Rok szkolny 2012-2013

16-05-2013
KIERMASZ MŁODZIEŻOWEGO BIURA PRACY

16 maja 2013 roku gościliśmy w Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1 Młodzieżowe Biuro Pracy działające przy Komendzie OHP. Słuchacze mogli skorzystać z ofert pracy proponowanych przez przedstawicielki biura. Dostępne były również ulotki oraz informatory z zakresu poruszania się po rynku pracy, z praktycznymi poradami jak napisać CV oraz list motywacyjny a także jak planować karierę. Będą one są udostępnione również w bibliotece szkolnej. Po szczegółowe informacje i porady zapraszamy do pok. 31 (III piętro) – do doradcy zawodowego.

012


11-05-2013
WARSZTATY EDUKACYJNE – RYNEK PRACY W POLSCE

11 maja 2013 roku odbyły się w naszej szkole Warsztaty Edukacyjne zorganizowane przez pedagoga szkolnego i szkolnego doradcę zawodowego. Zajęcia ze słuchaczami klas zaocznych przeprowadziła pani Aleksandra Mięczakowska z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Warszawie. Miały one na celu przekazanie słuchaczom wiedzy na temat trendów rozwojowych w świecie zawodów i zatrudnienia w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Były to zajęcia aktywizujące, przygotowujace słuchaczy do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej.
Wszystkich zainteresowanych po informacje i porady zapraszamy do pok. 31 (III piętro) do p. Małgorzaty Abramczyk.

022


15-04-2013
SPOTKANIE ABSOLWENTÓW

Spotkanie odbyło się przy kawie w bibliotece szkolnej. Wywołało uśmiech nie tylko wychowawcy klasy 2F, ale również tych, którzy przybyli. Zaproszenie przyjęły pani Teresa Hołdakowska (nauczyciel biologii) i pani Małgorzata Abramczyk (doradca zawodowy). Wymiana doświadczeń, wspomnienia i rozmowy o dalszych perspektywach życiowych wypełniły czas spotkania.
Umówiliśmy się na następne spotkanie, może nie za kolejne dwa lata…
Zachęcamy innych do naśladowania… Miło jest nauczycielom, którzy po latach, mogą wypić kawę ze swoimi słuchaczami… Dziękujemy i zapraszamy ponownie wszystkich naszych absolwentów do odwiedzin w szkole.

031


16-04-2013
LONDYN WCZORAJ I DZIŚ

16 kwietnia odbyło się spotkanie słuchaczy w ramach realizacji projektu – Szkoła z klasą 2.0. pod hasłem „ Londyn wczoraj i dziś”. Pomysł wypłynął od słuchaczy, którzy interesują się historią i dniem dzisiejszym Londynu i Wielkiej Brytanii.

Realizacją projektu zajęli się słuchacze z klasy 3G i 3H i 3 B. Przedstawili historię miasta i prezentację multimedialną o Londynie. Projekt zakończył quiz na temat Londynu w którym wzięli udział przedstawiciele klas 2A i 2F. Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody oraz ocenę za aktywność z języka angielskiego.

Podziękowania dla pani prof. j. angielskiego Anetty Mazurek i koordynatora projektu „Szkoła z klasą 2.0” prof. Katarzynie Mikulskiej.


15-04-2013
II EDYCJA PROJEKTU TEATR W KLASIE

W marcu i kwietniu 2013r. słuchacze CKU nr 1 uczestniczyli w II edycji projektu Teatr w klasie, w przedsięwzięciu artystycznym i edukacyjnym Teatru Powszechnego. Cztery razy klasa zamieniła się w salę teatralną, a codzienna przestrzeń stała się sceną, na której wystawiono dwa monodramy „Biedna ale sexi” Jörg Menke-Peitzmeyera oraz „Sebastian X” Larsa Noréena, w reżyserii Wojciecha Urbańskiego i Grażyny Kani. Aktorzy odgrywający trudne role, Magdalena Wróbel i Tomasz Błasiak, prowokowali publiczność, zapraszali do interakcji i nie pozwalali na pozostanie biernym odbiorcą wydarzeń. Problemy, które wnieśli ze sobą do szkoły,poruszyły emocje widowni. Można było nie pokazywać swoich reakcji, ale nie dało się pozostać obojętnym wobec dramatów ludzkich, rozgrywających się na scenie–w klasie.

W II części spotkania aktorów zastąpili moderatorzy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i poprowadzili warsztaty psychologiczne z uczestnikami Teatru w klasie. Wyciszyli nagromadzone emocje oraz poprowadzili dyskusję na temat problematyki obejrzanego monodramu.

Nowatorska edukacja teatralna i społeczna, zaproponowana szkołom przez koordynatora projektu panią Dominikę Szulc, to pierwsze tego typu przedsięwzięcie realizowane w Polsce.Projekt Teatru Powszechnego uzyskał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


21-03-2013
MUZYCZNE POWITANIE WIOSNY

Pierwszy dzień wiosny słuchacze CKU nr 1 powitali koncertem muzyki klasycznej. Organizatorami koncertu byli muzycy z klasy 2A, którzy zaprosili do programu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. J. Elsnera. Na „przywołanie, z zimowej aury, wiosny” usłyszeliśmy muzykę Carla Reinecke oraz Johannessa Brahmsa: Trio a- moll na waltornię, obój, fortepian C. Reinecke, op. 188 oraz Trio Es – dur na skrzypce, waltornię , fortepian J. Brahmsa, op. 40.

II część koncertu wypełniły kompozycje własne na gitarę. Jan Machalski wydobył niezwykłe dźwięki na 12- strunowej gitarze w utworze „Nowy Świat” cz. 2.

Mateusz Kowalczyk z zaproszonym gościem M. Aleksandrowiczem Bakuninem wykonali kompozycję na dwie gitary zatytułowaną „The World is Began to Fall” Improwizacje Artystyczne w CKU nr 1 zawsze czymś zaskakują. Tym razem Mateusz Kowalczyk zaskoczył publiczność recytacją fragmentu powieści N.H. Kleinbaum „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Jego interpretacja roli ekscentrycznego i charyzmatycznego profesora języka angielskiego spotkała się z uznaniem publiczności.


10-03-2013
CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO NR 1 NA TARGACH EDUKACYJNYCH PERSPEKTYWY 2013

W dniach 7-8 marca 2013 nasza szkoła prezentowała swoją ofertę edukacyjną na XIX Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym Perspektywy 2013 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Przygotowaliśmy ulotki, długopisy reklamowe, prezentację multimedialną o szkole, plakaty i zdjęcia przedstawiające życie codzienne szkoły. Słuchacze ubrani w koszulki z logo szkoły zapoznawali młodzież i dorosłych z różnymi typami i formami kształcenia w CKU nr1. Zachęcali wszystkich tych, którzy muszą łączyć naukę z pracą, naukę z pasjami muzycznymi lub sportowymi do podjęcia kształcenia w liceum w szkole policealnej i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.


28-02-2013
JAK RABOWAŁEM WARSZAWĘ – Spotkanie z prof. Zbigniewem Książczakiem w ramach cyklu “Spotkania z ciekawymi ludźmi”

„Jak rabowałem Warszawę?” – prowokacyjny temat spotkania z panem prof. Zbigniewem Ksiąźczakiem spowodował, że w wielkiej ciszy, 28 lutego 2013 roku, słuchacze CKU Nr 1 czekali na wyjaśnienia. Przez chwilę myśleli, że to pomyłka słowna, że forma „rabowałem” wdarła się przypadkowo do tematu zamiast oczekiwanego” ratowałem”.
W wieku 17 lat profesor patrzył na zagładę Warszawy i równocześnie rabował wszystko, co Niemcy chcieli zabrać z mieszkań na Wspólnej, Nowogrodzkiej i Noakowskiego po upadku powstania. Został wcielony do specjalnego 15 –osobowego komanda, którego zadaniem był okradnie warszawskich mieszkań z porcelany, futer, bielizny, pakowanie wartościowych rzeczy odsyłanych transportem kolejowym z dworca Warszawa-Włochy do Rzeszy. Profesor miał szczęście, jako jedyny z komanda ocalał dzięki oficerowi niemieckiemu, który go zabrał z transportem bielizny na miejsce załadunku pociągów. Po wyzwoleniu Warszawy, kiedy wrócił do koszar na Rakowiecką, żeby zabrać swoje rzeczy, zobaczył szereg grobów pod murem… Przy okazji wywiadów prasowych, artykułów wspomnieniowych zwracał się z apelem o kontakt, wierząc, że ktoś jeszcze przeżył, kto z nim razem rabował swoje ukochane miasto…


20-12-2012
Teatr profilaktyczny “Nad Przepaścią”

Po raz kolejny mieliśmy możliwość obejrzenia przedstawienia teatralnego zorganizowanego przez Krakowskie Biuro Promocji Kultury. Problem przemocy, agresji i nietolerancji jest wciąż obecny w wielu środowiskach, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Obok przemocy fizycznej i psychicznej pojawiło się w ostatnich latach również zjawisko tzw. cyberprzemocy, którą poruszał spektakl „Nad przepaścią”.

Uczniowie klas zaocznych aktywnie uczestniczyli w kreowaniu losów bohaterów. Publiczność miała możliwość decydowania o tym, jak potoczy się akcja przedstawienia. Dawało to możliwość refleksji nad słusznością wyborów życiowych bohaterów przedstawienia.

041


07-12-2012
MIKOŁAJKI W CKU NR 1

mikolajObchody Tradycyjnych Mikołajek czyli imienin Mikołaja stały się okazją do organizacji 2 koncertów muzycznych w ramach Improwizacji Artystycznych w CKU Nr 1.
Z inicjatywy klasy 2a muzyka klasyczna powróciła do szkoły. Mozartowski koncert na waltornię w wykonaniu Dariusza Thieu- Quang wprowadził świąteczną atmosferę i nastrój patosu wśród publiczności. Muzyka klasyczna i romantyczna w wykonaniu skrzypaczek Melanii Kłos i Alicji Dziczek rozbrzmiewała uroczyście|w Mikołajkowym klimacie. Muzyka fortepianowa w wykonaniu Jana Michalskiego dodała wyjątkowości mikołajkowym Improwizacjom. W trakcie koncertu pani dyrektor Ewa Ałasa wręczyła nagrody słuchaczom wyróżnionym w szkolnych konkursach: „Who is who?” – zorganizowanym z okazji Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II , „Konkursie na najlepsze przebranie na Halloween” oraz „Zaczytani..”, konkursie fotograficznym zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Po raz pierwszy Improwizacje Artystyczne w CKU Nr 1 miały miejsce w klasach zaocznych. Magdalena Milarska, z dużym doświadczeniem muzycznym nie tylko w prowadzeniu koncertów w naszej szkole, wprowadziła swoim słowem i liryczną piosenką nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Michał Basiukiewicz , nasz wyjątkowy bard, „Wigilią na Syberii Kaczmarskiego” i „Kolędą żeglarską” przywołał smutną refleksję towarzyszącą świętom, przeżywanym w trudnych niecodziennych warunkach. Śpiew w stylu Gospel w wykonaniu pana Marcina Kamińskiego, gościa Pauliny Duszczyk z klasy 3P dodał nowy wymiar improwizacjom. I najważniejsze – bez akompaniamentu wspaniałego pianisty, Konrada Kuchciaka, nie byłoby tak nastrojowego koncertu we wtorkowy Mikołajkowy wieczór.


22-11-2012
THANKSGIVING – kiermasz na Święto Dziękczynienia w CKU Nr 1

22 listopada 2012 w naszej szkole odbyła się kwesta z okazji amerykańskiego Dnia Dziękczynienia. Słuchacze wraz z opiekunami przygotowali potrawy kuchni amerykańskiej:kanapki z pieczonym indykiem i żurawiną, ciasto marchewkowe , „Brownie” oraz wiele innych. Kiermasz ciast cieszył się dużym powodzeniem i zainteresowaniem wśród młodzieży i nauczycieli. Słuchacze mieli okazję nie tylko zapoznać się ze smakami amerykańskiej kuchni ale także zapoznać się w czasie lekcji z historią i tradycjami Thanksgiving. Fundusze zebrane ze sprzedaży ciast i kanapek zostaną przeznaczone na przygotowanie paczek bożonarodzeniowych dla słuchaczy znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.


16-11-2012
SPOTKANIE Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ W CKU NR 1

16/11/2012 słuchacze klasy 2A i 2B uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez trenera Centrum Kultury Jidysz, panią Annę Szybę – absolwentkę Wydziału Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Viadriana we Frankfurcie oraz bloku dotyczącego kultury i historii Żydów na Uniwersytecie Warszawskim. Celem zajęć było wprowadzenie w symbolikę i wybrane tradycje łączone z kulturą żydowską oraz poznanie dramatycznej historii jednego z wielu Żydów z warszawskiego getta. Tragiczne lata okupacji wywarły wpływ na relacje polsko – żydowskie, dlatego konieczne jest poznanie i zrozumienie kultury żydowskiej, aby uczyć się wzajemnego poszanowania dla uczuć, wrażliwości i doświadczeń obydwu stron dialogu. Zajęcie przybliżające kulturę żydowską słuchaczom naszej szkoły odbyły się dzięki Fundacji Shalom.


15-11-2012
JAK PROWADZIĆ SATYSFAKCJONUJĄCE I UDANE ZYCIE – SPOTKANIE Z PANEM ADAMEM KOWOLEM

15 listopada 2012 r. słuchacze klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu z panem Adamem Kowolem, pasjonatem filozofii Wschodu. Doświadczenia osobiste prelegenta, prowadzące do zrozumienia otaczającego świata, stały się punktem wyjścia do rozważań na temat tego, jak prowadzić satysfakcjonujące i udane życie. Pan Kowol wskazał, co uważa za najważniejsze w dążeniu do celu: spokój ducha, dobre zdrowie i odpowiedni poziom energii, właściwą komunikację i relacje z innymi, inteligencję finansową, godne cele i wartości, akceptację i rozumienie siebie, panowanie nad swoim życiem w zakresie ww. czynników. Prelegent podkreślał, że właściwe rozumienie siebie i życia oraz wysiłek, dopiero w połączeniu, mogą przynieść prawdziwie udane życie. Praktyczne wskazówki wzbudziły zainteresowanie audytorium i zachęciły zainteresowanych słuchaczy do indywidualnych rozmów z prowadzącym.
Wykładowi towarzyszyła prezentacja publikacji książkowych z różnych dziedzin, w których można odnaleźć informacje na temat: tworzenia pozytywnych nawyków, wartości istotnych w życiu oraz ważności relacji z innymi ludźmi etc.


26-10-2012
PROJEKT EDUKACJI TEATRALNEJ “TEATR CODZIENNY”

„DŻANET” TEATRU FORUM
26 października 2012r. słuchacze CKU Nr 1 uczestniczyli w interaktywnym programie realizowanym przez Fundację Edukacji i Kultury Drama Way w ramach projektu edukacji kulturalnej Teatr Codzienny. Po obejrzeniu spektaklu „Dżanet” Teatru Forum zaproszeni słuchacze mogli przeżyć niezwykłą przygodę z teatrem – mogli zmienić rolę głównej bohaterki. Aktorzy powtarzali przedstawienie, aby publiczność mogła interweniować i zmienić bieg wydarzeń. Akcja sceniczna stała się centrum działań nie tylko aktorów, ale również publiczności.

Dramatyczna historia młodej dziewczyny Zuzy prowokowała do interwencji i zatrzymania gry aktorów, powtarzających fragmenty spektaklu. Widzowie, którzy chcieli zmienić bieg wydarzeń i powstrzymać Zuzę przed błędnymi decyzjami, wchodzili na scenę, zakładali czerwoną marynarkę bohaterki i z zespołem aktorskim ponownie odgrywali wybraną scenę. Publiczność podpowiadała rozwiązania, które uchroniłyby główną postać przed niepożądanymi sytuacjami. Zmieniano jej rolę oraz nakłaniano aktorów do przyjmowania innych postaw w grupie, aby ratować Zuzę i jej przyjaciółkę przed nieetycznymi pomysłami nowych znajomych, a w konsekwencji przed cyberprzemocą.

Ożywione reakcje widzów pokazały, że forma teatru zaangażowanego, wzorowanego na tradycji brazylijskiego „Theatre of the Opressed” Augusto Boala, odpowiadała młodym odbiorcom spektaklu i warsztatu zachowań społecznych. Zgodnie z założeniami Teatru Forum zaktywizowani widzowie poszukiwali rozwiązań problemów społecznych.

Więcej informacji na temat projektu


19-10-2012
XVI FESTIWAL NAUKI

Nasza szkoła kolejny już raz brała udział w lekcjach festiwalowych z biologii w XVI Festiwalu Nauki organizowanych we wrześniu na wydziałach wyższych uczelni i instytutów naukowych.
Słuchacze wybierali zajęcia tematyczne- udział w doświadczeniach, pokazach i wykładach podczas zajęć popołudniowych i weekendowych oraz uczestniczyli w zajęciach rannych organizowanych dla naszej szkoły.
Słuchacze klas IIIB, C, IIA uczestniczyli w praktycznych zajęciach na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Zajęcia o temacie „Niebezpieczne kleszcze” prowadził dr Paweł Górski.
Przedstawił gatunki kleszczy krajowych i egzotycznych, ich budowę oraz zagrożenia jakie mogą wyniknąć z bliskiego z nimi spotkania…
Praktyczne zajęcia laboratoryjne dotyczyły analizy krwi ze szczególnym uwzględnieniem budowy i funkcji leukocytów.
Ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie największego w Europie muzeum osteologicznego, oraz sal chirurgiczno/prosektoryjnych Wydziału Weterynarii.
Klasa III J odwiedziła Wydział Biologii UW i uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych „Izolowanie barwników biorących udział w fotosyntezie”.
Zajęcia polegały na samodzielnym uzyskaniu- wyizolowaniu wszystkich barwników fotosyntetycznych zawartych w liściach mniszka lekarskiego.
Słuchacze klasy IIID na Wydziale Biologii UW uczestniczyli w pokazie i wykładzie na temat organizmów GMO. Nagrodę za znaczącą wiedzę wykładowca wręczył Pawłowi Piątkowi. Gratulujemy!
III A brała udział w wykładowo-praktycznych zajęciach organizowanych przez Zakład Biochemii Drobnoustrojów Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.
Zajęcia dotyczyły plazmidów bakteryjnych oraz praktycznego wykonania posiewów i antybiogramów bakteryjnych.


09-10-2012
TEATR PROFILAKTYCZNY

W dniu 9 X 2012 r. odbyło się w naszej szkole przedstawienie teatralne p.t.: „Toksyczne siostry” wystawione przez Krakowskie Biuro Promocji Kultury, z którym współpracujemy od wielu lat . Tegoroczne przedstawienie poruszyło problematykę uzależnień. Bohaterkami spektaklu były dwie siostry, które uzależniły się od gier hazardowych.
Przebieg choroby hazardowej jest bardzo podobny do tej związanej z uzależnieniami od narkotyków i alkoholu. W programie teatralno-profilaktycznym ukazano te podobieństwa. Młody widz miał możliwość przyjrzenia się fazom rozwoju uzależnienia od narkotyków i hazardu, doświadczenia skutków chorób oraz zrozumienia konsekwencji niepohamowanych potrzeb. Pomagała w tym dyskusja, jaką w trakcie i po występie przeprowadzają aktorzy z publicznością, jak również konspekt lekcji wychowawczej. W spektaklu brali udział słuchacze klas pierwszych i drugich liceum stacjonarnego.


25-09-2012
JESIENNE IMPROWIZACJE ARTYSTYCZNE

Od 2006 roku Improwizacje Artystyczne w CKU Nr 1 to forma artystyczna i edukacyjna zaproponowana słuchaczom Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1 w Warszawie.
25 września 2012 r. zorganizowaliśmy pierwsze w tym roku szkolnym Improwizacje Artystyczne, w których słuchacze zaprezentowali interpretacje muzyczne wybranych przez siebie tekstów kultury. Program muzyczny towarzyszył wręczeniu dyplomów i nagród najlepszym słuchaczom CKU Nr 1 w roku szkolnym 2011/2012.
Tytułem Słuchacz Roku wyróżnione zostały: doskonale improwizująca w Improwizacjach Artystycznych Magdalena Milarska – uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na wydziale Interpretacji Piosenki, zdobywczyni II miejsca w Śródmiejskim Konkursie Młodych Talentów oraz Judyta Kowol – autorka towarzyszącej programowi wystawy fotografii. Na wystawie można było podziwiać fotografię Judyty, nagrodzoną II miejscem w interdyscyplinarnym konkursie wojewódzkim: “Szczęście to piórko na dłoni”.
W programie artystycznym można było usłyszeć Magdę Milarską, interpretującą utwory z repertuaru założonego w 1995 roku przez studentów Wydziału Jazzu
i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, zespołu “Poluzjanci”.
Przy fortepianie akompaniował Magdzie pianista Konrad Kuchciak, który doskonale poruszał się w różnych nurtach muzycznych od funky do jazzu.
Agnieszka Partyka zachwyciła widownię swoim głosem i interpretacją tekstu Agnieszki Osieckiej „Ludzkie gadanie”.
Mateusz zaskoczył publiczność swoją melorecytacją poezji B. Leśmiana. W wieczór poprzedzający Improwizacje skomponował muzykę do wybranych liryków.
Do udziału w Improwizacjach nie tylko artystycznych zapraszamy wszystkich, którzy coś kochają i tworzą oraz chcą swoimi pasjami podzielić się z innymi słuchaczami CKU Nr 1.