Wycieczka do Kampinoskiego Parku Narodowego.

5 października klasy 3AB5, 3HP5 i 2PH4 uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Puszczy Kampinoskiej. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu przyrodniczo-historycznego „Kampinoski Park Narodowy – dziedzictwo przyrodniczo – historyczne Polski”. Celem projektu jest poznanie walorów przyrodniczo-ekologicznych Parku Narodowego oraz wydarzeń historycznych mających miejsce na jego terenie.
Młodzież wysłuchała wykładu pani Marzanny Stasiak o akcji AB (tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej) a także pomordowanych w Palmirach mieszkańcach Warszawy i Mazowsza. Następnie złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach.

Słuchacze z zainteresowaniem obejrzeli też eksponaty oraz wystawy w Muzeum Walki i Męczeństwa.
Po krótkim odpoczynku przeszliśmy malowniczym szlakiem do Pomnika Jerzyków rozpoznając po drodze gatunki drzew i krzewów. Pani Teresa Hołdakowska opowiedziała o historii Kampinoskiego Parku Narodowego i wyjątkowej faunie i florze tego obszaru. Rozpoznawaliśmy gatunki rodzime oraz przykłady roślin inwazyjnych, reliktowych i endemicznych.
Przy pomniku Jerzyków pani Stasiak opowiedziała o  historii Grupy Kampinos – największego zgrupowania partyzanckiego  na Mazowszu  oraz o Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej – unikalnym obozie warownym partyzantów w Kampinoskim Lesie.
Następnie słuchacze udali się do Muzeum Przyrodniczego w budynku Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego. Zobaczyliśmy przedstawicieli fauny i flory ostatniej  puszczy na Mazowszu. #SzkołaPamięta