Mnemotechnika – starożytna metoda ułatwiająca zapamiętywanie

Mnemotechnika to nazwa ogólna na różnorodne sposoby ułatwiania zapamiętywania i przypominania sobie informacji. Znana jest od starożytności, ale może być wykorzystywana z powodzeniem również współcześnie, na przykład przez uczniów gimnazjum, szkoły średniej, studentów i wszystkich tych, którzy szukają sposobów na łatwiejsze zapamiętywanie nowych informacji.

Według legendy twórcą tej metody był Symonides z Keos, który dzięki pomocy bogów uniknął tragicznej śmierci. Uczestniczył on w uczcie u bogatego kupca, ale w pewnym momencie opuścił salę biesiadną, ponieważ poinformowano go, że przed budynkiem, w którym odbywa się przyjęcie, czekają na niego dwaj ludzie. Wyszedł więc, aby się z nimi spotkać, ale na zewnątrz nie było nikogo. W tym momencie jednak nastąpiła katastrofa i zawaliła się sala, w której przed chwilą ucztował wraz z innymi gośćmi. Wszyscy zginęli pod gruzami, a ocalał tylko Symonides. Zapamiętał on, a później w wyobraźni zwizualizował, gdzie siedział każdy z uczestników i dzięki temu udało się zidentyfikować wszystkie znalezione ciała.

Symonides dostrzegł więc, że najważniejszym warunkiem skutecznego zapamiętywania jest porządek, w tym, co chcemy zapamiętać, czyli umiejętność strukturalizacji materiału do zapamiętania. I na tym właśnie opiera się jeden z systemów mnemotechnicznych zwany pałacem pamięci, który stosowany jest do dziś. Polega on w skrócie na kojarzeniu obrazów z miejscami w znanym lub wymyślonym przez siebie otoczeniu. Wtedy, używając wyobraźni, możemy umieścić jakiś wizualny symbol informacji, którą musimy zapamiętać, w znanym nam miejscu. Pozwoli nam to na bardzo dobre jej zapamiętanie i łatwe przypomnienie sobie, gdy będzie potrzebna.