KLAUZULA INFORMACYJNA

Historia i społeczeństwo

Podstawa programowa przedmiotu Historia i społeczeństwo zakłada realizację wątku obowiązkowego: Ojczysty Panteon i ojczyste spory oraz co najmniej trzech wątków tematycznych lub chronologicznych. Można je wybrać spośród zaproponowanych w podstawie programowej ośmiu wątków tematycznych i pięciu epokowych.

Wątki tematyczne

1. Europa i świat
2. Język, komunikacja i media
3. Kobieta i mężczyzna, rodzina
4. Nauka
5. Swojskość i obcość
6. Gospodarka
7. Rządzący i rządzeni
8. Wojna i wojskowość
9. Ojczysty Panteon i ojczyste spory – wątek obowiązkowy

Wątki epokowe

1. Starożytność
2. Średniowiecze
3. Nowożytność
4. XIX w.
5. XX w.

Treści nauczania tego przedmiotu są realizowane w naszej szkole w ciągu czterech semestrów drugiej i trzeciej klasy w następującej kolejności:

1. Semestr trzeci „Ojczysty Panteon i ojczyste spory” ( realizowany obowiązkowo !)

2. Semestr czwarty „Rządzący i rządzeni” ( wybrany przez szkołę)

3. Semestr piąty „Wojna i wojskowość” ( wybrany)

4. Semestr szósty ”Europa i świat” ( wybrany).

Każdy z tych wątków tematycznych realizowany jest na podstawie odrębnego podręcznika.

ZAKRES MATERIAŁU

PODRĘCZNIKI

Semestr III

Ojczysty Panteon i ojczyste spory

Autor: Tomasz Maćkowski

Prezentuje historię Polski poprzez dokonania osób, które miały największy wpływ na wydarzenia rozgrywające się na przestrzeni wieków.

Nr dopuszczenia MEN: 659/1/2013

semestr IV

Rządzący i rządzeni

Autor: Iwona Janicka

Nr dopuszczenia MEN: 659/2/2013

Prezentuje zmiany relacji pomiędzy władzą a społeczeństwem na przestrzeni wieków. W publikacji przedstawiono też rozwój idei obywatelstwa w różnych ustrojach politycznych oraz systemach władzy.

semestr V

Wojna i wojskowość

Autor: Jarosław Centek

Nr dopuszczenia MEN: 659/3/2013

Podręcznik prezentuje, w jaki sposób zmieniały się sposoby toczenia wojen na przestrzeni wieków. W publikacji przedstawiono również, jakie znaczenie miały rozmaite konflikty nie tylko w aspekcie militarnym, ale także społecznym i gospodarczym.

semestr VI

Europa i świat

Autorzy: Karol Kłodziński, Tomasz Krzemiński

Nr dopuszczenia MEN:659/4/2015

Podręcznik prezentuje, jak kształtowały się relacje pomiędzy Europą a pozostałymi częściami świata – od starożytności, poprzez epokę odkryć geograficznych, do czasów obecnych.