Czy macierzyństwo uniemożliwia zdobycie matury?

Gdy dziecko podrośnie, część z nich jest przekonana o tym, że już nigdy nie będzie mogła skończyć liceum i zrobić matury, gdyż nie połączą obowiązków związanych z macierzyństwem, domem oraz pracą. To jednak nie prawda. Niewiele osób wie o tym, że istnieją zaoczne licea dla dorosłych, dzięki którym świadectwo dojrzałości jest w zasięgu ręki.

Nauka w weekendy

Oczywiście weekendowy tryb nauki wymaga wiele samodyscypliny i dobrej organizacji życia rodzinnego. Jednak kobiety na całym świecie próbują godzić edukację w weekendy z pozostałymi obowiązkami. Nie zawsze wychodzi im to tak perfekcyjnie, jakby chciały, jednak przy sporym uporze i chęci osiągnięcia celu zazwyczaj zdobywają upragnione kwalifikacje. Liceum zaoczne dla dorosłych, jak sama nazwa wskazuje, zrzesza dorosłych w podobnej sytuacji życiowej. Dlatego też grupy dość łatwo nawiązują ze sobą kontakt, a słuchacze wspierają się wzajemnie i często sobie pomagają. Na zajęciach zaocznych pojawia się niejedna mama. Panie mogą więc wymieniać miedzy sobą  doświadczenia i pomysły na to, jak poradzić sobie z nauką przy maluchu w domu.

Czy warto?

Kobiety, którym udało się skończyć liceum i zrobić maturę w trybie zaocznym twierdzą, że są  z siebie bardzo dumne i to nie tylko z powodu zdobycia upragnionego dokumentu, który pozwala im na znalezienie lepszej pracy lub awans. Czują się też spełnione, że zrobiły coś dla siebie. Nagle mają też wyższe poczucie własnej wartości, ponieważ wiedzą, że udało im się zacisnąć zęby i zorganizować życie rodzinne tak, by pogodzić obowiązki.