Historia i społeczeństwo

Podstawa programowa przedmiotu Historia i społeczeństwo zakłada realizację wątku obowiązkowego: Ojczysty Panteon i ojczyste spory oraz co najmniej trzech wątków tematycznych lub chronologicznych. Można je wybrać spośród zaproponowanych w podstawie programowej ośmiu wątków tematycznych i pięciu epokowych.

Wątki tematyczne

1. Europa i świat
  2. Język, komunikacja i media
  3. Kobieta i mężczyzna, rodzina
  4. Nauka
  5. Swojskość i obcość
  6. Gospodarka
  7. Rządzący i rządzeni
  8. Wojna i wojskowość
  9. Ojczysty Panteon i ojczyste spory – wątek obowiązkowy

Wątki epokowe

1. Starożytność
  2. Średniowiecze
  3. Nowożytność
  4. XIX w.
  5. XX w.

Treści nauczania tego przedmiotu są realizowane w naszej szkole w ciągu czterech semestrów drugiej i trzeciej klasy w następującej kolejności:

1. Semestr trzeci „Ojczysty Panteon i ojczyste spory” ( realizowany obowiązkowo !)
  2. Semestr czwarty „Rządzący i rządzeni” ( wybrany przez szkołę)
  3. Semestr piąty „Wojna i wojskowość” ( wybrany)
  4. Semestr szósty ”Europa i świat” ( wybrany).

Każdy z tych wątków tematycznych realizowany jest na podstawie odrębnego podręcznika.

Zakres materiału

Zagadnienia dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych:

Semestr III

Ojczysty Panteon i ojczyste spory

semestr IV

Rządzący i rządzeni

Prezentuje zmiany relacji pomiędzy władzą a społeczeństwem na przestrzeni wieków. W publikacji przedstawiono też rozwój idei obywatelstwa w różnych ustrojach politycznych oraz systemach władzy.

semestr V

Wojna i wojskowość

Podręcznik prezentuje, w jaki sposób zmieniały się sposoby toczenia wojen na przestrzeni wieków. W publikacji przedstawiono również, jakie znaczenie miały rozmaite konflikty nie tylko w aspekcie militarnym, ale także społecznym i gospodarczym.

semestr VI

Europa i świat

Podręcznik prezentuje, jak kształtowały się relacje pomiędzy Europą a pozostałymi częściami świata – od starożytności, poprzez epokę odkryć geograficznych, do czasów obecnych.

Logo aplikacji moodle Logo facebooka