Czy pracujący dorosły może skończyć liceum?

Każdy z nas jest inny. Nie zawsze wybieramy te same ścieżki życiowe, czasami nawet dwie bliskie osoby potrafią żyć w diametralnie różny sposób. Różnie figle potrafi też płatać los. Dlatego chociaż większości ludzi wydaje się, że zrobienie matury jest czymś oczywistym okazuje się, że nie wszyscy mieli okazję podejść do egzaminu, gdy była na to najbardziej odpowiednia pora. Gdy stali się dorosłymi, odłożyli książki na bok i zaczęli szukać pracy, by być wstanie samemu się utrzymać. I tak oto po latach okazało się, że jest naprawdę wielu dorosłych, którzy że mają matury, a nawet świadectwa ukończenia szkoły średniej. Czy dorosły człowiek ma szansę nadrobić ten etap życia?

Wystarczą chęci

Tak, wystarczy chcieć! Obecnie wiele Centrów Kształcenia Ustawicznego umożliwia dorosłym nadrobienie braków. Liceum dla pracujących przypomina nieco zwykłą szkołę, w której uczniowie przerabiają materiał niezbędny do uzyskania świadectwa ze szkoły średniej, a także przygotowują się do matury. Oczywiście poziom nauczania dostosowany jest do dorosłych, a nie młodzieży. Zajęcia odbywają się wieczorami w ciągu tygodnia lub w weekendy. Wiele szkół stawia na nowoczesne systemy e-learningu, pozwalające uczniom na przyswajanie wiedzy przez Internet. Co ciekawe, licea dla dorosłych są bezpłatne. Wystarczą więc dobre chęci i odrobina wolnego czasu, by wrócić do szkolnej ławy i nadrobić braki w wyksztalceniu.

Po co komuś wykształcenie, skoro ma pracę?

Wiele osób dorosłych, którym udało się znaleźć pracę bez wykształcenia, kpi sobie z niego. Jednak jest to stąpanie po cienkim lodzie. Przede wszystkim pracę można w każdej chwili stracić. A wielu pracodawców, którzy poszukują nowych pracowników stawia na tych z wykształceniem. Po drugie, w wielu firmach średnie wykształcenie jest obowiązkowe, aby awansować na wyższe stanowiska, a co za tym idzie – więcej zarabiać. Dlatego poświęcenie odrobiny czasu na samorozwój może w przyszłości skutkować naprawdę wymiernymi wynikami.