Już za rok matura…

Matura jest ogromnym wydarzeniem w życiu każdego ucznia. To egzamin, którego „nie wypada” nie zdać i który ma ogromny wpływ na to, jak potoczy się dalsze życie danej osoby. Jednak mimo to zdarza się, że niektórym jakoś nie po drodze jest z nauką do egzaminu i okazuje się, że będą do niego musieli podejść ponownie. Część młodych osób robi to w najbliższym możliwym terminie, czyli za rok. Inni z kolei odwieszają plecak z książkami do szaf na dłuższy czas i przypominają sobie o świadectwie dojrzałości dopiero jako dorosłe osoby.

Licea dla dorosłych

Aby ponownie podejść do matury po wielu latach, niestety trzeba się trochę pouczyć. Trochę, to znaczy więcej niż za pierwszym podejściem, gdy okazało się, że egzaminu nie zdaliśmy. Na szczęście w Polsce funkcjonują specjalne licea dla dorosłych, które umożliwiają nadrobienie zaległości. Osoby, które chcą solidnie usystematyzować wiedzę, mogą zacząć szkołę średnią od nowa. Ci, którym zależy tylko na rzetelnym przygotowaniu do egzaminu dojrzałości, mogą wybrać specjalne kursy maturalne. Zajęcia w tego typu szkołach odbywają się w trybie wieczorowym lub zaocznym, nie ma więc problemu by naukę pogodzić z pracą zawodową lub obowiązkami rodzinnymi. Wiele szkół oferuje nauczanie poprzez e-learning, dzięki czemu wiele rzeczy można załatwić zdalnie przez Internet.

Czy warto próbować?

Czy po tylu latach przerwy warto jest wracać do książek i robić kolejne podejście do egzaminu dojrzałości? Oczywiście, że tak. Zignorowanie matury wtedy, gdy był na to czas oczywiście jest błędem życiowym, ale większość błędów da się naprawić. Posiadanie matury nie tylko poprawia naszą samoocenę, że nie jesteśmy „gorsi” od rówieśników. Umożliwia nam kontynuację edukacji i wybranie się na wymarzone studia. Matura zwiększa nasze szanse na rynku pracy. O wiele łatwiej o dobrze płatna pracę osobie ze średnim wykształceniem i maturą, niż komuś, kto ich nie ma. Awans na wiele stanowisk w różnych firmach jest często obwarowany posiadaniem matury. Bez niej więc po prostu nie mamy perspektyw na lepsze zarobki.