Rok szkolny 2011-2012

Spotkania edukacyjne z zakresu orientacji zawodowej organizowane we współpracy z Akademią Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej

Semestr wiosenny w Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1 obfitował w wiele wydarzeń z zakresu doradztwa zawodowego. Małgorzata Abramczyk oraz Iwona Lublińska we współpracy z p. dr Justyną Bluszcz oraz p. dr Jolantą Wiśniewską z Instytutu Pedagogiki Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej zorganizowały cykl spotkań dla słuchaczy CKU Nr 1, których celem było przygotowanie młodych ludzi do podejmowania świadomych wyborów edukacyjno-zawodowych. Spotkania prowadzili studenci trzeciego roku doradztwa zawodowego. Zajęcia dotyczyły zagadnień takich jak predyspozycje zawodowe, zawody przyszłości, wybór zawodu w kontekście teorii talentów.

W ramach wymiany doświadczeń i promowania dobrych praktyk w zawodzie doradcy zawodowego Iwona Lublińska i Małgorzata Abramczyk zorganizowały także spotkanie informacyjne dla studentów, którego celem było przybliżenie specyfiki pracy doradcy zawodowego w szkole.


WSPOMNIENIE POETY ANDRZEJA BURSY W 80-TĄ ROCZNICĘ JEGO URODZIN
Andrzej Bursa 1932-1957

29 marca 2012 odbyła się w CKU Nr 1 uroczystość: Wspomnienie o poecie Andrzeju Bursie w 80-tą rocznicę urodzin. Po krótkim przedstawieniu postaci poety oraz jego twórczości słuchacze klas 1J, 2A, 3B i 3d i nauczyciele zaprezentowali najwybitniejsze wiersze:

  • „Święty Józef” – Angelika Skrzyńska (3A),
  • „Liryka Rudolfa Hoessa” – Magdalena Milarska (2A),
  • „Doktor C bogacz i cudotwórca” – Aleksandra Przybora (Uniwersytet Warszawski, Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne),
  • „Wiatroaeroterapia” – odtworzenie piosenki grupy muzycznej Dezerter,
  • „Dyskurs z poetą” – Jakub Szapiro (psycholog – organizator uroczystości),
  • „Ja chciałbym być poetą” – Agnieszka Partyka (2C),
  • „Piosenka chorego na raka podlewającego pelargonie” – Daria Nowak (nauczycielka j. polskiego).

Wszyscy uczestnicy dnia poezji z dużym zainteresowaniem słuchali utworów tego genialnego poety.


WIOSENNE IMPROWIZACJE ARTYSTYCZNE W CKU NR 1

20 marca 2012 uzdolnieni muzycznie słuchacze klasy 2 A, 2G i 3C zaprosili pierwszoklasistów na Wiosenne Improwizacje Artystyczne. Wykonywali standardy jazzowe, bluesowe, piosenki do tekstów Miłosza, utwory z repertuaru Carlosa Santany i zespołu Dżem. Mateusz Dembek z klasy 2G wykonał piosenkę „Jej portret” z repertuaru Bogusława Meca jako hołd dla zmarłego niedawno kompozytora i wokalisty. Kreatywność twórców improwizacji spodobała się publiczności. Tworzone na żywo interpretacje wzbudziły podziw słuchaczy.

Zdjęcia – kliknij tutaj


SZTUKA NAKRYWANIA DO STOŁU – POZNAJ TRADYCYJNE, NOWOCZESNE I MODNE SPOSOBY SKŁADANIA SERWETEK

W związku z nadchodzącymi świętami Wielkiej Nocy w czwartek 29 marca 2012 odbyło się warsztaty na temat dekorowania stołu – sztuki ozdobnego składania serwetek. W kursie uczestniczyli słuchacze z kl.1 j i chętne słuchaczki z klasy 1a. Eleganckie składanie serwetek jest jedną z najpopularniejszych form dekoracji całego stołu. Uczestnicy poznali różne sposoby składania serwetek (m.in. m.in. w wachlarz, czapkę biskupa, łódkę, stożek, hiacynt) i najnowsze trendy w ich kolorystyce. Przygotowali także elegancką aranżację wielkanocnego stołu.
W warsztatach wzięło udział ok. 20 słuchaczy. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i dostarczyły uczestnikom inspiracji, które będą mogli w przyszłości wykorzystać.

Zdjęcia – kliknij tutaj


DZIEŃ ŚW. PATRYKA W CKU Nr 1

sw-patryk15 marca 2012 w naszej szkole z okazji zbliżającego się święta św. Patryka odbyły się warsztaty kulinarne pod hasłem Potrawy krajów anglojęzycznych.
W warsztatach wzięło udział 20 słuchaczek klas drugich pod kierownictwem pani Anetty Mazurek. Przygotowały zestaw degustacyjny składający się z narodowej zupy szkockiej COCKIE A LEEKIE soup oraz BRITISH GAMMON – szynki w glazurze z musztardy angielskiej i brązowego cukru, zapiekanej w JABŁKOWYM CYDRZE, JAKO DANIA GŁÓWNEGO i AMERICAN APPLE PIE, czyli popularnej szarlotki w roli deseru. Część potraw przygotowano w domu według oryginalnych przepisów zdobytych od mieszkańców państw anglojęzycznych. Przepisu na SODA BREAD użyczyła żona ambasadora Irlandii w Polsce Mr. Eugene Hutchinsona.

W poczęstunku wzięli udział nauczyciele i pracownicy szkoły.

Kulinarne święto zostało połączone z kwestą przeprowadzoną przez panią Katarzynę Śliwińską na rzecz chorego na białaczkę Rafała. Ze sprzedaży ciast udało się zebrać około 250 złotych, które zostaną przekazane do rąk chorego.

Pani Katarzyna Mikulska i Rada Słuchaczy przygotowała ulotki z przepisami na dania brytyjskie.

Zdjęcia – kliknij tutaj


NASZA SZKOŁA NA XVII MIĘDZYNARODOWYM SALONIE EDUKACYJNYM

salon_edukacyjny

W dniach 1-3 marca 2012 Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 wzięło udział w targach edukacyjnych – XVII Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym 2012, które odbyły się w Pałacu Kultury i nauki w Warszawie. Zaprezentowaliśmy naszą ofertę kształcenia. Szkoła przygotowała ulotki, foldery, długopisy i notesy reklamowe. Na stoisku szkolnym pokazaliśmy zdjęcia pracowni lekcyjnych, komputerowych, czytelni multimedialnej, zdjęcia z najciekawszych szkolnych wydarzeń artystycznych i dyplomy z osiągnięciami naszych słuchaczy i absolwentów. Wszyscy mogli także obejrzeć prezentację multimedialną o szkole. Nasi słuchacze ubrani w koszulki z logo Centrum przedstawiali zainteresowanym informacje o systemie nauki w szkole. Stoisko cieszyło się popularnością wśród młodzieży i dorosłych.


TEATR PROFILAKTYCZNY W CKU NR 1

W grudniu słuchacze klas stacjonarnych i zaocznych Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1 uczestniczyli w dwóch spektaklach profilaktycznych poruszających problematykę cyberprzemocy, tj. zagrożeń związanych z nieodpowiednim korzystaniem z Internetu oraz innych nośników telekomunikacyjnych: podawaniu się za kogoś innego, nielegalnym umieszczaniu w sieci filmów i zdjęć, zastraszaniu, szkalowaniu na forach internetowych itp.

W tym samym miesiącu odbyły się również cykliczne zajęcia profilaktyczne Straży Miejskiej, adresowane do słuchaczy klas pierwszych. Program – „Decyduję odpowiedzialnie” – składał się z dwóch modułów zajęć: „Odpowiedzialność prawna nieletnich i dorosłych” oraz „Zachowania ryzykowne”.


UDZIAŁ NASZYCH SŁUCHACZY W FINALE WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

wośpPo raz trzeci słuchacze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Warszawie wezmą udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze CKU Nr 1 co roku biorą udział w zbiórce pieniędzy na rzecz podopiecznych WOŚP. 8 stycznia 2012 roku przeprowadzona zostanie zbiórka funduszy na zakup najnowocześniejszych urządzeń niezbędnych dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Nasi wolontariusze będą kwestowali na terenie Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1 w Warszawie, ale także na Placu Politechniki Warszawskiej i okolicach stacji Metro Politechnika. Mamy nadzieję, że nasz udział wesprze WOŚP w jego akcji. Liczymy na wsparcie naszych słuchaczy, by mogli kolejny raz przyczynić się do sukcesu Jerzego Owsiaka i jego Orkiestry.

Organizator:
Katarzyna Mikulska


AKCJA “SŁUCHACZE – SŁUCHACZOM”

Jak co roku Rada Słuchaczy organizuje zbiórkę artykułów spożywczych o przedłużonym terminie ważności- konserwy, makarony, mąka, cukier, słodycze, kawa, herbata itp., by móc przygotować paczki bożonarodzeniowe dla słuchaczy naszej szkoły. Akcja „Słuchacze- słuchaczom” prowadzona jest od lat. Rada Słuchaczy stara się pomagać osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Pragniemy, by każdy mógł spędzić święta nie martwiąc się, że na jego stole wigilijnym zabraknie podstawowych produktów. W zbiórce uczestniczą wszyscy uczniowie zarówno z klas stacjonarnych jak i zaocznych. Ze zgromadzonych artykułów przedstawiciele RS przygotowują świąteczne paczki, które wychowawcy, jako najlepiej znający potrzeby swych podopiecznych, przekazują słuchaczom. Cieszymy się, że akcja z każdym rokiem pozwala na obdarowanie coraz większej liczby osób. Każdorazowo przekonujemy się, że nasi słuchacze obdarzeni są empatią, potrafią się zmobilizować i zjednoczyć, by nadchodzące święta Bożego Narodzenia były radosne także dla tych, którzy z różnych względów znaleźli się w trudnej sytuacji i bez ich pomocy nie mieliby możliwości przygotowania wigilijnej kolacji. Radość, jaką dają swoim kolegom ze szkoły, cieszy najbardziej.

Opiekun Rady Słuchaczy
w Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1 w Warszawie
Katarzyna Mikulska


UDZIAŁ NAUCZYCIELI CKU Nr 1 W PROJEKCIE EDUKACYJNYM “SZKOŁA Z KLASĄ 2.0

EDYCJA 2011/2012

szkola_z_klasaNauczyciele z Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1 w Warszawie przystąpili do realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej
„Szkoła z klasą 2.0” ma na celu wypracowanie zasad korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji. Nauczyciele podejmują się pracy z uczniami metodą projektów edukacyjnych z wykorzystaniem TIK i tworzą Szkolne Kodeksy 2.0. „Program pomaga rozwijać umiejętności samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł i wykorzystywania wiedzy w praktyce.” Nasza szkoła bierze udział trzeci raz w kolejnej edycji akcji prowadzonej przez CEO i “Gazetę Wyborczą”.
Koordynator nadzoruje przygotowania opiekunów projektów i opisuje działania szkoły na platformie CEO. Każdy z realizatorów ma za zadanie przygotować prezentację wspólnie ze słuchaczami z wykorzystaniem TIK i zaprezentować ją na Szkolnym Festiwalu. Obecnie przeprowadziliśmy i zamieściliśmy na stronie programu szkolną debatę. Ponad stu słuchaczy odpowiedziało na szereg pytań dotyczących wykorzystywania technologii informacyjno- komunikacyjnych przez nauczycieli w naszej szkole. Wyniki pozwolą na przygotowanie kodeksu 2.0, który jest niezbędny, by w nowoczesny i ciekawy sposób prowadzić zajęcia dydaktyczne. Nasza szkoła od kilku lat , biorąc udział ogólnopolskich projektach edukacyjnych, stara się wdrażać dobre praktyki TIK. W najbliższym czasie koordynator wraz z nauczycielami realizującymi projekt przygotują kodeks 2.O dla słuchaczy oraz pozostałych nauczycieli naszej szkoły. Liczymy, że uda nam się zrealizować w pełni harmonogram organizatora i po raz kolejny zdobyć certyfikat „Szkoły z klasą”!

Katarzyna Mikulska
koordynator projektu: „Szkoła z klasą 2.O”
w CKU Nr 1 w Warszawie


KONCERT MIKOŁAJKOWY „MUZYKA I JEJ MŁODZI WYKONAWCY”

Koncert zorganizowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej 2 stopnia z klasy wokalnej prof. Marii Olkisz i nasi słuchacze.

6 grudnia to dzień, w którym tradycyjnie obdarowujemy się prezentami. Prezentem dla słuchaczy CKU nr 1 był piękny koncert ,,Muzyka i jej młodzi wykonawcy”. Wystąpili w nim uczniowie klasy wokalnej z Państwowej Szkoły Muzycznej drugiego stopnia im. Jerzego Elsnera w Warszawie. Do koncertu przygotowała ich pani prof. Maria Olkisz – wybitna śpiewaczka operowa Teatru Wielkiego w Warszawie, która koncertowała na wielu światowych scenach operowych. Solistom akompaniował na fortepianie nasz absolwent – pianista i kompozytor – Marcin Łopacki. Wysłuchaliśmy pieśni Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Sergiusza Rachmaninowa i arii z oper Czarodziejski Flet, Don Giovani, Wesele Figara V.A. Mozarta i Opowieści Hofmana J. Offenbacha.

Obok uczniów szkoły muzycznej wystąpili także nasi słuchacze wykonując utwory instrumentalne na skrzypcach i lutniach. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wprowadzili nas w nastrój Bożego Narodzenia śpiewając wspólnie kolędę “Bóg się rodzi”.


UDZIAŁ SZKOŁY W PROGRAMIE MIŁOSZ ODNOWA

milosz29 listopada 2011 r. zakończyliśmy obchody ROKU MIŁOSZA oraz udział szkoły w programie MIŁOSZ ODNOWA w CKU Nr 1.
31 maja 2011r. zorganizowaliśmy ŚWIĘTO MIŁOSZA w CKU Nr 1 w Warszawie.
W ROKU MIŁOSZA chcieliśmy przypomnieć poezję Miłosza słuchaczom naszej szkoły oraz przechodniom na placu Politechniki.

W jaki sposób obchodziliśmy ROK MIŁOSZA w CKU Nr 1 ?
– zorganizowaliśmy:
1/ lekcje na temat poezji Miłosza w wybranych klasach,
2/ wykład prof. Zbigniewa Książczaka na temat twórczości Noblisty adresowany
do nauczycieli i słuchaczy,
3/ „Wspólne czytanie poezji Miłosza połączone z interpretacją muzyczną wybranych liryków” z udziałem zainteresowanych słuchaczy klasy 1A, 1G i 2C.
4/ warsztaty prof. Zbigniewa Książczaka na temat poezji Czesława Miłosza dla nauczycieli Centrów Kształcenia Ustawicznego oraz zainteresowanych słuchaczy,
5/ „ Świat Milosza” ,czyli interpretacja muzyczna poezji Czesława Miłosza w wykonaniu słuchaczy klasy 2A.

Wystawa utworów Miłosza z księgozbioru biblioteki CKU Nr 1 oraz prezentacja tekstów Miłosza w przestrzeni szkolnej to kolejne działanie popularyzujące poezję laureata nagrody Nobla i wpisujące się w obchody Roku Miłosza w naszej szkole.

31 maja i 29 listopada 2011r. rozszerzyliśmy swoje działania poza szkołę: słuchacze naszej szkoły rozdawali ulotki z wierszami Miłosza na placu Politechniki. Teksty poety trafiły do przypadkowych przechodniów.

Na facebooku funkcjonował profil ProgramMiłoszodNowa, którego celem była popularyzacja twórcy i jego dzieł wśród szerokiego grona odbiorców. Profil był systematycznie uzupełniany o ciekawostki związane z życiem i twórczością poety, zdjęcia z wizerunkiem artysty, interpretacje muzyczne.

Informacje o udziale szkoły w programie Miłosz odnowa można odnaleźć na stronie http://www.edu.tuba.pl

Realizację projektu w CKU Nr 1 koordynowały: Anna Horodelska i Bożena Osipowicz.


WARSZTATY EDUKACYJNE “SPOTKANIE Z KARIERĄ”

W naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjne z zakresu orientacji zawodowej. Słuchacze mogli porozmawiać o warszawskim rynku pracy, planach zawodowych oraz praktycznych aspektach rekrutacji z psychologiem, doradcą zawodowym p. Anną Sakowską. Pani Psycholog zapoznała słuchaczy z wymaganiami obowiązującymi na danym stanowisku pracy. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a pytania słuchaczy dotyczyły procesu rekrutacji oraz umiejętności komponowania CV. Młodzież mogła skorzystać z ofert pracy tymczasowej proponowanych przez Młodzieżową Agencję Pracy działającą przy Fundacji „Bez Względu na Niepogodę”. Każdy słuchacz naszej szkoły miał możliwość zapoznania się z „Poradnikiem planowania kariery zawodowej”.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Zobacz więcej