Moje surrealistyczne światy – konkurs plastyczny

Dziś na każdym kroku spotykasz się z manipulacją obrazem, złudzeniami optycznymi i fotomontażem. Ponad sto lat temu artyści odkryli możliwości zaskakiwania i szokowania poprzez obraz ludzkiej wyobraźni. Tworzyli dzieła, które powstawały tak naprawdę dopiero w umyśle widza…

Pierwszy manifest surrealizmu, 1924 r.:

Przenigdy lęk przed obłędem nie zmusi nas do zwinięcia sztandaru wyobraźni.

Żyć albo nie żyć: to rozwiązania urojone. Istnienie jest gdzie indziej.

“Zmienić życie”: takie hasło tuż po pierwszej wojnie światowej wybrała, która zapoczątkowała surrealizm (nadnaturalność) w sztuce. Wspomagając bunt przeciwko panującemu porządkowi, twórcy dokonali autentycznego przewrotu, nakazując poważnie traktować i poznawać sprzeczności ludzkiej natury, fantasmagorie i sny. Ich rozpasana wyobraźnia otworzyła im drzwi do zagadkowego świata, który sam mógł być poddawany niekończącym się interpretacjom.

Regulamin konkursu:

  1. Konkurs kierowany jest do wszystkich uczniów CKU nr 1.
  2. Technika: kolaż, mozaika gazetowa (w stylu Dereka Goresa), promarkery, flamastry, podmalowywane wycinanki itp., grafika komputerowa.
  3. Format: maksymalnie A3. Każdy może zgłosić maksymalnie dwie prace.
  4. Każda praca powinna być czytelnie podpisana z tyłu (imię, nazwisko, klasa).
  5. Zgłoszenie prac: do 29 lutego 2020 r. do p. Weroniki Zasady-Stańskiej (zazwyczaj w sali 16). Termin rozstrzygnięcia konkursu: 3 marca 2020 r. Przyznane zostaną nagrody i wyróżnienia.
  6. Proponujemy, aby przedmiotem konkursu były prace o charakterze fabularnym, czerpiące inspirację ze świata indywidualnych wyobrażeń i fantazji zachowujące jednoczesny związek z obserwacją rzeczywistości zewnętrznej jako szeroko pojętej natury. Tematyka prac zgłaszanych na konkurs jest dowolna, mogą one posiadać tytuły, lub być ich pozbawione.
  7. Inspiracją (lecz nie materiałem do kopiowania) mogą stać się prace następujących artystów: Rene Magritte, Zdzisław Beksiński, Frida Kahlo, Max Ernst.

 

Powodzenia! Zapraszamy!