach Improwizacji Artystycznych.Od muzyki klasycznej do rapu, tak w skrócie można by określić to, co działo się na scenie.

Koncert na powitanie wiosny rozpoczął Mazurek C-dur Fryderyka Chopina w interpretacji Janka Machalskiego . Blanka Pieńkos wprowadziła nastrój liryczny, przypominając „On my own” – hit z musicalu „Les Miserables” wg powieści Wiktora Hugo. Eufonium to instrument, na którym „Yellow Submarine” z repertuaru zespołu The Beatles zagrała Gosia Banasińska w duecie z Jankiem Machalskim (na pianinie).

Dwa charyzmatyczne głosy: Ewy Lewandowskiej w repertuarze M. Jacksona i Nelli Marczewski w piosence Katie Melua zakończyły część liryczną koncertu wiosennego. Wspaniały głos i zachwycająca interpretacja znanej sympatykom programu „The voice of Poland” Nelli Marczewski zostały przyjęte w absolutnej ciszy i z wyjątkowym uznaniem publiczności.

Drugą część koncertu zdominował Rap w wykonaniu – Kasi Krzyżanek, Pawła Horosza i współorganizatora koncertu Jakuba Lustyka z zaproszonym gościem Adrianem Wierzchowskim. Aby uczcić Międzynarodowy Dzień Poezji, rapujący muzycy pozwolili sobie na improwizacje poetyckie. Melorecytacje wzbudziły duże zainteresowanie i ku zdziwieniu wszystkich na scenie pojawili się nowi raperzy i powstały nowe teksty. To były prawdziwe improwizacje!

Muzyka Irlandzka w wykonaniu znanego słuchaczom zespołu Ponton Band rozbrzmiała w auli CKU nr 1 w niedzielę 23 marca. Rodzinny zespół w składzie Maciej Basiukieiwcz (gitara i wokal), Michał Basiukiewicz (gitara i wokal) i Kasia Basiukiewicz (skrzypce i wokal) uczcił razem z nami dzień św. Patryka i początek wiosny. Kasia i Michał to absolwenci LO w naszej szkole – czują się z nami związani i wspierają edukację muzyczną w naszej szkole.

Krótkie historie opowiadane przez pana Macieja uzupełniały naszą wiedzę o kontekst śpiewanych piosenek irlandzkich, które podobały się publiczności. Pasjonaci muzycy irlandzkiej śpiewali razem z muzykami znane sobie piosenki.

Wiosenne życzenia optymizmu życiowego i nie tylko szkolnej kreatywności zakończyły każdy z koncertów muzycznych.

Koncert zespołu Ponton Band – oglądaj


20-03-2014
OBCHODZIMY DZIEŃ ŚW. PATRYKA

Już po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień świętego Patryka, patrona Irlandii. Niektórzy słuchacze kontynuowali tradycję z ubiegłych lat i ubrali się tego dnia na zielono.
Jedną z kilku atrakcji przygotowanych na święto Patryka był kiermasz z kartkami i wyrobami rzemieślniczymi. Ich autorką, pełniącą zresztą rolę sprzedawcy, była pani Joanna Kossowska, plastyczka specjalizująca się we wzornictwie rodem z Zielonej Wyspy.

Co dociekliwsi słuchacze znaleźli w szkolnych gablotach plakaty z informacjami dotyczącymi świętego Patryka i obchodów jego święta w krajach anglojęzycznych. Potem wzięli udział w quizie, przygotowanym przez anglistkę, p. Joannę Perzynę. Okazało się, że wszystkie widoczne na plakatach informacje najdokładniej prześledziła Iza Walczak z klasy 1a i to ona została zwyciężczynią konkursu, zdobywają płytę CD z nagraniami muzyki irlandzkiej.

Potem poszczególne klasy miały możliwość obejrzeć na dvd występ legendarnego zespołu tańca irlandzkiego “Gaelforce Dance”. Natomiast pani Anetta Mazurek opowiedziała o najciekawszych tradycjach związanych z dniem świętego Patryka, przybliżając też nieco historię powstania zespołu “Gaelforce Dance”. A następny dzień patrona Irlandii już za rok :).


18-03-2014
“ZOOLOGIA NA ŻYWO” NA LEKCJACH BIOLOGII

W klasach stacjonarnych i zaocznych z rozszerzoną biologią gościliśmy Dr Grzegorza Soszkę oceanologa i pasjonata gadów współpracującego z Ogrodem Zoologicznym w Warszawie. Słuchacze oglądali przyniesione eksponaty m.in. szczęki rekina, kolec płaszczki a także żywe węże (np. węża zbożowego, boa) i świnkę morską. Lekcje zoologiczne przyniosły wiele emocji zwłaszcza kiedy dotykaliśmy te piękne żywe okazy.