Zapraszamy do czytania
Drodzy Słuchacze!
Nie traktujcie czasu zawieszenia zajęć szkolnych jako odpoczynku od nauki. Wykorzystajcie ten czas dla siebie! Śledźcie codziennie wiadomości przesyłane przez Waszych nauczycieli. Przeznaczcie czas w domu na samokształcenie – powtórzcie materiał, który sprawiał Wam problem, nadróbcie ewentualne zaległości, przeczytajcie lektury, które będziecie omawiali po powrocie do szkoły, przypomnijcie sobie te, które już czytaliście, ale warto je odświeżyć – szczególnie przed maturą. Jeśli nie zdążyliście lub zapomnieliście wypożyczyć książki z biblioteki, możecie część z nich wyszukać w bezpłatnej w bibliotece internetowej www.wolnelektury.pl i na portalu lektury.gov.pl
W czasie wolnym od zajęć w szkole możecie również zajrzeć do bibliotek i archiwów cyfrowych, w których znajdziecie bogate zasoby zdigitalizowanych książek, dokumentów cyfrowych oraz dokumentów audiowizualnych.
Oto kilka z nich:
POLONA – polona.pl
polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.
Ninateka – ninateka.pl
Kino, teatr, koncert oraz muzeum za darmo i bez wychodzenia z domu !
e-kolekcja Czasopism Polskich – buwcd.buw.uw.edu.pl
projekt, którego celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do poczytnych i rzadkich tytułów prasy polskiej i polskich czasopism naukowych, dzięki przeniesieniu ich na nośniki cyfrowe i umieszczeniu w Internecie, powstał z inicjatywy Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i w założeniu stanowił przedsięwzięcie realizowane wspólnie z Biblioteką Narodową.
Fototeka – fototeka.fn.org.pl
serwis prezentuje zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.). Elektroniczna baza powstaje w oparciu o zgromadzone zbiory fotosów, negatywów i diapozytywów. Prezentowane są zarówno znane, jak i unikatowe fotosy i robocze zdjęcia z planu (w 1. etapie z filmów powstałych przed 1989 rokiem), zdjęcia twórców (reżyserów, aktorów, operatorów itd.) oraz zdjęcia z premier filmowych.
Narodowe Archiwum Cyfrowe – www.nac.gov.pl/
Oprócz dokumentów Narodowe Archiwum Cyfrowe gromadzi, opracowuje oraz konserwuje fotografie, nagrania dźwiękowe oraz filmy, które wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego.
Zbrojownia. Wojskowa Biblioteka Cyfrowa – zbrojownia.cbw.wp.mil.pl
celem serwisu jest scalenie, a następnie rozpropagowanie, zasobu cyfrowego kopii oryginalnych zbiorów rozproszonych po kraju, stanowiących kulturowe dziedzictwo związane z Wojskiem Polskim, z jego historią i współczesnością oraz wspieranie działalności dydaktycznej i edukacyjnej, oraz publikowanie nowych treści w zakresie nauk o bezpieczeństwie i nauk o obronności.