Czy warto pójść do liceum dla dorosłych?

W dzisiejszych czasach mówi się, że brak wyższego wykształcenia to wstyd. W dobie wszechobecnych prywatnych uczelni skończenie studiów nie wydaje się być dużym problemem. Jednak wiele osób zapomina o tym, że niektórzy dorośli nie mają matury. Powodów takiej sytuacji może być wiele, począwszy od zawirowań życiowych, aż po zwykłe lenistwo w młodzieńczych latach. Część z tych osób zastanawia się, czy w dojrzałym wieku powinni jeszcze wziąć się za swoją edukację, zdobyć maturę… a nawet pójść na studia. Poszerzanie swojej edukacji to zawsze dobry pomysł!

Matura nie tylko dla młodych

Dorosłe osoby mogą pójść do szkoły średniej, nadrobić lub powtórzyć cały materiał i zwyczajnie podejść do matury. Wystarczy, że znajdą dobre liceum dla dorosłych. W szkołach tego typu zajęcia często prowadzone są wieczorowo lub zaocznie, by mogła na nie regularnie uczęszczać nawet pracująca osoba. Poza wiekiem słuchaczy, liceum dla dorosłych w zasadzie nie różni się od zwykłej szkoły. Program nauczania jest taki sam, a uczniowie muszą poświecić również trochę czasu w domu, by dobrze przyswoić wiedzę. Nauka w liceum kończy się egzaminem maturalnym.

Czy warto?

Rozpoczęcie edukacji „od nowa” to duża decyzja. Dorośli mają wiele wątpliwości czy sobie poradzą i co na to powiedzą ich znajomi. Jednak te obawy zupełnie nie maja podstaw. Po pierwsze, posiadanie matury, a jeszcze lepiej – wykształcenia wyższego to otwarte drzwi do lepiej płatanej pracy. Niestety w Polsce to cały czas firmy dyktują warunki, a wykształcenie średnie jest wymogiem w wielu najprostszych zawodach. Po drugie, rozpoczęcie nauki w żadnym wieku nie jest wstydem. Wstydem jest udawanie, że brak wykształcenia średniego nic w naszym życiu nie zmienia. Wbrew pozorom, dorosłe osoby, które pierwotnie obawiają się reakcji otoczenia gdy powiedzą, że chcą zrobić maturę, spotykają się z wielkim wsparciem. Zazwyczaj rodzina i znajomi oferują pomoc, wynajdują „bryki” swoich dzieci, czy przypominają sobie kontakty do znajomych, którzy jeszcze dokładniej mogli by wytłumaczyć nurtujące dana osobę zagadnienia.