Jak uczyć się efektywnie?

Wbrew pozorom pytanie to jest istotne nie tylko dla tych, którzy chodzą do szkoły, przygotowują się do matury albo są w trakcie studiów. W dzisiejszych czasach umiejętność szybkiego przyswajania nowych informacji jest niezwykle przydatna również w wielu innych dziedzinach życia, w tym przede wszystkim w pracy.

O szybkości uczenia się decydują między innymi czynniki indywidualne, takie jak nasz poziom inteligencji oraz posiadane zdolności i zainteresowania. Ważne jest także nasze nastawienie i motywacja do nauki, a więc czy lubimy to, czego się uczymy, czy widzimy w tym sens.

Najczęściej stosowane metody uczenia się to wielokrotne czytanie notatek czy skryptów, wraz z zaznaczaniem i podkreślaniem ważniejszych fragmentów. Jednak według badań psychologów są to metody mało skuteczne.

Dużo lepsze efekty daje uczenie się angażujące obie półkule mózgowe, czyli na przykład rozwiązywanie quizów, używanie kart obrazkowych czy tworzenie map myśli ze słowami kluczowymi. Wydajniejsze jest również przyswajanie materiału rozłożone w czasie niż uczenie się w ostatniej chwili przed egzaminem, ponieważ wtedy materiał pozostaje dłużej w pamięci. A o to przecież chodzi, żeby nie tylko nauczyć się na sprawdzian, ale zapamiętać na dłużej i móc zdobytą wiedzę wykorzystywać w praktyce – w szkole lub w pracy.